İlk kural, dengeli beslenme…

0

Okul öncesi çağı çocukları, bu dönemde hayatlarının sonuna kadar devam edecek alışkanlıkları kazanırlar. Bu nedenle bu dönem önemli bir süreçtir. Bu gelişim döneminde çocuk, ailenin özellikle de anne-babanın beslenme alışkanlıklarından etkilenir. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Günay ERMERGEN anlattı.

Okul öncesi çocukların büyüme hızı, bebeklere oranla daha düşük olmasına karşın, aktivitelerine ve büyümenin diğer aşamalarına gereken yakıtı sağlamak için yeterli enerjiyi almaları gerekmekir. Okul öncesi çocukların porsiyonları, yetişkin porsiyonların 1/3’ü kadardır. Bu nedenle, onlara tüketebileceklerinden fazla besin sunmak, çocuğun besinden uzaklaşmasına neden olur. Doyduğunu söylediğinde veya yemekle oynamaya başladığı zaman yemekten kaldırılmalıdır. Bu yaş çocuklarında günden güne veya yemekten yemeğe iştah dalgalanmaları olması normaldir. Genellikle 3 – 4 öğün şeklinde beslenirler. Ara öğünler ana öğünlerin yerini almamalı, sadece tamamlamalıdır. Anne-baba çocuklarıyla birlikte yemek yemeli ve sağlıklı beslenme ailece önemsenmelidir. Çocuk oturarak yemek yemeye özendirilmelidir. Çocuğu yemekle ödüllendirmek veya cezalandırmak da, yemekle ilgili sağlıksız alışkanlıklar kazandırmaya neden olur. Besinleri seçmelerine ve bazı besinleri reddetmelerine de izin verilmelidir. Besin seçimi yapabilmek, çocuğun edinmesi gereken bir davranıştır. Bu yaş grubunda, yaşlarına bağlı olarak birçoğu sağlıklı beslenmenin temellerini bilmektedir.

Anne babalara düşen görev, besinler konusunda temel bilgileri verip, besinleri seçmede onlara yardımcı olmaktır. Çocuklar açlığa yetişkinler kadar dayanamazlar ve yemekler düzenli olmadığında, daha fazla abur cubur yeme eğiliminde olurlar. İştahsızlık ailelerin en çok yakındıkları şeydir. Çocuğun yaşına ve boyuna bakılarak normal gelişmesi değerlendirilmelidir. İştahsız çocuklarda sofra düzeni nasıl, yemek lezzeti nasıl, devamlı aynı yiyecekler mi veriliyor, öğün aralarında abur cubur tüketim var mı, sık meyve suyu içiyor mu, günde 500 cc’den fazla süt içiyor mu, fazla miktarda şekerli besin tüketimi var mı, yemek öncesi sıvı alımı ne kadar gibi soruların cevapları araştırılmalıdır.

Miktarlara dikkat

Eğer çocuk karnını sadece sütle doyurmayı tercih ediyorsa, bu durumda diğer besin gruplarının eksikliğine bağlı sağlık sorunları oluşabilir. Özellikle çok süt içen çocuklarda en sık görünen sorun, demir eksikliği anemisidir. Sütün tüketildiği zaman ve biyo yararlılığı arasında bir bağ yoktur. Fakat öğün öncesinde tüketilirse iştahsızlık yapar. Gece içiliyorsa diş çürüklerine sebep olabilir. Eğer gece süt içiliyorsa mutlaka ağız çalkalanmalıdır.

Bu yaşlarda artan fast food tüketimine de dikkat edilmelidir. Kola, gazoz gibi içecekler ile ketçap, mayonez gibi gıdalar, hem katkı maddeleri çok olan hem de hiç besin değeri içermeyen, kalori değeri yüksek yiyeceklerdir. Karbonhidrattan zengin, rafine gıdaların yenmesi normal bağırsak florasını bozarak probiotik etkilerinin ortadan kalkmasına neden olurlar. Ayrıca vücudumuzdaki omega 6, omega 3 normal oranının omega 6 lehine bozulmasına neden olurlar. Bu oran normalde 4/1 iken, bu tarz bir beslenme ile 50/1 olmaktadır.

Vücudumuza uyumsuz beslenme sonucu omega 6/omega 3 oranının bozulması nedeniyle şişmanlık, diyabet, karoner kalp hastalığı, hipertansiyon, ülser, astım, romatizma son yıllarda ciddi oranda artış göstermiştir.

Paylaş

Cevap yaz