Hava soğukken hasta olmamak için yapmamanız gereken 8 şey!

0

screen-shot-2016-12-19-at-10-12-08-am

Bazı hareketlerimizin bizi hastalıktan koruduğunu sanırız. Oysa ki doğru sandığımız her şey öyle olmuyor. Aşağıdaki listemize bir bakın ve soğukta bunları yapmamaya dikkat edin.

  1. Sokağa çıkmadan önce burun damlası kullanmak.

Soğuk hava burun yollarınızı daraltır. Bu durumda da mukoza bizi soluduğumuz havadaki mikroorganizmalara karşı koruyamaz ve havayı ısıtamaz. Dışarı çıkmadan burnunuzu üflemek daha iyidir. Burnunuzu sümkürerek temizlemek en doğrusu.

  1. Dışarda burundan nefes almak

Ağzınızdan nefes aldığınızda, havayı ısıtamaz ve nemlendiremezsiniz. Sonuçta burunun işlevlerinden biri de bunu sağlamak. O yüzden sokakta burnunuzdan yavaş ve derin nefes alın.

  1. Ağzı burnu sarıp sarmalamak

Atkımızla gözlerimize kadar yüzümüzü hangimiz kapatmamışızdır acaba? Soğuk havalarda, nefes verirken soluduğumuz su buharı, atkımıza değer ve buza dönüşebilir. Ve bu nem atkının daha da soğumasına neden olur. Bu durum hem cildimizi tahriş edebilir hem de anjin ya da bronşit gibi hastalıklara zemin olabilir. O yüzden yüzünüzü nasıl korursanız koruyun, burnunuzu açık bırakın.

  1. Titrerken eve koşmak

Çok üşüyüp tir tir titrediğinizde bir an önce kendinizi eve atmak yerine, sıcak bir yere girip birkaç dakika dinlenip nefesinizi düzene sokmanızda ve ısınmanızda fayda var. Bir mağaza ya da market bile olabilir bu yer.

  1. Dar kıyafet ve ayakkabı giymek

Aşırı dar kıyafet ve ayakkabı, soğuk havalarda daha hızlı üşümenize neden olur. Biraz daha gevşek olanları seçerseniz, katmanlar arasındaki hava vücudunuzun sıcaklığını korumaya yardımcı olur.

  1. Sokağa çıkmadan yarım saat önce sıcak bir şey içmek

İşte bir şok daha! Sıcak çay, kan dolaşımını arttırır ve vücudunuzun savunma mekanizmalarını geliştirir. Ancak aynı zamanda kan damarlarını genişletir. Bu da, dışarıya çıktığınızda hızlıca vücut ısısını kaybetmeniz anlamına gelir. Eğer bir şey içmeye ihtiyacınız varsa, ılık su en doğrusu.

  1. Dışarı aç karnına çıkmak

Vücut ısısı üretmek için enerjiye ihtiyacımız vardır. Yoksa daha çabuk üşürüz. Bu enerji de besinden gelir. Çok zamanınız yoksa bile hafif bir şeyler atıştırın.

  1. Sokağa çıkmadan nemlendirici sürmek

Evet özellikle cildi koruyan kışa aylarına özel cilt kremleri var ve bunlar iyidir. Ama ne zaman? Cildinize krem uyguladığınızda, ilk 30-40 dakika su buharlaşır. Soğuk koşullarda bu soğuma ve deride hasara neden olur. Bu nedenle dışarı çıkmadan 30-40 dakika önce kreminizi sürün.

Paylaş

Cevap yaz