Her gün yıkamanız gereken 7 şey!

0

Hepimiz temiz ve tertipli bir evi severiz. Temizlik konusunda hassas olduğumuz da bir gerçek. Ne var ki bazı eşyaların bu kadar sık temizlenmesi gerektiği aklımıza gelmemiştir. Aşağıdaki listede olanları her gün yıkamanız öneriliyor, bilginize…

  1. Mutfak havluları

Son yıllarda yapılan araştırmalar bulaşık makinesinin mutfaktaki en kirli yer olduğunu gösteriyor. Aynı şey küçük havlular için de geçerlidir. Onları günde bir defadan fazla kullandığınızdan çok çabuk kirlenirler. Bu nedenle, mutfak ve banyo havluları her iki günde bir değiştirilmelidir; hatta kalabalık bir aile iseniz her gün değiştirilmelidir. Tezgah bezleri de aynı şekilde çok iyi yıkanmalı…

  1. Anahtarlar

Anahtarlar, asansör düğmelerinden daha fazla bakteri barındırıyor. Kural olarak, anahtarlarımızı hiçbir zaman temizlemeyiz ve onlara daima kirli ellerle dokunuyoruz. Onları ceplerde, çantaların diplerinde taşırız. Sonuç olarak, anahtarlarımızla inanılmaz miktarda bulaşıcı bakteri eve getiriyoruz. Bu nedenle onları yıkamak ya da antiseptik mendil ile temizlemek çok önemlidir.

  1. Banyo perdeleri

Kirli banyo karolarını temizleme rutini basitleştirmek için, duş duvarlarına her duştan sonra hızlı bir şekilde silin. Bu arada varsa duş perdelerinizi de silmeyi unutmayın. Banyoyu kuru tutmak, bakteri, küf ve küf oluşumunu önlemenize yardımcı olacaktır.

  1. Bulaşık süngeri

Bunu duymuşsunuzdur, süngeriniz mutfağınızdaki en kirli şey olabilir. Bir süngeri dezenfekte etmenin en iyi yolu mikrodalgaya fırlamaktır. Basitçe yıkayın ve ıslak süngeri, düşük güçte bir ila iki dakika mikrodalgaya koyun. İşlemi dikkatle izlediğinizden emin olun: herhangi bir duman görürseniz derhal mikrodalgayı kapatın. Unutmayın: Metalik fırçalama yastıkları olan süngerler bu yöntemle sterilize edilmemelidir. Bu kadar komplike işe girmek istemezseniz onları iyice yıkayıp süzerek kurutun.

  1. Lavabo ve evye

Ellerinizi veya bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra lavabonun havzasının da temiz olacağını düşünebilirsiniz. Ama yanılıyorsun. Aslında, havzanın duvarlarına yapışan çok sayıda mikrop ve bakteri vardır. O yüzden lavabo ve evyelerinizi her gün düzenli temizleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahve makinası

Kahve makineniz bakteri ve küf için bir sicildir, bu yüzden her gün temizlemeniz gerekir. Bunun için kahve makinesini ayrı parçalar halinde almanız gerekecek. Bu, kahve, öğütme ve yağdan hızlı ve kolay bir şekilde çıkmanızda size yardımcı olacaktır.

  1. Kesme tahtası

Eğer spatula ve ahşaptan kesme tahtaları kullanıyorsanız, pişirmeyi tamamladığınızda her seferinde birkaç dakika birer ölçek sirke ve su karışımı içinde bekletin. Bu hüner, yüzeylerindeki bakteri ve mantarları öldürmenize yardımcı olur. Üstelik, herhangi bir kesme tahtasının düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Bu amaçla, 1 çay kaşığı kabartma tozu karışımı yarım litre sıcak suda kullanın. Bu çözümü kesme tahtası yüzeyinin üzerine uygulayın. 5-10 dakika kadar bekletin, ardından kesme tahtasını akan su altında yıkayın.

Paylaş

Cevap yaz