Hamilelikte tehlike sinyalleri!

0

screen-shot-2016-09-20-at-8-38-49-am

Hamilelikte yaşanan istenmeyen durumların pek çoğu, ortaya çıkmadan önce sinyallerini verir aslında. Önemli olan bu belirtileri iyi bilmek ve vakit kaybetmeden doktorla paylaşmaktır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Dr. Senai Aksoy uyarıyor.

Hamilelik pek çok kadın için heyecan verici olduğu kadar aynı zamanda endişe uyandırıcı bir dönemdir. Anne adaylarının çoğu hamile olduklarını öğrendikleri günden itibaren çoğu zaman itiraf etmeseler de bebeklerinin sağlıklarından endişe duyarlar ve bebeklerini kucaklarına alana kadar tamamen sağlıklı bir bebek dünyaya getirdiklerine inanamazlar. “Elleri, ayakları sağlam mı?” sorusu doğumdan sonra doktora sorulan ilk sorudur.
Hamile kadınların çok büyük bir kısmı herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmadan sağlıklı ve normal bir gebelik dönemi geçirirler. Çok az bir kısmında ise maalesef komplikasyonlar, tedavi gerektirebilecek durumlar hatta bebek kayıpları yaşanabilmektedir. Bu istenmeyen durumların pek çoğu olay ortaya çıkmadan önce uyarı sinyalleri verirler. Bu belirtileri iyi bilmek ve uyanık olmak zaman zaman hayat kurtarıcı olabilir.
Hamilelik takipleriniz sırasında doktorunuz sizin durumunuza özel potansiyel problemler ve bunların belirtileri ile ilgili olarak sizi uyaracaktır. Öte yandan sadece size özel olmayan ve her hamile kadının karşı karşıya kalabileceği bazı uyarı işaretleri de vardır. Bu işaretleri çok iyi bilmeniz ve tanımanız gereklidir.
Doktorunuz takipleriniz sırasında her kontrolde tansiyonunuzu ölçecek, zaman zaman idrar tetkiki yapacaktır. Bu iki inceleme pek çok riskli durumun belirlenmesinde önemli ipuçları verir ve yüksek risk taşıyıp taşımadığınızı saptamaya yardımcı olur.

Eğer tablodaki belirtilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz size nasıl davranmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir. Doktorunuz ile görüşmeyi ertelemeniz üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

BULGU Olası problem (yüksek risk) Diğer olası nedenler
Vajinal kanama (miktarı ve süresi ne olursa olsun, gebeliğin hangi döneminde görülürse görülsün, beraberinde ağrı olsun ya da olmasın) Düşük tehlikesi, plasenta previa (plasentanın önde gelmesi), ablasyo (plasentanın erken ayrılması) Hormonal kanamalar, implantasyon kanaması
Pelvik ağrı ya da karın ağrısı (sürekli olan ya da kramp tarzında) Düşük tehlikesi, dış gebelik, ablasyo Yumurtalık kistleri, erken gebelikte rahmin büyümesine bağlı gerilme ağrısı
Geçmeyen sırt ağrısı Düşük, erken doğum tehditi İdrar yolu enfeksiyonları, hamilelikte görülen normal ağrılar
Vajinadan sıvı gelmesi Erken doğum tehditi, zarların erken açılması, düşük Fazla miktarda vajinal salgı, idrar kaçırma
Sağ üst karın bölgesinde şiddetli ağrı HELLP sendromu
Ellerde ve yüzde aşırı ve ani şişme Gebeliğe bağlı hipertansiyon (preeklempsi) Normal şişlikler
Şiddetli başağrısı Gebeliğe bağlı hipertansiyon (preeklempsi) Migren, sinüzit, diğer baş ağrısı sebepleri
Havale geçirme Eklempsi (gebelik zehirlenmesi) Epilepsi
Görme bozuklukları  

Gebeliğe bağlı hipertansiyon (preeklempsi)

Diğer nedenler
Rahimde kasılma ve sertleşme Erken doğum eylemi Mide problemleri, normal Bracxton Hicks kasılmaları
Fetal hareketlerde azalma Fetal distress (bebeğin sıkıntıda olması) Bebeğin uyku halinde olması, plasentanın ön tarafta yerleşmiş olması
Fetal hareketlerin olmaması Fetal distress, Fetal ölüm Bebebin uyku hali, plasentanın ön tarafta yerleşmiş olması
Ateş (37.5 santigrad derecenin üstünde) Enfeksiyon (idrar yolu enfeksiyonu) Su alımında azalma (dehidratasyon)
Kusma (ağızdan beslenemeyecek kadar şiddetli) Hiperemesis gravidarum (gebelik kusması) Besin zehirlenmesi, enfeksiyonlar
İdrar yaparken yanma Enfeksiyon (idrar yolu enfeksiyonu)

 

Paylaş

Cevap yaz