Hamilelikte bel ağrıları

0

pregnant-woman-1130612_1920

Bel ağrısı herkes için büyük sorun. Ama gebelik döneminde pek çok kadın bunu yaşar. Hatta sonrasında bile bel sıkıntıları devam edebilir. O yüzden dikkat etmeniz çok önemli. 

Hamilelik sürecinde yaşayacağınız sıkıntılara raasında bel sorunlarının olduğunu duymuşsunuzdur. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, hamile kadınların üçte ikisinden fazlası bu süreçte bel ağrısıyla mücadele ediyor. Üstelik bu yüzdenin yüzde 40’lık bölümü de hayatında ilk kez bel ağrısı çekiyor.
Karnınız büyüdükçe, rahminiz de normal boyutunun yaklaşık bin katı kadar büyür. Bedenin ön tarafında gerçekleşen bu genişlemeyi dengelemek için pelvis bölgesi geriye doğru eğim göstermeye başlar. Ancak çoğu kadın bu durumu daha ileri bir boyuta taşır ve sırtını gereğinden fazla geriye itmeye başlar. Tabii bu durum da omurga üzerinde bir baskı oluşturur. Bel ağrılarına neden olabilen bir diğer faktör de relaksin hormonudur. Bu hormon hamilelik hormonu olarak bilinir ve gebelik döneminde vücut tarafından üretiminin amacı, eklemleri rahatlatmak, dolayısıyla da gelişmekte olan bebeğe gerekli alanı sağlamaktır. Hormonla ilgili problem ise şuradan kaynaklanır: Relaksin aynı zamanda omurgayı da rahatlatır ve esnetir. Dolayısıyla omurga sizi dik tutabilecek gücü tek başına sağlayamaz hale gelir, o zaman da sırt ve bel kaslarınız gerilip zorlanarak da olsa bu görevi üstlenmek zorunda kalır.

Duruşunuzu düzeltin
En basit şekilde vücudunuzun duruşunu düzeltmek, bel ağrınızı hafifletme konusunda çok işe yarayabilir. Uzmanlar omuzlarınızın önünüze düşmesine engel olmanızı, göğsünüzü dik tutmanızı ve avuç içlerinizin bedeninizin yanlarına bakmasını sağlayacak şekilde durmanızı öneriyor. Bunlara ek olarak başınızı da dik tutmaya ve göbeğinizi içe; omurganıza doğru çekmeye de dikkat etmelisiniz. Bu basit noktalara hassasiyet göstermek, karın kaslarınızın çalışmasına ve onların sırtınız ile belinize destek olmasına yardımcı olur. Çok işe yarayan bir tavsiye daha: Eğilmeniz gerektiği zaman bunu belinizi bükerek değil, dizlerinizi kırarak yapın. Bu sayede ağırlığınız belinize değil, bacaklarınız ve poponuza yüklenecektir.

Spor yapın
Bu dönemde spor yapmak konusunda gayretli olun ve bu işi ciddiye alın. Çünkü düzenli olarak bedeninizi hareket ettirmek sırtınızın güçlenmesine yardımcı olur ve tutulma ya da gerilmelere karşı korunma sağlar. Uzmanlar yürümenizi, yüzmenizi ve doğum öncesi yogası yapmanızı ve mümkünse haftada en az üç kez 30’ar dakikanızı egzersize ayırmanızı öneriyor. Eğer daha fazla spor yaparsanız bu daha bile iyi olur, ancak yine de vücudunuzu dinlemeyi ihmal etmeyin. Hamileliğiniz ilerledikçe sporu azaltmanız gerekebilir.Uzmanlara göre çömelme hareketi yaparak bacak kaslarınızı kuvvetlendirmek, vücudunuzun üst bölgesine binen stresi dengelemek için yardımcı olabilir. Bunun için sırtınızı duvara dayayın ve sırtınızı aşağı doğru kaydırırken bacaklarınız dizlerinize paralel oluncaya dek öne doğru küçük adımlar atın. 10 – 60 saniye kadar böyle durun ve ardından yeniden dik pozisyona geçin. Hareketi üçer kerelik üç set halinde tekrarlayın ve bunu haftada üç kez yapın. Ayrıca karın kasları sırtınıza destek olur. Uzmanlar bu bölgeyi güçlü tutmanın bel ağrılarınızı hafifleteceğini söylüyor. El ve dizlerinizin üstünde durun ve karnınızı içeri çekin. Bir kolunuzu ve çaprazdaki bacağınızı dışarı doğru uzatın ve aynı hareketi diğer kol ve bacakla da tekrarlayın. Haftada üç kez beşer kere tekrar yapın.

Doğru ayakkabı giyin
Hafif bir yükseltisi olan kısa ya da dolgu topuklu ayakkabılara (üç – dört santimi geçmesin) yönelin. Kendinizi rahat ve dengede hissettikçe arada bir daha uzun topuk da giyebilirsiniz. Spor ayakkabılarınızda da topuk kısmında biraz yükselti olsun.

Sarın
Uzmanlara göre bir sargı veya hamilelik korsesi kullanmak karın ve bel bölgenize destek sağlayarak sıkıntı hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunu gün içinde işteyken ya da ev işleri sırasında giyebilir, sonrasında evde dinlenirken çıkartabilirsiniz.

Uyurken…
Uzmanlar hamilelik döneminde kan akışını sağlamak için en uygun pozisyonun sol tarafınızın üstüne yatmak olduğunu söylüyor. Bu pozisyondayken üstte kalan bacağınızın öne kayıp, omurganızın alt kısmını döndürüp zorlamaması için, bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirin. Hatta belinize koyacağınız bir yastık da ekstradan destek sağlayacaktır. Önerdiğimiz bu tavsiyeleri uygulayarak ağrılarınızı hafifletebilir ve güzel ve dinlendirici bir uykunun tadını çıkartarak minik bebeğinizin gelişine keyifle hazırlanabilirsiniz.
Bir fizik tedavi uzmanına gidin
Eğer bel ağrınız sizi çok zorluyorsa bir fizik tedavi uzmanına görünmeyi düşünün. Uzmanlar bunun hamilelik döneminde de güvenli olduğunu söylüyor ve uzmanın geliştireceği programla güç kazanıp, vücut esnekliği sağlayabileceğinizi ve duruşunuzu düzeltebileceğinizi söylüyor. Ancak gittiğiniz uzmanın hamile kadınlar hakkında tecrübe sahibi olduğundan emin olun.

 

Paylaş

Cevap yaz