Gebeliğin ilk üç ayında beslenme…

0

Yeni başladığınız hamileliğiniz süresince pek çok şey değişecek. Beslenmeniz de… Günlük enerji ihtiyacı kişisel olarak değişmekle beraber, hamilelikte artması gerekir. Ama bu sınırsız yemek veya iki kişilik yemek anlamına gelmez. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzm. Seda BAHTİYAR TATAY yazdı.

1. Trimester’da, günlük 100 kalorilik bir artış bu ihtiyacı karşılamaya yeter. Hamileler için günlük 2500- 2700 arası kalori tüketilmesi önerilmektedir. Bunun çeşitli yiyecek kaynaklarında gelmesi gerekliliğini unutmamak gerekir. Bir hamilenin ne kadar yediğinden çok, ne yediğinin önemi daha fazladır. Birçok önemli vitamin, mineral ve besinler hamilelik öncesine göre bu dönemde daha fazla önem kazanır. Bunları tamamlayabilmek için temel besin gruplarını günlük beslenme düzenine katmak ve doğum öncesi multivitaminlerin kullanılması önerilir. Bazı mineraller vardır ki, hamilelik döneminde özellikle büyük önem taşırlar.

Bu dönemde özellikle besin değeri yüksek gıdalar tüketmek, proteinden ve kalsiyumdan zengin beslenmek gerekliliği artar. Folik asit annenin kan volümünü arttırmak ve bebeği nöral tüp deformasyonlarına (sinir sistemi sorunları) karşı korumak için gereklidir. Sadece besinler, bu dönemdeki artmış ihtiyacı karşılamaya yetmezler. Bu yüzden hamile kalmayı planlayan anne adaylarına, 3 ay önceden folik asit kullanmaya başlamaları ve hamileliğin ilk 3 ayına kadar kullanmaya devam etmeleri önerilir.

Mide bulantılarını engellemek için soğuk ve kokusuz yiyecekler tercih edilmelidir. Özellikle zencefil çayı, bu dönemdeki bulantı şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur. Mide yanması gibi durumların önüne geçebilmek için, bir oturuşta aşırı büyük porsiyon yemekten ve gece yatmaya yakın (en azından yatmadan 2 saat önce yeme olayı bitirilmelidir) yemek yemekten kaçınılmalıdır. Fazla baharatlı, acılı ve asitli yiyeceklerin yenmemesi ve kafein alımının da kısıtlanmasıyla mide yanmaları kontrol altına alınabilir.

İlk 3 ay bunlardan uzak durun!

  • Ton balığı, kılıç balığı gibi ağır metal içeren balık türleri, suşi gibi çiğ yenen balıklar, şarküteri etleri gibi az pişmiş etler ve çiğ yumurta
  • Yumuşak ve pastörize edilmemiş peynir türleri ile sütler
  • Alkol ve kafein (hamilelik haberi alınır alınmaz alkol tüketimi tamamen kesilmeli, kafein alımı ise mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.)

 

Paylaş

Cevap yaz