Gebeliğin ikinci üç ayında beslenme…

0

Bu dönemde doktorunuzun izin verdiği oranda düzenli egzersiz yapmaya, sağlıklı beslenme programınızı uygulamaya devam edin. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzm. Seda BAHTİYAR TATAY yazdı.

Bu dönemde doktorunuzun önerdiği multivitamininizi, folik asitinizi ve demir desteğinizi almaya devam edin. Kansızlık hamilelikte görülen en yaygın problemlerden biridir. Dolayısıyla bu dönemde demirden zengin beslenmek, eğer gerekiyorsa doktorunuz tarafından önerilen bir demir desteği almak gerekir. Beslenmenizi 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün olacak şekilde düzenlemeye çalışın.

Günlük ekstra kalori ihtiyacı 100 kaloriden 300 kaloriye çıkar. Yani günlük ortalama 2500 kalori tüketen bir hamilenin ihtiyacı bu dönemde 2800 kalori olur. Düşük kalorili beslenmeden kaçınılmalıdır. Unutmayın, annenin yağ depoları, bebek için çok büyük önem taşır. Düşük kalorili beslenmeler, kanda keton oranın artmasına ve bebekte zeka geriliklerine yol açabilmektedir. Doktorunuzun izin verdiği oranda, hafif, zorlanmadan yapabileğiniz egzersizler (yavaş yürüyüşler, yüzme gibi) sizin ve bebeğinizin sağlığına çok şey katacaktır. Bunların yanında hamilelik yogası, pilates gibi egzersizler de önerilen egzersizler içerisinde yer alır. Proteinden, liften, kalsiyumdan ve kompleks karbonhidratlardan zengin, besin değeri yüksek gıdalardan oluşan beslenmeniz, bu dönemde bebeğin gelişimi üzerine büyük etkilere sahiptir. Bu konuda size uygun beslenme programı için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Pastorize edilmemiş gıdalara, çiğ veya az pişmiş et, tavuk veya balığa özellikle dikkat edilmelidir. Evde pişirme tekniklerinde, çiğ yenecek sebzelerin, özellikle bu tür besinlerle temas etmemesine dikkat edilmeli, bu gıdalar için farklı kesme tahtası ve bıçak kullanmaya özen gösterilmelidir.

 

Paylaş

Cevap yaz