Kafası karışan anne adayları, şimdi biraz rahatlayın…

0

Screen Shot 2015-10-12 at 11.02.00 AM

Hamilelikte anne adayının bazı küçük detaylara dikkat etmesi, anne ve bebeğin sağlığının korunması için son derece önemli. Çünkü normal hayatımızda dikkat etmediğimiz pek çok şey hamile kaldığımızda kafalarımızda birer soru olarak beliriyor. İşte bu soruların cevaplarını Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir verdi.

Grip aşısı yaptırılabilir mi?
Op. Dr. Seval Taşdemir, “Eğer hamileliğin 14’üncü haftasından sonrası sonbahar ve kış aylarına denk geliyorsa; grip aşısı yaptırmak üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için uygun bir yöntemdir” diyor. “Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelerde rahatlıkla uygulanabilir ve yüksek oranlarda koruyuculuk sağlar. Grip aşısı üst solunum yolu enfeksiyonları açısından daha riskli olan anne adaylarına ilk üç ayda da yapılabilir.”

İç çamaşırı seçerken…
Op. Dr. Seval Taşdemir, “Gebelik döneminde kıyafet seçimine özen gösterilmeli” diyerek anne adaylarını uyarıyor: “Özellikle karnı ve bacakları sıkan dar kıyafetler yerine rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Sentetik, sıkı ve sert iç çamaşırları kullanılmamalı, pamuklu olanlar giyilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskine neden olacağından bir süre giyilmemelidir. Çalışan anne adayları da bir süre spor ayakkabı veya az topuklu babet tarzı ayakkabıları tercih etmelidir.”

Eyvah diş ağrısı başladı
Planlı bir hamilelik döneminden önce mutlaka diş hekimi ziyareti yapılmalı, genel bir kontrol geçilerek diş temizleme ve bakımlar ihmal edilmemelidir. Hamilelik dönemi ise diş çürüklerine yol açmaz; ağzınızda var olan çürüklerin daha hızlı ilerlemesine sebep olur. Hamilelikte diş eti kanaması, iltihaplanma, şişme ve kaşınma gibi sıkıntılar sık görülebilir. Bu belirtiler doğumdan sonra kaybolur. Gebelikte diş bakımı ve tedavisi yapılmayacağı fikri yanlıştır.”

Saçlarımı boyatabilir miyim?
“Hamilelik haberinizi aldığınız andan 12. haftaya kadar, boyanın içerisindeki kimyasal maddelerden fetüsün oluşum sürecinin etkilememesi için saç boyanması önerilmez. Bu haftadan sonra da bitkisel içerikli ürünler tercih edilmelidir. Diğer saç bakım ürünlerini (şampuan, saç kremi, saç jölesi, köpük ve saç spreyi) kullanımının sakıncası yoktur.”

Peki ya cep telefonu?
“Hamilelik döneminde cep telefonu ile uzun süre konuşulmaması, gece başucunda telefonla uyunmaması ve güvenlik kapılarından çok sık geçilmemesi konusunda anne adayları dikkatli olmalıdır. X-Ray cihazlardan geçilmesi yerine klasik üst araması talep edilmelidir. Ayrıca güvenlik kapılarının ya da tomografi cihazlarının olduğu alanlarda çalışan anne adaylarının, hamilelik süresince başka alanlarda görev yapması daha uygun olur.”

Yolculuğa çıkarken
Op. Dr. Taşdemir, hamilelik döneminde 6 saatten fazla yolculuk yapılmamasını öneriyor. “Bacak damarlarında pıhtı oluşumu ve bacakta şişmeleri engellemek için yolculuk sırasında; mümkünse saat başı ya da iki saatte bir 15 dakika yürünmelidir. Hava yolu şirketleri hamilelerin 35-36 haftaya kadar yolculuk yapmalarına izin vermektedir. Uçak firmaları 28 haftadan büyük gebeleri doktor raporu olmadan kabul etmemektedir. Erken doğum, yüksek tansiyon, kanama gibi riskli bir durum yoksa uçak yolculuğunda herhangi bir sakınca yoktur.”

Paylaş

Cevap yaz