Kabul edin, sebzesiz olmaz!

0

Screen Shot 2016-02-08 at 11.21.19 AM

Kadınların arası iyi olsa da erkeklerin ve çocukların maalesef sebzeyle pek araları yok. Peki, onları şimdilik bir kenara bırakalım ve bizler için daha fazla sebze yeme konusunda ikna olalım.

Sebzeler günlük beslenmemizde bizim için gereken vitamin ve minerallerin çoğunun kaynağını oluşturmanın yanı sıra günlük posa ihtiyacımızında karsılanmasına yardımcı olur. Düzenli günlük posa tüketimi de bağırsak aktivitesinin düzenli olmasını sağladığı gibi, kan yağlarının düşürülmesini de yardımcı olur. Hatta sindirim sistemi kanserlerinden korunabilme şansımızı bile arttırır. Sebzeler hücrelerimizin hasara uğramasını engelleyen ve kronik hastalıklara karşı bizi koruyan antioksidant bakımından da zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler diğerlerine nazaran daha fazla vitamin ve mineral içerir ve C vitamininden zengindirler.Yeşil yapraklı sebzeler ve sarı renkli sebzeler bolca A vitamini içerirler.

Sebzeleri pişirirken
Aldıktan sonra en kısa sürede tüketmek ve saklarken serin yerde saklamak C vitaminin korunmasını sağlayacaktır. Sebzeleri pişireceğiniz zaman yıkamalı ve doğramalısınız. Düdüklü tencere kullanabilirsiniz, ya da tencerenin kapağının sıkıca kapatılıp gerekmedikçe açmamaya dikkat etmelisiniz. Aynıca sebzeleri sıcak suyun içine koymalısınız. Bu yöntemler vitamin değerlerinin korunmasına yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeleri lütfen az suda pişirin, suyu dökmeyin ya da sebzeleri sıkmayın. Patatesin iyice yıkandıktan sonra kabuklarıyla haşlanması vitaminin değerlerinin daha az düşmesini sağlayacaktır.

Önemli bir nokta
Tabi bir önemli nokta da sebzelerin bu güzelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için onları doğru sezonda yemek gerek. Gelişen tarım teknolojileriyle beraber, her meyve ve sebzeyi yılın on iki ayında da bulmamız mümkün. Ama önemli olan sebzenin çıktığı mevsimde onu tüketmek… Mevsimlerle beslenme şeklimiz arasında ciddi bir bağlantı var, çünkü doğa mevsimlere göre ihtiyacımız olan besinleri bize sunar.

Paylaş

Cevap yaz