İşte içinizi rahatlatacak doğrular!

0

DSCF4339

 

 

 

 

 

 

 

Mutfağımızda yıllardır tükettiğimiz pek çok besin için üretilen şehir efsaneleri bitmek bilmiyor. Tavuk da bunlardan en çok etkilenen besinlerin başında geliyor. Peki bunlar doğru mu? Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Danışma Kurulu Üyeleri,  “Piliç Eti”  hakkındaki doğruları açıkladı. İçiniz artık rahat olsun..

1: Tavuk üretiminde hormon kullanılmıyor
Avrupa Birliği ülkeleri de dâhil, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kanatlı yetiştiriciliğinde hormon kullanılmamaktadır. Türkiye’de hormon kullanımı, imal edilmesi, satılması, bulundurulması da yasaktır. Hormon kullanımı; yasal değil, ekonomik değil, uygulanabilir değildir.

2: Büyütme faktörü olarak antibiyotik kullanılmıyor
Büyütme ve gelişme faktörü olarak antibiyotik kullanımı Avrupa Birliği (AB)’nde olduğu gibi ülkemizde de Ocak 2006 tarihinden itibaren tamamen yasaklanmıştır. Bu tarihten beri antibiyotikler sadece tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Tavuklar, antibiyotik verildikten sonra antibiyotiğin vücuttan arınma süresi boyunca kesilmez ve dolayısıyla etleri tüketime sunulmaz.

 3: Tavuklar yetiştirilirken serbest dolaşarak büyürler

Piliçler, kümeslerin içinde serbest dolaşarak/eşinerek büyürler. Kümes büyüklüklerine göre hesaplanan sayıda civciv yerleştirilerek refah bir ortam sağlanır. Piliçlerin gelişimlerinin her evresinde sağlıklı kalması ve gelişimleri için ihtiyaç duydukları taze hava, nem, sıcaklık ve ışık ihtiyaçları sürünün yaşına, gramajına ve adedine göre hesaplanan bilgisayar destekli kontrol sistemleri ile eksiksiz sağlanır.

4: Çok piliç eti yemek erken ergenliğe neden olmaz
Piliç etinin erken ergenliğine neden olduğuna dair hiçbir bilimsel yayın bulunmamaktadır. Böyle bir durumun olması hiçbir zaman söz konusu değildir.

5: Piliçlerin kesilmediklerinde 45 günde öldükleri söylemi doğru değildir
Etlik piliçler, uygun koşullar ve ortam sağlandığında 70-80 gün süre ile besiye tabi tutulabilir, bu süre sonunda 4500-5000 gram canlı ağırlığa ulaşabilirler.  Piliçlerin anne ve babaları da ekonomik ömürleri olan 64. haftaya kadar sağlıklı bir şekilde yetiştirilmektedir. Bunlar istenirse daha uzun süre yaşamlarını sürdürebilirler. Piliçlerin kısa sürede büyümelerinin sebepleri olarak; genetik seleksiyon ve melezleme çalışmaları, beslenmelerinde her ihtiyaçlarının dikkate alınması, uygun ve refah kümes koşulları yaratılması, hastalık riskinin en alt düzeyde tutulması ve aşılama uygulamaları sayılabilir.

6: Piliçler ancak aydınlıkta yem tüketebilir, bu nedenle yetiştikleri mekânların ışıkları açık bırakılır
Hayvanlar ancak aydınlıkta yem tüketebilirler. Buradaki amaç hayvanların ışıkla hızlı büyümelerini sağlamak değil, gelişmeleri için ihtiyaç duydukları kadar yem tüketmelerine olanak sağlamaktır. Bugün artık, pek çok yetiştirici 4-6 saat arasında karartma yapmaktadır.

7: Tavuklarda tümör yoktur
Halkı yanlış bilgilendiren bu asılsız bilgilerin medyada aşırı derecede yer alması sonucunda maalesef tüketicilerimiz çok değerli bir besin kaynağından mahrum bırakılmaktadır. Bu söylemin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Ambalajlarında satılan markalı piliçler son derece sağlıklıdır ve bu piliçler güvenle tüketilebilir.

8: Genetiği değiştirilmiş tavuk yoktur
Genetiği değiştirilmiş tavuk diye bir şey ne Türkiye’de ne de dünyada vardır. Üretimde kullanılan tavuklar tamamen doğal olup, genetik bir değişikliğe sahip değillerdir. Civcivlerin kuluçka süreleri 21 gündür. Civcivlerin yumurtadan 17 günde çıktığına dair bilgiler doğru olmayıp,  bu olay tavukların fizyolojik özelliklerine aykırıdır.

Paylaş

Cevap yaz