Izgara et pişirirken en çok yapılan 5 hata ve tabii ki bunların doğruları…

0

h

 

Mangalın başına genelde erkekler geçer ama evde et yapılacağı zaman iş yine kadınlara düşer. Etsever beylere de eti beğendirmek zordur. Ama hanımlar aşağıda yazan 5 hatayı yapmadığınız sürece sofranıza nefis ızgara etler servis edebilirsiniz.

1. Eti tavaya erken koymak.
Eti tavaya koymak için tavanın iyice kızması gerekir. Bunun için de altını yaktıktan bir süre sonra biraz yağ dökün. Yağ kızdığında  duman da çıkarmaya başlamadan etleri koyabilirsiniz. Eğer derili piliç pişiriyorsanız, önce derili tarafını tavaya koyun.

2. Eti erken çevirmek.
En çok yapılan hatalardan biri eti zamanından önce çevirmektir. Etinizin istediğiniz ölçüde pişmesi için belli zamana ihtiyacı vardır.  Unutmayın ki eti bir kere çevirmelisiniz. Etin piştiğini düşünüyorsanız kenarından biraz dürtün. Yapışmıyorsa tamamdır. 6-7 dakika kadar bir yüzünü pişirin ve diğer tarafını çevirin. Diğer yüzünü 9 – 12 dakika kadar pişirirseniz normal, 12 – 15 dakika pişirirseniz çok pişmiş olarak hazırlamış olursunuz.

3. Eti tavada çok oynatmak.
Eti tavaya koyduğunuzda onunla oynamayı kesin. Çatalı batırmak, yerini değiştirmek, dürtüklemek doğru değildir.

4. Aşırı yüksek ateşte pişirmek.
Evet et için yüksek ateş gerekir. Ama fazlası da değil. Tavanızı ısıtmak için önce yüksek açtığınız ateşi eti koyacağınız zaman orta dereceye düşürmelisiniz.

5. Dolaptan çıkan eti pişirmeye kalkmak.

Buzdolabından tavaya! Olmadı işte bu. Etinizi önceden çıkartıp oda sıcaklığına inmesi için bir süre beklemeniz gerekir. Bu da 15-30 dakika arası demektir.

Paylaş

Cevap yaz