Hamilelikte bol suya devam!

0

Bir bebeğin yüzde yüzde 74’ü sudan oluşuyor. Hamileliğin 6. ayında ise bebeğin yüzde 90’ı su. Yalnızca bu rakamlar bile bize hamilelikte suyun ne kadar önemli olduğunu açıklamaya yetiyor! Beslenme ve Diyet Uzm. Yasemin Bradley anlatıyor. 

Annelik hayatta yaşanan en güzel duygulardan biridir. Her anne adayı, sağlıklı bir çocuk sahibi olmayı hayal eder. Hamilelik döneminin iyi geçirilmesi ve bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için anne adayının sağlıklı beslenmesi en önemli unsurlardandır. Beslenmenin yanında hamilelik sırasında alınan su da, içinde bulunan doğal mineraller ve pH değeri bakımından oldukça önem taşımaktadır. Vücudun çok daha fazla suya ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Bunlardan biri de hamilelik dönemidir. Hamile bir kadının günlük su ihtiyacı 3 litredir. Bu miktarın bir kısmını süt, ayran, meyve suyu, bitki çaylarıyla da karşılayabilirsiniz. Ancak hamile bir kadın için en iyi içeceğin pH değeri yüksek doğal mineralli su olduğunu ve suyun 0 kalori olduğunu unutmayın! Araştırmalara göre, anne susuz kalırsa, bebek de susuz kalıyor. Su, bebeği ve anneyi daha sağlıklı bir doğuma hazırlıyor. Susuzluk hamile bir kadında kasılmaları arttırıyor. Bu yüzden hamileliğin son 3 ayında, alınan su yetersiz kalırsa, erken doğum riski olabilir! Hamilelikte kalsiyum ve magnezyum ihtiyacı çok artar. Suyun kalsiyum ve magnezyum içermesi, bu ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olacaktır. Yeterli kalsiyum almazsanız, bebek ihtiyacı olan kalsiyumu sizin kemiklerinizden alacaktır. Bu da ileride kemik erimesi riskinizi arttırır. Bu yüzden özellikle kalsiyum seviyesi yüksek doğal mineralli suları tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Amniyotik sıvı
Bebek, amniyotik sıvı denilen koruyucu bir sıvının içinde yüzer. Yani bebekler bazik bir suyun içinde büyürler. Amniyotik sıvının görevi, bebeğe rahim içinde rahat bir ortam sağlamaktır. Bu sıvı bebek için hayati önem taşır; onu dış etkenlerden, enfeksiyonlardan korur. Amniyotik sıvı miktarı azsa, bebeğin akciğerinin yetersiz gelişimi, hareketlerinde azalma, uzuvlarında şekil bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Anneyle, bebeğin içinde yüzdüğü amniyotik sıvı arasında, saatte 0,5 litrelik bir su alışverişi olur. Anneye su verildikçe, bebeğin içinde yüzdüğü amniyotik sıvı da artmaya başlar.

Bebeklerin ve çocukların günlük su Ihtiyacı
Bebeklerin su ihtiyacı, erişkinlerin ihtiyacının 3 katı kadardır. İlk 6 ayda, bebeğin su ihtiyacı anne sütüyle karşılanır. Altı aydan sonra buna su da eklenir. Bebek büyüdükçe bedenin su yüzdesi azalır. Çocuklar günde en az 6 -8 bardak su içmelidir. Bu miktar gün boyunca düzenli olarak alınmalı, 3-4 bardağı okulda içilmelidir. Aşırı sıcak, egzersiz, ishal gibi durumlarda bu miktar arttırılmalıdır. pH değeri yüksek, doğal mineralli su tüketmeleri, çok daha yararlı olacaktır.

Paylaş

Cevap yaz