Hindi ne zaman yenir ?

0

Screen Shot 2015-12-21 at 10.10.10 AM

Genelde hindi eti yılbaşı akşamları aklımıza gelir, onun dışında düzenli tüketim sıklığımız pek yoktur. Peki yeterli miktarda hindi eti tüketmiyor oluşumuz acaba hindi etinin faydalarından habersiz olduğumuzdan dolayı mıdır dersiniz…

Her ne kadar hindi yemek yılbaşı dönemi aklımıza gelse de aslında son derece sağlıklı bir protein kaynağıdır. Doğrusunu isterseniz haftalık yemek alışkanlıklarımızın içine hindiyi eklemek, hem sağlık hem de lezzet çeşitliliği açısından gayet akıllıca bir davranış olur. İşte sizlere hindiyi daha sık ve bütün sene boyunca yemeniz için aktarabileceğimiz önemli bilgileri veriyoruz…

  • Hindi eti kırmızı ete hatta diğer beyaz etlere kıyasla daha düşük yağ ve daha düşük yağ içerdiği içinde daha düşük kaloriye sahiptir. Hindi göğüs etinin pişmiş 85 gramı sadece 2 gram yağ ve 125 kalori içerir. Göğüs etinin daha az yağ içerdiğini tahmin ediyor olabilirsiniz. Pişmiş 85 gram hindi butu 5 gram yağ ve 147 kalori içerir. (1)
  • Hindi eti, B vitaminlerinden B6, B12 ve niasinin iyi kaynaklarındandır.140 gram pişmiş hindi eti günlük B6 ve niasin ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini karşılar.Niasinin sinir sistemi ve enzim sisteminde önemli görevleri vardır. Son dönemde niasinin tüketimin artmasının kan kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olduğunu da yapılan çalışmalar göstermiştir.B6 vitamini sinir ve kas faaliyetlerimiz üzerinde görevlidir. Alkol tüketimi B6 vitamini emilimini azaltır. Alkol tüketirken hindi eti tüketmek bu yüzden iyi bir tercih olabilir.
  • Hindi eti, fosfor, çinko, magnezyum ve demir açısından zengindir. Demir vücudumuz için oldukça önemli bir mineraldir. En önemli görevlerinden biri kansızlığı önlemesidir. Hayvansal besinlerden alınan demir daha kolay emilir. Hindi etinin demir oranı tavuk etine göre daha fazladır. İçerdiği çinko bağışıklık sisteminin güçlenmesi, çocuklarda büyüme-gelişmenin sağlanması, yaraların daha çabuk iyileşmesinde rol alır.
  • Hindi eti selenyum açısından oldukça zengindir. 140 gram pişmiş hindi eti yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacının yüzde 80’ini karşılar. Selenyum iyi bir antioksidant olmasının yanı sıra hücre zarının korunmasını da sağlar.
  • Hindi eti , düşük yağ içeriği ve yüksek selenyum içeriği sayesinde sindirim sitemi kanserleri ve deri kanserleri riskini azaltabilir.
  • Hindi eti, kolesterol ve doymuş yağ açısından düşüktür. Bu yüzden kalp-damar hastaları, diyabetikler, yüksek kolesterolü olan bireyler rahatlıkla kullanabilir.
  • Hindi eti, düşük yağ oranı , düşük kalorisine rağmen , iyi bir protein kaynağı olduğu için , kas gelişimine yardımcı olur.Bu yüzden kas güçlendirici egzersiz yapanların ve fitness yapanların özellikle tercih etmesi önerilir.
  • Hindi eti içerdiği kaliteli protein sayesinde uzun süre doygunluk sağlar . Uzun süre doygunluk kilonuzu kontrol etmenizi de kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin olmazsa olmaz bileşeni çeşitliliği sağlamaktır. Her besin grubunda besin çeşitliliğini sağlamak vücudunuza pek cok farklı yararlı besin öğesini almanızı kolaylaştırır. Protein deyince aklımıza kırmızı et – tavuk ve balık gelir çoğunlukla , hindinin de protein değişimi içinde yer almasını sağlamak sadece yılbaşlarında değil daha sık hindi eti tüketmek sağlığınıza iyi gelecektir.

Kalori değerleri USDA : The United States Department of Agriculture’ın sitesinden alınmıştır.

Paylaş

Cevap yaz