İkizlerle oynamak mı dediniz!

0

Panik yok! İkiz anne-babaları, çocuğun hayatında bu kadar önemli rolü olan oyun sürecinde, birçok konuda olduğu gibi zorluk ve karmaşa yaşayabilirler. Aynı zamanda, aynı gelişim tepkileriyle birbirini idare edemeyeceklerini düşündükleri iki çocuk arasında kalmak, oyun sürecine dahil olma, yönetme ve destekleme, anne-babalar için sıkıntı verici olabilir. İki çocuk aynı yaştadır. “Sen büyüksün ama…”, “sen küçüksün ama…” ifadeleri ikiz anne-babalarının hiçbir şekilde kullanamayacağı kavramlardır. Bu koşulda çocuklar arasında eşitlik ve dengeyi sağlayabilmek, kimi zaman çözümlenmesi güç bilmeceler haline dönüşebilir.  AGAPE Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Psikolojik Danışman Canan GÜRDALAR anlattı.

 

İkiz çocukların gelişimi

İkiz çocuklara nasıl oyun oynatılabileceği konusunu ele alabilmek için öncelikle ikiz çocuklar ve gelişim dönemi özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gereklidir. İkizlerle ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tek ya da çift yumurta ikizi de olsalar, iki ayrı çocuk olduklarıdır. İkiz anne ve babaları iki ayrı kişilikle iletişim halinde olduklarını unutmamalıdırlar.

İkizleri olan anne ve babaların, çocuklarının kişilik, yetenek ve gelişimlerini tanımaları, ikizlerin arasındaki iletişim içeren süreçlerde en çok ihtiyaç duydukları konulardan biridir. Çocuklar arasında duygusal ve davranışsal eşitlik sağlama ihtiyacını kolaylaştırmanın en temel yolu, ikizleri farklı kişilik özellikleri ve tepkileriyle kabul etmeleridir.

İkizleri dünyaya geldiğinde, anne-babalar birbirine çok benzeyeceklerini düşündükleri çocuklara sahip olduklarını düşünürken, çocuklar büyürken iki farklı çocukla karşıya karşıya kaldıklarını anlarlar.

Kardeş psikolojisiyle arkadaşlık psikolojisini eşdeğer bir gelişim süreciyle yaşarlar. Anne-babanın ilgi ve sevgisini paylaşmak ve daha az sevilmek korkusuyla, ikizler arasında olumsuz bir rekabet duygusu oluşabilir. Olumsuz rekabet duygusunun en çok desteklendiği anlar da, birlikte oyun oynadıkları zamanlarda anne ve babalarından aldıkları tepkilerdir. Anne-babasının sevgisi ve desteğiyle özgüveni gelişecek olan çocuklar, oyun esnasında bu sevgi ve desteğe daha çok ihtiyaç duyarlar. İkizlerde, anne-baba ilgisi ve sevgisi aynı dönemde, aynı yoğunlukta beklenirken bölündüğü için, ilgi ve sevgiyi hissetmeye ihtiyaçları daha yoğundur. Bu sevgi iletişimini destekleyebileceğiniz ve besleyeceğiniz en etkili yaşam alanı oyunda, anne-babaya önemli görevler düşer.

Çocuklar oyun aracılığıyla başkalarını anlamayı, kendilerini ifade etmeyi, uyum sağlamayı, sabırlı olmayı, paylaşmayı, problem çözmeyi, stresle başa çıkmayı ve alternatif davranış ve tutumlar üretmeyi öğrenirler. Kendi farklılıklarını ve diğer bireylerin farklılıklarını algılarlar. Tüm bu kazanımlar çerçevesinde, oyun içinde anne-babanın rolü çok önemlidir. Çocuk üzerinde liderlikten ziyade teşvik, destekleme ve alternatif yol gösterici tutumları ailenin özenle sergilemesi gerekir.

 

Paylaş

Cevap yaz