İyi bir vücut için ‘kalorici’ olmak gerekir!

0

1

Aldığı kilolar yüzünden spora başlayan ve 2015 Türkiye Vücut Geliştirme yarışmasında üçüncü olan Genç Vücut Geliştirme Sporcusu Ömer Özçıtak, iyi bir vücudun düzgün beslenmenin getirdiği etki olduğunu söylüyor.

Sizi tanıyabilir miyiz? Spor geçmişinizi de  öğrenebilir miyiz?
1992 İstanbul doğumluyum. Akdeniz Üniversitesi Makine Mezunuyum. Jatomi Akasya’da Antrenörlük yapıyorum. 2010 yılında 115 kilo olmuştum. Aldığım fazla kilolar yüzünden spora başlamaya karar verdim. Sonrasında da spor benim vazgeçilmezim oldu. 2015 yılının Eylül ayında Vücut Geliştirme yarışmasına tekrardan katıldım ve Türkiye üçüncüsü oldum. Geleceğimi ona borçluyum.

İyi bir vücuda sahip olmak ne demek?
Sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Düzgün beslenmenin getirdiği etkidir. Günümüzde artık her şeyin kalorisi ciddi anlamda arttı. Çoğu insanın sevdikleri yemekler ve tatlılar yüksek kalorili ürünler. Bunun önüne geçebilmek iyi bir vücuda sahip olmanın başlangıcıdır.

Yüzde 20 spor yüzde 80 beslenme derler. Siz ne dersiniz?
Kesinlikle doğru bir bilgidir. Çünkü beslenme yaptığımız sporların temelidir. Sizin yedikleriniz geleceğinizi ve hayat gidişatınızı belirler. Bir insan kendisinde bir şeylerin değişmesini istiyorsa mutlaka beslenmedeki kalori önemini göz önüne almalı. “Kalorici” olmaları gerekir. Yani mutlaka yediklerinin kalorisini değerlendirip gün içerisinde yaktıkları kalorilerle karşılaştırmaları lazım.

Yani nasıl beslenmeliyiz?
İhtiyaçtan fazla karbonhidrat ve yağ almamak ve protein, vitamin, mineral ağırlıklı beslenmek gerekir. Bir çok çeşit karbonhidrat ürünü var ama bunlardan iyi enerjiyi veren ama kalorisi bakımından düşük olanları seçmek gerekir. Örnein: Jasmin pirinç pilavı , Karabuğday gibi… Proteinleri de yağsız olanlardan seçmiliyiz. Dana bonfile , tavuk göğsü, hindi… Vitamin mineral için ise bol sebze ağırlıklı olması lazım. Yağ da ise enerjiye dönüşebilen düzgün yağlardan almaları gerekir; zeytinyağı , fıstık gibi…

2

Protein çok önemli sanırım spor yapan insanlar için Tercihimiz nasıl olmalı?
Protein kaynağı olarak Hayvansal besinler temel protein kaynaklarıdır. Bununla birlikte bitkisel besinlerde de protein bulunur. Özellikle, süt ve süt ürünleri, et, yumurta, baklagiller, kuru yemişler ve tahıllar protein açısından zengin besinlerdir. Sağlıklı bir beslenme için günlük enerji ihtiyacının yüzde 10-15′i proteinden sağlanmalıdır. Proteinlerin sindirimi karbonhidratlara göre daha zordur.

Spora ve dikkatli beslenmeyle birlikte sağlıklı hayata yeni başlayanlara önerileriniz?
Bu bir süreçten ibaret. Sabırlı ve azimli olmaları gerekir. Hemen her şeyin değişmeyeceğini iceni bilmeleri gerekir. Ve değişim başladığı zaman artık kendilerini bu sporun büyüsünde bulurlar ve bir daha kopamazlar ta ki azim ve sabırları tükenene kadar! Tüketmemenin yolu ise kendilerine vakit ayırmaları spor dışında başka şeylerle de ilgilenmeleridir.
Kadınlar ise biraz daha farklı. Erkeklere göre daha kararlı başlar ve çok hırslı ilerlerler ama bir süre sonra bu hırsları yıkılır. Çünkü kısa zamanda çok şeyin değişmesini beklerler. Önce devamlılık lazım. Sporu spor yapan duygu ve düşüncedir.

Beyaz et konusundaki bu spekülasyonlar karşısında sizin tutumunuz ne? 
Daha önce banvitburada.com hayatıma girmeden önce güvenebilceğim firma olmadığından beyaz et yemiyordum coğunlukla kırmızı et tüketiyordum. Ama artık rahatım ve banvitburada.com‘dan çok memnunum. Hem kalitesi hemde yıllardır hizmet veren bir firma oldugundan gönlüm ferah alışveriş yapıyorum ve artık beyaz et kullanıyorum. Üsteik  geceden sipariş verip sabah uyandığında kapına gelmesi kadar güzel birşey yok kesinlikle cok ama cok nezihler çalışan ekip cok profesyonel yapıyorlar ve bu online alışveriş kesinlikle herkeze öneriyorum.

 

Paylaş

Cevap yaz