İşte Gerçekler

IsteGerceklerIcon-300Değerli Banvit Dostu,
Bilimsel bir dayanağı olmayan, iftira ve şehir efsanesi niteliğindeki bazı açıklamalar nedeniyle maalesef toplumumuzun bazı kesimlerinde piliç etine yönelik bir güvensizlik oluşturuldu. Sektör olarak asılsız iddiaları çürütmek, toplumumuzu bilimsel veriler ışığında tarafsız olarak doğru bir şekilde bilgilendirmek için Uludağ Üniversitesi tarafından etlik piliçlerin yaşam süreçleriyle ilgili bir gözlem çalışması yürütülmüştür.

Bu çalışmaya göre;

– Piliçlerin iddia edildiği gibi 45. günde kendiliklerinden ölmedikleri görülmüş ve etlik piliçlerin ticari koşullardaki ömürlerinden çok daha uzun bir süre yaşayabildikleri tespit edilmiştir.

– Etlik piliçler kümes içinde belli bir hareket alanı içerisinde serbestçe hareket edebilecek şekilde yetiştirilmektedir.

– İddia edildiği gibi piliçlerin kemikleri “elle tutulur tutulmaz kırılacak kadar ince ve dayanıksız” değildir. Kemikler ilerleyen yaşla birlikte daha da ağırlaşan gövdeyi taşıyabilecek şekildedir.

– Civcivler’in kuluçkadan çıkma süreleri, iddia edildiği gibi 17 gün değildir. Tavuk yumurtalarındaki embriyoların gelişerek civciv olarak kuluçkadan çıkma süreleri 20-21 gün arasında değişir.

– Piliçlerden tümör fışkırmıyor! Yapılan otopsilerde normal, sağlıklı hayvanların vücutlarında hiçbir tümöral oluşuma rastlanmadı.

– Tavuklar günde 2 – 3 adet yumurta vermezler! Tersine yumurtacı tavuklar günde en fazla bir adet yumurta verir. Hatta bir kümes genelinde tavuk başına ortalama yumurtlama sayısı günde bir adedin altındadır. Yukarıda sizinle paylaştığımız bu saptamalar, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin gerçekleştirdiği tamamen bilimsel, yaklaşık 3 aylık bir araştırmanın sonuçlarıdır.

Bu bilimsel çalışmaya ait raporlara aşağıdaki ilgili linklerden ulaşabilirsiniz:

Gerçekleri bilmek gerek!
TIKLAYINIZ

U. Ü. Veterinerlik Fakültesi Mahkeme Tespit Raporu için
TIKLAYINIZ

U. Ü. Veterinerlik Fakültesi Kemik Analizi Mahkeme Tespit Raporu için
TIKLAYINIZ

Şehir efsanelerine değil, bilimsel araştırmalara kulak verin! Okumak için
TIKLAYINIZ

45 gün gerekli mi? Yanıt için
TIKLAYINIZ

Etlik piliçler nasıl beslenir? Bilgi almak için
TIKLAYINIZ

Tavuk eti ve kolesterol… Farkları anlamak için
TIKLAYINIZ

Piliç üretiminde hormon hakkında merak ettiklerinizin yanıtlarını almak için
TIKLAYINIZ

Antibiyotik gerçeği… Nedir? Ne değildir? Öğrenmek için
TIKLAYINIZ

Donmuş Kanatlı Etler hakkında merak ettiğiniz her şey için
TIKLAYINIZ

Piliç alırken ve tüketirken nelere dikkat etmelisiniz? Anlamak için
TIKLAYINIZ

EFSA nedir? Öğrenmek için
TIKLAYINIZ

Tavuğun sağlık açısından denetimi
TIKLAYINIZ