Hamilelikte alerji sıkıntısı çekenlerden misiniz?

0

dreamstime_s_30592349

Gebelikte en sık rastlanan tıbbi sorunların başında alerjik hastalıklar gelmektedir. Bunların en önemlileri, nezle, besin ve ilaç alerjileri, astım, göz nezlesi, anaflaksidir. Gebelikte bu hastalıkların yönetimi anne ve bebeğin sağlığı açısından kritik bir öneme sahip. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Opr. Dr. Banu Çiftçi anlatıyor.

Toplumda genel görülme sıklığı yüzde 25-35 olan alerjik hastalıklar, gebelikte de en çok karşılaşılan tıbbi sorunlardan birini oluşturmaktadır. Nezle, astım, göz nezlesi, ürtiker, anaflaksi, besin ve ilaç alerjileri bu grupta sayılan hastalıklardır. Gebelikte bu hastalıkların yönetimi, anne ve bebeğin sağlığı açısından kritik bir öneme sahiptir. Gebelikte alerjik hastalıklarda, tam bir hikaye ve bulguların dikkatli değerlendirilmesi esastır. Tanıda alerjik bulguların günlük kaydı ve şüphelenilen alerjenlerin günlük yaşamdan uzaklaştırılarak, izlenmesi yararlıdır. Ancak tanı adına hem anne hem bebeğin sağlığı açısından katı bir diyet kısıtlamasından kaçınılmalıdır. Kan testleri, uygulamalı alerji testlerine tercih edilmelidir.
Deri testleri veya besin testleri gibi alerji testleri, ciddi anaflaktik reaksiyonlara sebep olabileceği için mutlaka doğum sonrasına ertelenmesi gerekir. Ek olarak, gebeliğin son aylarında sık rastlanılan vazomotor nezle ve gebelik ürtikeri gibi alerjik olmayan bulgular, alerjik hastalıklarla karıştırılmamalıdır. Alerji tanısı alan anne adayları, bilinen alerji yapıcı maddelerden, özellikle astım tetikleyici solunum yoluyla temas edilebilecek hayvan tüyü, ev tozu, sigara dumanı gibi ortamlardan kaçınmalıdır.

İmmunoterapi (aşılama) gebelikte başlatılmamalıdır. Gebelik öncesi tedavisi başlanmış olanlarda tedaviye devam edilebilir ancak doz gebelik süresince arttırılmamalı, mümkünse azaltılmalıdır.
Gebelik döneminde özellikle ilk 3 ayda ilaçsız tedavi en ideal olanıdır. Ancak tedavi edilmeyen herhangi bir hastalığın gebelikte daha ciddi zararlara yol açabileceği durumlarda, ilaç kullanımının düşünülmesi gerekir. Örneğin, astım veya başka bir alerjik hastalığı olan gebe bir kadında ilaç kullanılmazsa, bu hastalıklar, anne ve bebeğin sağlığı açısından ciddi risk taşıyan hatta ölümcül durumlara yol açabilir (akut astım atağı ciddi oksijensiz kalınmasına sebep olabilir).
Alerji ilaçlarının gebelikte kullanımının birçok çalışmada yan etkisi gösterilememesine rağmen, steroidlerin (kortizon) güvenilirliği daha azdır. Steroid kullanan annelerin çocuklarında, gebelik zehirlenmesi, erken doğum, yarık dudak-damak ve düşük doğum ağırlığı bildirilmesine rağmen, tedavi edilmeyen hastalığın (kontrol altına alınamayan şiddetli astım gibi) anne ve bebek sağlığına olumsuz etkisi de göz önüne alınarak, kar-zarar oranı hesaplanmalıdır.

Sigaradan uzak durulmalı
Alerjik hastalıklarda, atağı başlatan ve mümkün olduğunca günlük yaşamdan uzaklaştırılması gereken çevresel faktörlerin başında, sigara dumanına maruz kalmak var. Alkol tüketimi ve bilinen besin maddeleri de, alerji tetikleyici faktörler arasında sayılabilir. Anne ve bebeğin alerjenlerden korunması için, sigara içilmemeli ve sigara içilen ortamlarda bulunulmamalı, alkol tüketiminden kaçınılmalı, bilinen gıda ve çevresel faktörler günlük yaşamdan uzaklaştırılmalı, reflü tedavi edilmeli ve anne sütü teşvik edilmelidir.

Paylaş

Cevap yaz