Geceleri yememeniz gereken 11 yiyecek!

0

h

 

“Demesi kolay tabi” diyebilirsiniz. Hele listeyi görünce canınız daha fazla sıkılabilir,çünkü biz kadınlar için akşam ekran karşısına oturup bazı şeyler yemek en büyük keyif. Ama maalesef akşamları bunlardan uzak durmamız gerekiyor. En azından gündüz serbestsiniz.

1. Çikolata: Çikolata, gerçekten en az zararı olan tatlılardan biri. Biz kadınlar için de yeri ayrı. İçinde kafein olduğundan gün boyunca size enerji verecektir ama akşam için uygun değildir. Özetle çikolata zihinsel uyanıklığı artırır, yorgunluğu azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Geceleri sakının.

2.  Baharatlı yemekler: Sindirim sistemi uykuda yavaşlar. Baharatlı yiyeceklerin sindirimi de zordur.      Ayrıca vücut ısınızı da arttırır. O yüzden yediğiniz bu yiyecekler uykunuzun kalitesini düşürür. Bazı iddialara göre de bu yiyecekler kabus görmenize neden olabiliyormuş, haberiniz olsun! Önerimiz uykudan 2-3 saat önce bunlardan uzak durmanız.

3. Kahve: Tabi ki şaşırmadınız. Kahvedeki kafeinin uykuyu kaçırdığını muhtemelen okul yaşantınız döneminde öğrendiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Amerikan halkının yarısı günde ortalama 3 fincan kahve içiyormuş. Kafein özellikle merkezi sinir sistemini uyarır ve beyinde adrenalin üretimini arttırır. Enerji kullanmanızı gerektiren hormon salınımı da artar. Gerçi kahve içip uykuya dalan insanlar da yok değil ama genel olarak huzurlu ve kolay bir uyku için uzak durmanızda fayda var.

 4. Alkollü içecekler:  Evet, birkaç bira ya da 1-2 kadeh şarap akşam daha kolay uyumanızı sağlar. Hatta pek çok insan gece uyumak için gevşemek amacıyla birkaç kadeh içki içmeyi tercih edebilir. Ama bu çok da doğru değil, çünkü alkol gece birkaç kere uyanmanıza ve kötü bir uyku uyumanıza sebep olur. İçki yüzünden kolayca uykuya dalsanız bile bu kalitesiz bir uyku oluyor ve iyi uyuyamadığınız için de ertesi gün yorgun uyanmanıza ve gün boyunca huzursuz olmanıza neden oluyor.

5. Yağlı yiyecekler: Hadi akşam pizza ya da hamburger partisi yapalım!!! Maaile ne de keyifli olur. Olur olmasına da bedeli ağır! Yapılan araştırmalarda yemeklerdeki aşırı yağın uyku kalitesini düşürdüğü ortaya çıkmış. Araştırmacılar bunun nedeninin uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen oreksin veya hipokretin salgılarından kaynaklandığını düşünüyor. Oreksin uyanıklığı uyarır ve bunun eksikliği gündüz uyku haline neden olur. 18-35 yaş arası sağlıklı beslenen 31 kişiyle yapılan başka bir araştırmada da bunların bir kısmına yağlı yiyecekler verildiğinde gündüz uyuklamaları ya da aşırı uyku hali görülmüş. Bu yağ işinden gün boyu uzak kalmakta fayda var sanki!

 6. Kırmızı et: Süt, peynir fıstık ezmesi gibi protein içeren bazı yiyecekler güzel uyku uyumamıza yardımcı olur. Kırmızı et de yüksek miktarda protein içerir. Ancak protein zengini besinler aynı zamanda tirosin de içerir ve bu aminoasit uyanıklığa sebep olur. Kırmızı et yağ da içerdiğinden akşamları fazla miktarda tüketilmesi çok önerilmez.

7. Mısır gevreği: Neden bu tip gevreklik ürünlerin sabah kahvaltısı olarak tüketildiğini düşündünüz mü? Pek çok kadın bunları gün içinde çerez niyetine de yer. İçine süt ve şeker eklediğinizde bambaşka reaksiyonlara sebep verirsiniz. Kan şekeriniz düştüğü için başta uykunuz gelebilir ama uyku sırasında vücudunuz telafi için bazı hormonları salgılamaya başlar. Bu da iyi bir uyku uyumanızı engeller. Eğer akşamları bunlardan atıştırmayı düşünüyorsanız mümkünse şeker koymayın ve tam buğdaylı gevrekleri tercih edin.

 8. Bazı sebze ve meyveler: Her ne kadar çok yararlı olsalar da bazı sebzeler gece yerine gündüz tercih edilmeli. Karnabahar ve brokoli mesela. Çünkü içlerinde proteinde bulunan triptopan vardır ve bu da uykuyu bozar! Portakal da gündüz tercih edilmeli. Ayrıca sindirimi de zordur. Muz ve kirazı öneririz. Ayrıca salata da yiyebilirsiniz.

 9. Şeker: Evet psikolojimize iyi geleceği kesin ama ya vücudumuza? Şekerin enerji ve keyif verdiği bir gerçek. Ama uykudan da bir o kadar uzaklaştırıyor. Üstelik gün boyunca da aşırı şeker tüketmek gece uykusunu olumsuz etkiliyor.

10. Abur cubur:  Akşam yemeği de yediniz ama nedense içiniz kıyıldı, bir şeyler atıştırmak istiyorsunuz. Aman dikkat, o küçük barlar, cipslerden, atıştırmalıklardan uzak durun. Eve giderken dürümcülere ya da büfelere uğramayın. Bunlar sadece uyku için değil, bütün metabolizmanız için zararlı.

11. Gazlı içecekler: Asitli, şekerli gazlı içecekler zaten gün içinde de az tüketilmesi gereken içeceklerin başında geliyor. Çünkü hem şeker, hem asit hem kafein içeriyorlar.

Paylaş

Cevap yaz