Her Türk kadının uzmanlaşması gereken 10 yemek!

0

dreamstime_m_48070542

Yemek yapmaya yeni başlayan biri olsanız bile bazı yemekleri çok iyi yapmayı öğrenmeniz gerekir. Bunlar mutfakta usta olmanın kurallarından biridir. Bu yemekler ne mi dersiniz?

  1. Kuru Fasulye

Sevmeyeni azdır ama iyi yapmak gerçekten sabır ister. Pek çok farklı şekilde de pişirebilirsiniz. Sucukla, pastırmayla, kuşbaşılı, piliçli ya da acılı… İlk denemenizde başarılı sonuç alamasanız bile, üşenmeden denemeye devam etmelisiniz. Güveç ya da bakır tencere kullanma şansınız varsa işiniz kolaylaşabilir.

  1. Börek

Açıkçası ne böreği olduğunu yazarak sizleri kısıtlamak istemedik ama 3 öğünde de yediğimiz börek çeşitlerine hakim olmak, bir kadın için büyük avantajdır. Börek pişirmeyi öğrenirken ilk olarak ailenin kökeni devreye girer ve geleneksel tariflere ağırlık verilir. Zamanla seçenekleriniz artacaktır.

  1. Pilav

Nadir bulunan bir besin olduğu için Osmanlı İmparatorluğu döneminde zengin sofralarını süsleyen pilav, artık herkesin pişirip severek tükettiği bir yemek. Temel olarak işe sade pilav pişirmekle başlayabilirsiniz. Daha sonra domatesli, tel şehriyeli, patlıcanlı derken hamsili pilava kadar kendinizi aşabilirsiniz.

dreamstime_m_52829244

  1. 4. Fırında tavuk

Fırında tavuk her zaman için doyurucu, besleyici ve yanındaki garnitürlerle çok güzel tamamlanan bir seçenektir. Bütün olarak pişirebileceğiniz gibi parça parça aldığınız tavuklarla da çeşit çeşit yemekler hazırlayabilirsiniz.

  1. Köfte

İşte iddialı bir alan daha! Et ile arası olmayanların bile yiyebildiği bir seçenek. Izgarasından sulu yemeğine kadar her damağı mutlu eder. Bu durumda iyi köfte yapmak her zaman avantajınız olacaktır.

  1. Sütlaç

Kelime kökeni “sütlü aş” sözcüğü olan Sütlaç, tipik bir Rumeli tatlısıdır. Her mevsim küçük büyük herkes tarafından sevilerek yenir. Pek çok tatlıya nazaran kalori derecesi de çok yüksek olmadığından hafif tatlı seçeneklerinin başında gelir.

  1. Yaprak sarma

Doğrusunu isterseniz yaprak sarmada maharet sadece içinin malzemesinde ya da yaprağın yumuşaklığında değil, yapacağınız sarmanın boyundadır biraz da…

  1. Tavuk suyu çorbası

Bu çorba artık bir yemek değil, neredeyse doğal bir ilaç olarak kabul ediliyor. Tavuk aldığınız zaman mutlaka haşlayarak kendinize tavuk suyu çıkartın. Belli miktarlarda poşetleyerek dondurabilirsiniz de. Farklı terbiyelerle, kimi zaman krema ile, hatta sebzelerle farklı çeşitler de yapabilirsiniz.

dreamstime_s_38364949

  1. 9. Salata

Ne alaka diyebilirsiniz ama artık salata sofralarımızın olmazsa olmazı. En azından çocuklarımızı bile salata yemeye alıştırarak büyütmemiz gerekiyor. Salatanızın malzemesini ne kadar çeşitli tutarsanız, o kadar lezzetli ve besleyici olur. Hatta içine kuruyemiş bile ekleyebilirsiniz. Soslara dikkat!

  1. Mantı

Tek başına yapması uzun ve zahmetli bir yemek olan mantıyı birkaç kişi bir araya gelerek daha rahat yapabilirsiniz. Ah, tabii elde açmaktan bahsediyoruz. Hamurunun ayarını tutturmak zor değil ama biraz emek ister!

Paylaş

Cevap yaz