Hamilelik bedeninize ne yapıyor?

0

Doğum yaptıktan sonra eski formunuzu yeniden kazanmayı başarabilecek misiniz? İşte altı hafta, altı ay ve daha sonrasında bedeninizle ilgili hangi beklentilerin gerçekçi olabileceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Hamileliğinizin dokuz ayı boyunca bedeninizde oluşan değişikliklerden bazılarına (kalınlaşan ve çoğalan saçlarınız) çok sevindiniz; bazıları ise (hormonlar yüzünden titreyen bacaklarınız ve karnınızda oluşan korkunç, koyu renk çizgi) çok korkuttu. O yüzden de sürekli bu hamilelik izlerini ölene dek taşıyıp taşımayacağınızı merak edip durdunuz. Cevap hem evet hem hayır! Hamileliğin nefes darlığı ve bilek şişmeleri gibi tipik yan etkilerinden bazıları doğumdan hemen sonra yok olur. Bazılarının geçmesi ise altı hafta ila altı ay arası zaman alır. Yine de bazı şeyler hep aynı kalacak. İşte bedeninizin nasıl ve ne zaman eski haline dönebileceğine dair merak ettikleriniz.

İşte ilk altı haftada karşınıza çıkabilecekler
1. İtmenin etkisiyle hemoroit gelişebilir ve idrar kontrolü birkaç günden bir aya kadar uzanan bir süre için yitirebilir. Sezaryenle doğum yapmış kadınlar bile kas zayıflaması nedeniyle bu kontrolü kaybedebilirler. Kalça kaslarınızın eski kontrolünü yeniden kazanmasını sağlamak için egzersizlerinizi ihmal etmeyin.
2. Göğüslerinizin geçireceği büyük değişikliklere de hazır olun. Üçüncü trimesterdan başlayarak, prolaktin hormonu göğüslerinizi süt vermeye hazırlar. Meme uçlarınız sertleşir, süt bezleriniz çoğalır ve yağ dokusu artar. Doğumdan 24 ila 48 saat sonrasında göğüsleriniz süt salgılamaya başlayacak ve kaya gibi sertleşecek. Şişmesini, kaşınmasını ve acımasını saymaya bile gerek yok. İlk emzirmelerinizde çok acı duyabilirsiniz; ancak birkaç hafta içinde, bedeniniz üretilen süt miktarına adapte olacak ve buna alışmış olacaksınız. Bu arada destek sutyeni giymek ve buz torbası uygulamak işinize yarayabilir.
3. Doğum sonrasındaki altı hafta içinde rahminiz doğum öncesi boyutuna geri dönecek.
4. Sezaryen ve epizyotomi kesikleriniz iyileşecek.
5. Hamilelik hormonları artık salgılanmadığı için, hamilelik aknelerinizin de düzeldiğini göreceksiniz.
6. Her şey normal seyrinde olursa, doktorunuz tekrar seks yapabilmenize de yeşil ışık yakacaktır. Belki inanması güç; ama bir bebeğin başının sığabileceği kadar genişlemiş olan vajinanız eski haline geri dönecek ve hatta gevşeklik yerine bir sıkılık da hissedeceksiniz. Bunun sebebi; emzirmeniz esnasında salgılanan prolaktin hormonunun östrojen seviyenizi düşürerek kurumanıza yol açmasıdır.

Altı ay sonra
1. Kadınların doğumdan altı hafta sonra eski pantolonlarını giymeye başlamaları çok ender rastlanır bir durumdur. Birçok annenin doğum kilolarını vermesi 3 ila 6 ay alır. Bu süreci hızlandırmak için her gün 15-20 dakika yürüyüş bandıyla egzersiz yapın ve yediklerinize dikkat edin. Emziren annelerin fazladan kalori ihtiyacı günlük 500 kaloridir; o yüzden abartmayın.
2. Karnınız eski formuna dönmeden sırt ağrıları çekmeye başlayabilirsiniz. Şimdi sadece bebeğinizi değil, ana kucağını, bebek koltuğunu ve bezleri de taşıyorsunuz.
3. Güzelim gür saçlarınız doğumdan üç ay sonra yoluk yoluk bir hale gelirse, şaşırmayın. Hamilelik hormonlarının düşüşü, saçınızın o güzel formunu kaybetmesini sağlar. Bu sıralar saçlarınızın hızla döküldüğünü de gözlemleyebilirsiniz; ama korkmayın, bu bir süre sonra geçecek.
4. Hamilelik hormonları yüzünüzde “melazma” adı verilen koyu renkli lekelerin de sorumlusudur. Bu lekeler, altı aylık süre içinde geçmediyse, ten renginizle aynı tonda olan bir kapatıcı kullanın. Artık emzirmediğinize göre, bunlar için bir krem de kullanabilirsiniz.

Bir yıl sonra
Bedeniniz hamilelik döneminize dair bazı hatıraları bebeğiniz doğduktan sonra da taşımaya devam eder. İşte bunlardan bazıları;
1. Vajina ve rahim ağzınızın şekli ve doğumun bıraktığı yara izleri gibi birçok hatıra, sadece jinekologunuzun görebileceği yerlerdedir.
2. Sezaryen kesiğinin izi azalacak; ama yok olmayacaktır.
3. Benlerinizin koyulaşmış rengi ve karnınızın ortasındaki çizgi, iki yıl ya da daha uzun süre bile kalabilir.
4. Çatlaklarınız ise bundan sonra hep sizinle kalacak; ama kızarık görüntüleri cildinizin daha parlak ve daha az fark edilir bir tonuna doğru bir geçiş yapacaklar.
5. Varislerinizdense bir doktorun yardımıyla kurtulmanız mümkün. Bunlar için doktorunuzun önereceği bir tedavi yolunu izleyebilirsiniz.
6. Göğüslerinizin biçimindeki değişim ise büyük ihtimalle geri dönüşsüz bir değişimdir-özellikle de emziriyorsanız. Çocuk emzirmek, göğüs şekli ve yapısını değiştirir. Fakat bu değişim her kadında farklı bir biçimde gerçekleşir. Kimi kadınların göğüsleri iki beden büyürken bazıları ise eski bedenine döner. Ve hatta bağ dokusu asla eski sertliğini kazanmadığı için göğüslerin küçüldüğü dahi görülür.
7. İyi haber! Çocuk doğurmanın formunuza kazandırdığı şeyler de olacak. Uzmanlar birçok kadının sürekli çocuğu kaldırmak, taşımak ve peşinden koşmak yüzünden kilo verdiklerini söylüyor.
8. Rahim kenarlarının dışarı doğru taşması demek olan ve şiddetli adet sancılarına sebep olan endometriosis hastalığından muzdaripseniz, hamilelik boyunca salgıladığınız östrojen ve progestron bu durumu düzene sokar ve hatta tamamen geçmesini bile sağlayabilir. Aynı hormonal değişimler göğüs, yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskinizi de azaltır. 9. Doğum yapmanın zihninize de faydaları vardır. Son yıllarda yapılmış bir araştırma; hamileliğin, beyinde hafızayı geliştiren ve Alzheimer riskini azaltan değişikliklere sebep olduğunu göstermiştir.

Paylaş

Cevap yaz