İyi bir uyku için yatmadan önce yiyebilecekleriniz…

0

Screen Shot 2015-09-17 at 11.25.49 AM

Yiyip içtiklerimizin metabolizmamıza etkisi çok. Sadece kilo alıp vermek değil, pek çok açıdan bizi etkilerler. Örneğin uyku… Bazı yiyecekler enerji verir ve uykudan önce tüketilmemesi gerekir. Fakat bazı yiyecekleri de iyi bir uyku için tüketebilirsiniz. Çünkü sizi sakinleştirir, uyku havasına sokar.

İşte size iyi bir uyku sağlayan yiyeceklerden örnekler…
– Yarım muz ve bir avuç badem: Triptofan, karbonhirat ve magnezyum karışımı uykunuzun gelmesine yardımcı olacaktır. Muz yerine kiraz da yiyebilirsiniz. Ama az!

– Bir bardak ılık süt: Anneannelerimiz haksız değil. Uykudan önce içeceğiniz ılık süt daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Ama bardağınız çok büyük olmasın ki bütün gece tuvalete kalkmak zorunda kalmayın.

– Yarım hindili sandviç: Aman dikkat, yarım hindi değil, sandviç yarım porsiyon olacak. Ekmeğinizin de tam buğday ekmeği olması iyi olur. Çünkü hindi etinde triptofan vardır. Triptofan, vücudumuzun üretemediği, dışarıdan almamız gereken aminoasitlerden biridir ve uykuya yardımcı olur.

– Bitki çayları: Rezene, papatya gibi bazı bitki çayları gece size sakinleştirip daha kolay uykuya dalmanızı sağlar. Arada bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

– Yulaf: İçeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ve doğal ilaçlarından biri. Yine sütle tüketebilirsiniz

Paylaş

Cevap yaz