Hastalıklar neden gece şiddetlenir?

0

Çocuğunuz gece yarısı öksürük nöbetleri ile mi uyanıyor? Ateşi hep geceleri mi yükseliyor? Özelikle gece vakti ortaya çıkan çocuk hastalıkları aileleri daha fazla endişelendiriyor. Aileleri telaşa düşüren bu durum aslında uyurken vücut direncimizin daha fazla düşmesi ile alakalı. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Dicle İNANÇ yazdı.

Geceleri ağırlaşan hastalıklar:

Astım ve alerjik hastalıklar: Vücudumuzda böbrek üstü bezinin salgıladığı kortizol seviyesi geceleri düşer, böylece kortizolun astımı ve alerjiyi baskılayıcı etkisi azalır. Yatağımızdaki ev tozu akarları (MİTE) ile uykuda temas arttığı içinde, bu hastalıklar gece alevlenebilir.

Kuşpalazı (krup): Genellikle üst solunum yolları ve ses tellerine yerleşen virüsler etkendir. Genellikle gecenin ortasında başlayan, havlar tarzda öksürük, nefes alma zorluğu, ses kısıklığı ile ortaya çıkan ani bir durumdur. Genellikle geceleri çocuğunuzyattığında kan akışının değişmesi vekuru-nemsiz oda havası tetikler.Böyle bir durumda çocuğunuzu giydirip bir battaniyeye sararak soğukta açık havada ya da evinizde buzdolabının kapısını açıp bir beş dakika kadar vakit geçirin. Soğuk buhar kullanılması da bebeğinizin hava yollarını rahatlatacaktır.

Kulak ağrısı:Gündüzleri ayakta olduğumuz için östaki kanalından boğazın arkasına doğru rahat bir akış sağlanır.Ayrıca çiğneme ve yutkunma hareketide östaki kanalı etrafındaki kasları hareket ettirir ve orta kulağa östaki girişinden hava sağlanmış olur.Bu nedenle gündüzleri kulak ağrısı çok şiddetli olmaz.Ancak geceleri östaki kanalı hareketsizlik,yutkunma,çiğneme olmadığı için rahat boşalamaz ve orta kulağa yeterli hava girişi olmaz.Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanıldığı için, negatif basınç oluşur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir.Böylece geceleri dayanılmaz bir hale gelen kulak ağrısıyla çocuğunuz uyanacaktır.

Ateş: Uykuda metabolizmamızın yavaşlaması ile vücut sıcaklığı geceleri 1 derece kadar normal olarak yükselir. İşte bu yüzden pusuda bekleyen ateş, gece kendini daha kolay gösterir.

Kaşıntı: Yine derimizin fazla hava almaması ve vücut ısımızın artması ile kaşıntı geceleri artacaktır.

Burun tıkanıklığı: Çocuklar yattıkları zaman, varsa alerjik durumlardan dolayı veya odanın çok kuru olmasından dolayı burunları çok tıkanır. Geceleri yattıktan sonra yerçekimi etkisi ile burundan genize olan akıntı ciddi öksürük krizlerine neden olabilir. Tıkalı bir burunla uyumak uyku kalitesini çok bozmaktadır. Böyle bir durumda 1 yaşından sonra yastık kullanan çocukların baş kısmını yükseltmek, eğimli yatırmak faydalı olacaktır.Mentollü damlalar ile soğuk buhar aletleri de faydalı olabilir. Yatmadan önce güzel bir banyo yaptırmak da benzer etkiyi yaratır. Burun tıkanıklığı için olan damlalar ve spreyler de işe yarayacaktır.

Kusma: Midenin dinlenmesi gereken zaman uyku zamanıdır. Fakatmidede bir sorun varsa, çocuğunuz yattığı zaman pozisyona bağlı olarak ve kasların gevşemesi ile reflü şikayetleri, huzursuzluk ve kusma olabilir.

Paylaş

Cevap yaz