“Fitness çalışmalarına erkeklerden çok kadınların ihtiyacı var”

2

Screen Shot 2016-05-16 at 12.07.26 PM

Okul yüzünden basketbolu bırakan, sonrasında da iki adet dumbell alarak fitness dünyasına adım atan Fitness Beslenme Uzmanı ve Sağlık Koçu Emir İnalbay bu girişimini mesleği haline kadar getirdi. Sizlere Emir İnalbay ile yaptığımı söyleşiyi paylaşıyoruz.

Spora nasıl başladınız?
1988 Kadıköy doğumluyum. St. Benoit Fransız lisesi, ardından Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü tamamladım. Spora ise erken yaşlarda Basketbol ile adım attım. Benim için lise yıllarına kadar büyük bir tutku olarak devam etti ama lisedeki ağır eğitim şartları, sabah çok erken kalkmam ve eve çok yorgun dönmem, derslerden basketbola vakit ayıramama neden oldu. Bir şekilde spor yapmam gerekiyordu. Fiziksel görünüşüme küçüklükten beri dikkat ettiğim için evime iki adet dumbell alarak fitness serüvenime başlamış oldum. Üniversiteye girdiğimde boş vaktim çok daha fazlaydı ve tam anlamıyla hayatımı Fitness’ a adadım ve bunu hayatımın merkezi ve mesleğim haline getirdim.

İyi bir vücudu tarif eder misiniz?
İyi bir vücuda sahip olmak kadın ve erkek içinde farklı özellikleri barındırmayı gerektiriyor.   İyi bir fiziğe sahip bir erkeğin, öncelikle kas ağırlığının belli bir seviyede olması gerekir. Bu maskülen görünüm için olmazsa olmazdır. Kasların görünümünün belirgin ve estetik olması için yağ oranının kesinlikle düşük kalması gerekmektedir.
Kadınlarda yağ oranlarını düşürmeliler ancak kadınsı özelliklerini koruyabilmeleri için belli bir yağ oranını muhafaza etmek zorundadırlar. Bu yağ oranını muhafaza edip vücutlarına kadınsı kıvrımları kazandırmak için kas ağırlıklarının da belli bir seviyede olması gerekir. Kadınsı kıvrımları korumak, belli yağ oranında kalmak ve sıkı hatlara sahip olabilmek

Çok fazla bilgi kirliliği var ortada ve bazen her kafadan başka bir ses çıkıyor. Kimi, neyi dinlemek lazım?
Temel bir mantık ve genel bilgiler var ancak benim her zaman önemsediğim her bireyin birbirinden bağımsız olduğu ve çok iyi şekilde gözlemlenip ona göre plan oluşturulması gerektiği. Teorik bilgiler çoğu zaman çok anlamsız kalabiliyor. Kişinin kendisini çok iyi tanıması ve planını ona göre çizmesi gerekiyor. Kendine bu konuda güvenmiyorsa kesinlikle güvendiği bir hocaya planını yaptırmalıdır.

Peki beslenmenin önemi nedir?
Beslenmenin kesinlikle çok önemli olduğu net. Beslenme günlük yaşam kalitemizi, doğamızı, psikolojimizi ve görünümümüzü etkileyen en önemli unsur. İnsanlar 1 saat egzersiz yapıp tüm gün özgürce yaşayabileceklerini düşünüyorlar. Bu çok yanlış. Sporda harcadığınız 1 saat dışında kalan 23 saat ne yaptınız? Nasıl beslendiniz ? Nasıl dinlendiniz? Aynı egzersizi uygulayıp doğru ve yanlış beslenen iki kişinin alacağı verim ve görüneceği şekil birbirinden yüzde yüz farklı olacaktır.
Nasıl beslenileceği ise kişiye göre tamamen değişiklikler gösterebilecek bir konu. Ancak temel olarak yapılması gerekenler var. Günde en az iki öğün biolojik değeri yüksek protein kaynakları tüketilmeli (hindi göğüs, dana bonfile ve yumurta gibi), sabahları yulaf alışkanlık haline gelmeli, brokoli, brüksel lahanası ve karnabahar gibi sebzeler buharda pişirilerek tüketilmeli ve sağlıklı yağlar (zeytin yağı, keten tohumu yağı, fındık, badem, ceviz) sürekli planda tutulmalıdır. Bu besinlerin ne miktarda tüketilecekleri kişilerin görünümünde kilit nokta oynayan faktördür.

Screen Shot 2016-05-16 at 12.07.16 PM

Temel protein kaynaklarımız neler olmalı ve onları ne sıklıkta yemeliyiz?
Temel protein kaynakları yumurta, tavuk göğüs, hindi göğüs, dana bonfile olmalıdır. Bahsettiğim kaynaklar en yağsız protein kaynaklarıdır. Her profilden insanın rahatlıkla tüketebileceği gıdalardır. Kişinin fiziksel durumuna ve kas ağırlığına göre tüketim sıklığı değişiklik gösterir. Minimum iki öğün 100-150 gram aralığında tüketilmesi uygun olacaktır.

Siz kendinize uyguladığınız beslenme programınızda kendinizde ne gibi farklar gördünüz?
Benim yıl boyu uyguladım 4-5 farklı beslenme stratejisi bulunuyor. Hepsi hedefe göre değişiklik gösteriyor. Kimisinde ilk hedefim yağ yakımı, kimisinde maksimum kas kazanımı, kimisinde hem yağ kaybederken hem de kas kütlesini muhafaza etmek olabiliyor. Her stratejide kullandığım besinler birbirine benzerlik gösterse de, miktarlarda çok farklılıklar olabiliyor.

Kadınlar ağırlıktan korkuyorlar, erkekler gibi kaslanacaklarını sanıyorlar. Oysa bu çok yanlış, değil mi?
Kadınlar ve fitness üzerine çok yazı yazdım önceden. Sevgili hanımlar, kesinlikle ağırlık çalışması yapmak zorundasınız. Fitness çalışmalarına erkeklerden çok bayanların ihtiyacı var. neden mi? Kadınlar doğaları gereği hormonel farklılıkları sebebi, erkeklere oranla çok daha az kütlesine sahipler. Bu sebepten dokuları çok daha gevşek ve sarkma, deformasyon gibi olgulara çok daha açıklar. Düzenli olarak haftada üç gün ağırlık çalıştıkları zaman vücutlarının ne kadar sıkılaştığına ve dirileştiğine inanamayacaklar. Bayanlar kaslanmaktan korkmayın, inanın bana ihtiyacınız olan eksik olan şey kas kütlesi. Kas kütleniz arttığı zaman çok daha sert bir alt vücuda sahip olacaksınız. Buda sizi olduğunuzda daha feminen gösterecek.

Son olarak gençlere ne söylemek istersiniz?
Gençlere önerim geç kalmadan hiçbir şekilde arkadaş çevresinin etkisinde kalmadan bir spor salonuna yazılın ve spor yapmaya başlayın. Fitness size sıkıcı geliyorsa başka bir spor deneyin. Ben spor yapmayan bir gencin kasları aktif olarak çalışmayan tembel bir vücudun mutlu olamayacağını ve verimsiz olacağını düşünüyorum. Spor yapmaya başladıklarında fiziksel olarak güçlenmenin yanı sıra en fazla mental olarak güçlenecekler ve iradeli birer birey haline gelecekler. Bu şekilde hayata çok daha sıkı tutunacaklar.

Banvitburada.com’dan alıveriş etmekten memnun musunuz? Ne gibi kolaylıklar sağladı size? Neden orayı tercih ediyorsunuz? 
Banvitburada.com hayatımı muazzam kolaylaştırdı. Benim gibi beslenme disiplini üst seviye bir insan için ,hayatın bu yoğunluğunda birincil protein kaynaklarımın kapıma gelmesi zamandan tasarruf etmemi sağladı.  Markete gidip hindi avına çıkmak yok, kaliteli marka bulmaya çalışmak yok, ihtiyacım olan miktarı yazıyorum, en kaliteli marka kapıma geliyor. Hayaldi gerçek oldu:)

Beyaz et konusundaki bu spekülasyonlar karşısında sizin tutumunuz ne? Güvendiğiniz bir yerden yenilmesi önemli bir konu. Bu konuda da birkaç cümle yazar mısınız? 
Beyaz et hakkında yıllardır duymadığımız kalmadı. Bir kısmının çok abartıldığını düşünmemle birlikte kesinlikle güvenilir ve köklü firmaların seçilmesi gerektiği taraftarıyım. Yapılan o kadar spekülasyona rağmen ben tavuk ve hindi etini kesinlikle kırmızı et veya balığa oranla sağlıklı ve günlük tüketim için daha uygun buluyorum. Profesyonel sporcu olduğumdan 10 senedir her gün beyaz et tüketiyorum, buna rağmen üç gün üst üste kırmızı et veya balık tüketebildiğimi hatırlamıyorum. Günümüz toplumun temel protein kaynağı yumurta ve beyaz et olmalıdır. Sindirimi rahattır, hafiftir, kalorisi düşüktü ve bağırsaktan hızlı tahliye olur.

Paylaş

2 yorum

Cevap yaz