Evet, kendinizi hamileyken de şımartabilirsiniz!

0

Hamileliğiniz sırasında doktorlar tarafından onaylanmış hayatın tadını çıkarma rehberimizi göz ardı etmeyin.

Harika görünüyorsunuz ve umuyoruz ki eşiniz bunu size her gün söylüyor. Ancak bel kıvrımlarınızın her geçen gün yok olduğu böyle bir zamanda, görünüşünüz ile ilgili olarak kendinizi daha iyi hissetmek isteyebilirsiniz. Fakat hamileliğin bazı güzellik bakımlarına izin vermediğini duymuş olmalısınız. Bu yüzden de size uygun bakım yollarını arıyor olabilirsiniz. Örneğin bir masaj, ağrılarınızı ve sızılarınızı dindirmek için tam da ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir. Ayrıca ayaklarınıza yetişmenizin mümkün olmadığı şu günlerde birinin size pedikür yapmasına izin vermek de çok hoş bir fikir olabilir. Öte yandan tüm bunların bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekiyor. Gerçekten de hamilelik boyunca bazı güzellik kürlerine temkinli yaklaşmak gerekirken, aslında keyfini çıkarabileceğiniz pek çok yol olduğunu da unutmayın. İşte bunlardan bazıları:

Soru: Masaj yaptırmanın güvenli olduğuna emin misiniz?
Cevap: Evet, ama bazı kurallara da sadık kalmanız gerekiyor: Öncelikle hamilelere masaj yapma konusunda deneyimi olan bir uzman seçin. Hamileliğin 20. haftasından itibaren rahminizin ağırlığı hem size hem de bebeğinize kan akışını sağlayan önemli damarları sıkıştıracağından, uzun süreler sırt üstü yatmanız tavsiye edilmez. Masaj sırasında dikkat edilmesi gereken bir konu da masajın su kaybına neden olabileceğidir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz suyu karşıladığınızdan emin olmanız önemlidir. Masaj sırasında kesinlikle kaçınmanız gereken şeylere gelirsek, öncelikle ısıtıcılı ya da elektrikli battaniyeler, ısıtılmış masalardan uzak durun. Ayak bileğinize masaj yapmaktan ya da başparmağınız ile işaret parmağınızın arasındaki yeri ovmaktan kaçının, çünkü buraları rahmi uyaran akupunktur noktalarıdır. Son olarak da sedir ağacı, papatya, okaliptüs, ardıç, biberiye, günlük kokusu gibi bitkilerden elde edilen uçucu yağlardan uzak durun, çünkü bunlar da tıpkı hormonlar gibi davranabilen bileşimlere sahip olduklarından, vajinal kanamaya yol açabilirler.

Soru: Saçlarımı boyatabilir miyim?
Cevap: Saçlarınızı istediğiniz zaman röfle yaptırabilirsiniz, çünkü röflede kimyasallar saç derinize değmeyecektir. Fakat doğrudan saçınızın diplerini kapatmak için kullanacağınız saç boyası vücudunuz tarafından emilebileceğinden, bebeğinizde doğuştan gelen bir özre neden olabilir. Bu nedenle saçınızı boyamak için en riskli zaman olan ilk trimester geçene kadar bekleyin, ancak ondan sonra saç boyama, perma, saç düzleştirme gibi işlemleri yaptırın. Eğer saçlarınızın dip boyasını ilk trimesterde yaptırmak zorunda kalırsanız, amonyak ve perokside içermeyen bitkisel bazlı bir boya kullanın.

Soru: Dişlerimi beyazlatmamda bir sakınca var mı?
Cevap: Ne yazık ki var. Hamilelik sırasında yükselen hormon seviyeleri, dişlerin hassasiyetini artırır ve diş etlerinin şişmesine neden olur. Diş beyazlatmada kullanılan kimyasallar bu rahatsızlıkları daha da ağırlaştırır. Dişlerinizi beyazlatmak için sadece doğumu değil, emzirme sürecinin de sona ermesini beklemek akıllıca olur. Elbette bu arada dişlerinizi fırçalamaya, diş ipi ile temizlemeye ve dişçinizi düzenli ziyaret etmeye devam etmelisiniz. Araştırmalar zayıf diş hijyeninin erken doğumlara bile neden olabileceğini gösteriyor.

Soru: İmdat! Yüzümü sivilceler bastı!
Cevap: Sivilcelerden etkilenen yerleri, içeriğinde salisilik asit, benzoil perokside ve finacea bulunan ürünlerle tedavi edebilirsiniz. Ancak salisilik asit kan dolaşımı ile büyük miktarlarda alındığında bebek için tehlikeli olabileceğinden, az miktarlarda ve küçük bölgelerde kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.
Ayrıca içinde retin A ve retinol bulunan ürünlerden de içeriklerinde, fazlasının bebeklerde doğuştan gelen özürlere neden olabileceği yüksek miktarda A vitamini ihtiva ettiğinden, uzak durmalısınız. (Eğer kırışıklıkları önleyici bir krem kullanıyorsanız, mutlaka etiketlerine bakın. Çoğunun içeriğinde vitamin A ve türevleri bulunduğundan, bu ürünleri de hamilelik süresince kullanmamanız gerekir.) Reçete ile satılan antibiyotikler (oral yoldan alınanlar ve topikal clindamycin ve erythromycin)bazlı krem ve jeller de dahil olmak üzere) güvenle kullanılabilir, ancak bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız şarttır. Tetrasilin, doksisilin ve miyosilin kesinlikle kullanılmamalıdır, çünkü bunlar doğmamış bebeğinizin dişlerini etkilerler.

Eğer hiçbir şey işe yaramazsa hamilelikte güvenle kullanabileceğiniz steroitli kremler sivilcelerin kızarıklığını ve kaşıntısını azaltabilir. Tüm tedavilerden önce doktorunuz ile görüşmeyi ise kesinlikle ihmal etmeyin.

Soru: Peki ya bronzlaştırıcı kremler?
Cevap: Sprey ve şişelenmiş bronzlaştırıcılar geçici bir süre derinin sadece üstünü boyadıkları için hamilelikte de güvenle kullanılabilirler.

Soru: İstenmeyen tüylerimden nasıl kurtulabilirim?
Cevap: En iyisi tıraş etmektir (bacaklarınızı tıraş ederken kayıp düşmemek için oturun). Ağda yapmak da güvenlidir, ancak hamilelik sırasında her zaman olduğundan daha fazla acı hissedebilirsiniz, çünkü cildiniz normalden daha hassastır. Tüy dökücü ve sarartıcı kremlerden ise hamilelik süresince uzak durun, çünkü bunlar deriniz tarafından emilerek bebeğinize zarar verebilirler. Lazer epilasyondan da bu dönemde uzak durmalısınız, çünkü bu işlem renk değişimlerine neden olabileceği gibi fazlasıyla canınızı da yakabilir.

Soru: Manikür yaptırabilir miyim?
Cevap: Büyük olasılıkla bu zamana kadar tırnaklarınızın müthiş bir hızla uzadığını fark etmiş olmalısınız. Hamilelik süresince manikür ve pedikür yaptırmanızda hiçbir sakınca yoktur, ancak almanız gereken birkaç önleme dikkat etmelisiniz. Ayrıca manikür ve pedikür için en iyisi kendi aletlerinizi kullanmaktır. Bacaklarınızı tıraş ettiyseniz, kirli aletler ve küvetlerden enfeksiyon kapma riskine karşı aradan 24 saat geçmiş olmasına dikkat edin. Plastiklere esneklik kazandıran, boyalarda da kullanılan bir kimyasal olan “phthalate” maddesi içermeyen ojeler kullanın. Aslında bu kimyasalların bebeğe zarar verip vermediği tam olarak bilinmese de, onların kullanılmadığı ürünler varken, böylesi önemli bir konuda neden risk alasınız ki! Hamilelerin güvenle kullanabileceği ürünlerin de sizi muhteşem göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz