İlk gece yatısı…

0

İlkokul çağındaki çocuklar, okulda kısa zamana sıkıştırdıkları eğlenceyi biraz daha uzatmak için birbirlerinde yatıya kalmak isterler. Ama bu durum farkında olmasalar da onlar için her zaman çok kolay değildir; özellikle de anne-babalar için…

Çocuğunuz arkadaşında ilk kez yatıya kalacağında, büyük bir heyecan yaşar. Siz de bir çanta hazırlayarak ona, gece boyunca gerekli olabilecek eşyaları yerleştirirsiniz; oyuncak ayısı, kitabı, pijaması ve yastığı. Ve onu, arkadaşının evine bırakarak evinize dönersiniz. Tam eşinizle yatmaya hazırlandığınız sırada, telefon çalar. Arayan çocuğunuzdur ve size ağlamaklı bir sesle “Anneee, eve gelmek istiyorum” der. Aslında bu, sık sık karşılaşılan bir durumdur. Çocuklar, arkadaşlarında yatıya kalacakları zaman çok heyecanlanırlar; çünkü o gece onlar için her zamankinden farklıdır. Erken yatma zorunluluğu yoktur, gece boyunca oyunlar oynayabilirler, istedikleri saatte istediklerini yiyebilirler. Ama eğlence bitip, yatma vakti geldiğinde her şey değişir ve çocuk kendi evinin güvenli ortamını arar. Ve bu durum, gece yarısı telefonunuzun çalması ve çocuğunuzun “Beni alın” yalvarmalarıyla son bulur. Çocuğunuzun arkadaşına yatıya gitmesini biraz daha büyüyene kadar ertelemek tabii ki en kolayı. Ama bu yıllarda arkadaşlarından yatıya gelmesi için davet alacaktır. Eğer bu daveti kabul etmeye ve arkadaşlarında kalmaya çok hevesliyse, ona izin vermelisiniz. Çocuğunuzun eğlencenin tadını çıkarması ve sizin de içinizin rahat olması için, konuyla ilgili sıkça sorulan soruları ve cevaplarını okumanızı tavsiye ediyoruz.

S: İlk defa gece yatısına gidecek olan çocuğumu psikolojik olarak o geceye nasıl hazırlamalıyım, neler yapmalıyım?
C: İlk defa arkadaşında kalmadan önce onu, anneannesinde, babaannesinde ya da yakın bir akrabanızın evinde kalmaya alıştırmalısınız. Uzmanlar, bu durumun çocuğu, geceyi evinin dışında başka bir yerde geçirmeye hazırlayacağını söylüyorlar. Çocuklar için, sizin olmadığınız bir yerde kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri çok önemlidir. Farklı bir ev ortamına alışan, farklı ailelerin kurallarını öğrenen çocuk, arkadaşının evinde kaldığında durumu yadırgamaz ve daha çabuk adapte olur.

S: Kızım ne zaman arkadaşında kalsa o gece, gidip onu almamız ve eve getirmemizle noktalanıyor. Ne yapmalıyım?
C: Çocuğunuza sizi konuşmak için arayabileceğini ama sizden onu alıp eve dönmenizi istememesini söylemelisiniz. Ayrıca giderken yanında götüreceği bir aile fotoğrafı da ona her zaman yanında olduğunuz hissini verebilir, böylece kendini güvende hisseder. Ancak yine de sizi arayıp eve gelmek istediğini söylüyorsa, bu artık eğlenmediğini gösterir. Böyle bir durumda sizin onu almayı reddetmeniz, bir dahaki sefer, arkadaşına gitmek istememesini neden olabilir. Ancak bu davranışını sık sık tekrarlıyorsa, sonraki sefer, onunla konuşmalısınız. Biraz daha büyüyene kadar gitmemesini de söyleyebilirsiniz.

S: Oğlum arkadaşlarında kaldığında, geç saatlere kadar uyumuyor. Yorgunluğu ve uykusuzluğu onu birkaç gün etkiliyor. Gitmesine izin vermemeli miyim?
C: 6-8 yaş arasındaki çocuklar günde yaklaşık 11 saat uyumaya ihtiyaç duyar. Arkadaşlarında yatıya kaldıkları günlerde ise geç saatlere kadar oturmak onlar için önemlidir ve bu akşamlar 11 saati tamamlayamazlar. O yüzden ayda iki defadan fazla arkadaşlarında kalmasına izin vermemelisiniz; özellikle de onu yoğun bir hafta bekliyorsa… En iyi yöntem, cumartesi yerine cuma gecesi gitmesidir. Böylece, kendini toparlaması ve okula hazırlanması için fazladan bir günü daha olur. Cumartesi eve döndüğünde veya pazar günü öğlen onu birkaç saat uyutarak da dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmek isterse, yatıya gitmek yerine, onlarla hafta sonları gündüz saatlerinde bir araya gelebileceklerini söyleyebilirsiniz.

S: Çocuğumun arkadaşının ailesini çok iyi tanımıyorum ve gece kalması için onlara yollamaya çekiniyorum. Ama oğlum çok ısrarcı davranıyor. Ne yapmalıyım?
C: Kendinizi rahat hissedene kadar çocuğunuzun gidişini erteleyin. Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailelerini hafta sonu evinizde düzenleyeceğiniz küçük bir partiye çağırın. Böylece arkadaşlarının ailelerini tanıma fırsatı yakalarsınız. Sohbet sırasında çocukların birbirlerinde kalmak istediklerinden bahsedebilir ve aileleri tanımak için onlara sorular sorabilirsiniz. Emin olun ki, onlar da sizinle aynı endişeleri taşıyor ve çocuklarını yanlarına yollayacakları aileyi tanımak istiyorlar. Tanıştığınız aileden emin olamıyorsanız, çocuğunuzu onlara göndermek yerine, sizin evinizde toplanmalarını sağlayabilirsiniz.

KUTU KUTU
Gece yatısına küçük misafirleriniz geliyorsa…

* Yatıya gelecek olan çocukların aileleriyle konuşun. Çocuklar hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler olup olmadığını öğrenin; evcil hayvanlara, yiyeceklere alerjileri, fobileri olup olmadığı gibi…
* Gece evin bazı odalarının ışıklarını yanık bırakın. Örneğin; koridor, banyo ya da mutfak. Böylece tuvalete kalkan ve evinizi tanımayan misafirlerinizi kazalardan korumuş olursunuz.
* Yatma saati yaklaştığında onları sakinleştirecek ve uykuya hazırlayacak bir aktivite düzenleyin. Örneğin; her bir çocuk diğerlerine bir tane masal anlatsın ya da bir şarkı söylesin.
* Yatma saatini önceden belirleyip onlara söyleyin ve o saatte odalarının ışıklarını söndürerek, onları uyumaları için uyarın.
* Ailelerle, ertesi gün çocuklarını kaçta alacaklarını konuşun. Çocuklar için ailelerinin kaçta geleceğini bilmek güven vericidir. Siz de kaçta gelip onları alacaklarını bilirseniz, çocukları oyalayabilir ya da işlerinizi yoluna koyabilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz