Gebelikte Bazı Besinler… Tamam mı, devam mı?

0

Screen Shot 2016-06-27 at 2.47.45 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günlük hayatımızda çokça tükettiğimiz bazı besinler hamilelik döneminde bizlere biraz şüpheli gelir. Hani, tüketmeye devam etsek de eski sıklıkta devam etmek doğru olur mu, yoksa biraz azaltmak mı gerekir. Ya da en iyisi uzak durmak mı? İşte cevaplarımız…

Kafein
Kafein, damar çapını büzerek , kan akışının hızlanmasını sağlar, etkisinin geçmesiyle beraber bu sefer de damar eski çapına değil biraz daha geniş pozisyonda kalır. Bu durum kanla besin taşımasında düzensizlik yapacağı gibi, sizin ve bebeğinizin nabzını hızlandırabilir.Kafein alımı vücuttan gerekli suyu attırdığı için , ödeme neden olabilir.Bu yüzden gebe ve emziklilerde yüksek miktarda kafein tüketimi önerilmez. Çay, kahve, yeşil çay,çikolata, kolalı içecekler de bulunur.

Gazlı içecekler
Gazlı içecekler , içerdikleri gaz yüzünden gebelikte mide şikayetlerinin artmasına sebep olur.Gazlı ve kolalı içecekler içerdikleri kafein yüzünden de gebelik döneminde tavsiye edilmezler.Gazlı içeceklerin yüksek miktarda şeker içeriği bulunur, bu kilo alımınızı tetikleyebilir.Gazlı içeceklerin içinde şeker ve gaz dışında bir şey bulunmadığı için besleyici herhangi bir değeri de yoktur

Meyve suları
Hazır ve taze sıkılmış meyve sularının enerji içerikleri yüksektir. 1 Portakal yaklaşık 70 kaloriyken bir bardak portakal suyu içtiğinizde 300 kalori alırsınız. Suda eriyen vitaminler (özellikle de C vitamini ) sıkma, bekletme, kutulama sırasında çok fazla kayba uğrarlar. Bu yüzden meyve suyu yerine meyveyi tercih etmek hem daha düşük enerji, hem daha yüksek vitamin ve aynı zamanda posa almanızı sağlayacaktır.

Salamura Etler
Salamura veya füme işlemi sırasında kullanılan nitrit nitrat maddeleri ve işlem sırasında ortaya çıkan benzopren denilen madde yüksek derecede kanserojendir. Bu özelliğinden dolayı, füme etler, salam, sosis, jambon gibi ürünler gebelik sırasında tavsiye edilmez

Mayonez
Mayonez, su,limon ,yumurta ve zeytinyağından yapılır.Bir çorba kaşığı mayonez neredeyse 1 çorba kaşığı yağın enerjisine eşittir.Mayonez tüketimi , yüksek yağ ve yüksek kalori içeriğinden dikkatli yapılmalıdır. Bazen salatalara yağ yerine mayonez kullanılabilir, ama miktarına ve sıkılığına dikkat ederek.

Sakatat
Sakatatlar, zehirlenme riski yüksek gıdalardır.Bu özelliğinin dışında hayvansal yağ ve yüksek oranda kolesterol içerirler.Fetal programla denilen, bebeğin anne karnında ki beslenmesi bütün hayatını etkilemektedir.Bu yüzden bebeğiniz için iyi bir temel hazırlamak istiyorsanız, sakatattan gebelik döneminde uzak durun.

Bitki Çayları
Bazı bitki çayları ( adaçayı, maydanoz gibi ) östrojen yapısındadırlar.Bu yüzden gebelikte bu çayların tüketimini doktorunuza danışmadan yapmayın.Rezene,ıhlamur gibi ostrojen içermeyen çayları tercih edin.

Turşu
Yüksek tuz içeriğinden dolayı ödem şikayetlerinin arttığı gebelik döneminde, turşu pek tavsiye edilen bir besin olamıyor.Sirkeyle yapılan turşulardan çok sık olmamak kaydıyla tüketilebilir.

Hazır çorba ve bunyon tabletler
Yine yüksek tuz dan olayı ve içerdikleri mono sodyum glutamattan dolayı , bebeğin fetal gelişimi üzerindeki etkilerini tam bilemediğimiz için mutlaka uzak durulması gereken besinlerdir.

Paylaş

Cevap yaz