Gebeliğin son üç ayında beslenme…

0

Diğer dönemlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme kuralları içerisinde beslenmeye devam edilmelidir. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzm. Seda BAHTİYAR TATAY yazdı.

Sebze ve Meyveler: Bu iki besin grubundan, günlük 7 porsiyon civarında tüketilmesi önerilir. (örneğin 3 porsiyon meyve ve 4 porsiyon sebze gibi) Sebze ve meyveler, lif, vitamin ve mineral depolarıdır. C vitamininden zengin olup, bebeğinizin ve sizin, diş ve diğer dokularınınızın daha sağlıklı olmasına destek olur. C vitamini aynı zamanda, yara iyileşmesini hızlandıracağı gibi demirin de emilimini arttırır. C vitamininden zengin sebze ve meyvelere örnek olarak çilek, kavun, portakal, domates, biber, yeşillikler, lahana ve brokoli sayılabilir.  Sebze ve meyveler, ayrıca beslenmenize lif ve mineral desteği sağlayarak, daha enerjik olmanızı sağlar. Buna ek olarak, koyu yeşil sebzeler A vitamini, demir ve folik asit gibi hamilelik dönemi için çok önemli besin öğelerini içerir.

Tahıl Grubu: Hamilelerin bu gruptan günlük 6-9 porsiyon yemeleri önerilir. Bu grupta bulunan tam buğday ekmeği, bulgur, müsliler, yulaf gevrekleri, esmer pirinç, B vitaminlerinden, folik asitten, minerallerden ve lif açısından çok zengindir. Kahvaltı gevrekleri, özellikle folik asit destekli oldukları için bu dönemde önem kazanırlar.

Süt ve Süt Ürünleri Grubu: Günlük 4 porsiyon kadar bu gruptan tüketmek gerekir. Bu gruba süt, yoğurt, peynir ve diğer sütten yapılmış ürünler dahil edilebilir. Süt ürünleri, bebeğinize ve size, dişlerinizin ve kemiklerinizin sağlığı açısından gereken kalsiyum desteğini sağlar. Ayrıca A, D ve B vitaminlerini de fazlaca içerir. 18 yaşının üstündeki hamilelerin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg ,18 yaş altının ise 1300 mg’dır. Kalsiyumdan zengin diğer yiyecekler ise koyu yeşil renkli sebzeler, kuru fasulye, bezelye, fındık, fıstık ve tofudur. Eğer sütü sindirememe gibi bir durumunuz yani laktoz intoleransınız varsa, laktozsuz süt tüketimine ağırlık verebilirsiniz.

Protein / Et Grubu: Günlük ortalama 10-12 porsiyon et grubundan tüketim önerilir. Protein büyümeyi desteklediği için, bu dönemdeki protein ihtiyacı normalden daha fazladır. Her gün düzenli olarak, çok yağlı ve derili olmayan tavuk eti, kırmızı et ve balık tüketimine özen gösterilmelidir. Ayrıca yumurta, badem, fındık gibi çerezler ile kurubaklagiller ve bezelye de, zengin protein kaynaklarıdır. Protein kaynaklarının aynı zamanda B vitaminden ve demirden zengin oldukları da unutulmamalıdır.

1 porsiyon meyve: 1 orta boy elma veya 1/2 muz veya 1/2 su bardağı meyve salatası veya 3/4 su bardağı meyve suyu .

1 porsiyon sebze: 1 su bardağı doğranmış yeşil yapraklılar veya 4 yemek kaşığı pişmiş sebze yemeği

1 porsiyon tahıl grubu: 1 dilim ekmek veya 3 yemek kaşığı bulgur pilavı veya esmer (kabuklu pirinç) veya 1/2 su bardağı yulaf ezmesi

1 porsiyon süt grubu: 1 su bardağı yoğurt veya 1 su bardağı süt veya 1 ince dilim (30 gr) pastörize peynir

1 porsiyon et grubu: 1 yumurta veya 1 yumurta büyüklüğünde köfte veya 30 gr et veya 4 yemek kaşığı pişmiş kurubaklagil veya 6-8 tane badem

 

Paylaş

Cevap yaz