Kar oyunları…

0

Ellerinizin soğuktan kıpkırmızı kesildiği, sıcağı görünce için için kaşındığı o çocukluk günlerinizi hatırlayın; eskiden ne kışlar yaşanırdı değil mi? Eğer bahçeniz hala kar görmediyse, yollara düşme zamanı. Kar oyunları rehberimiz emrinizde!

1. Kardan kaleler
Hep kumdan kale yapacak değilsiniz ya, işte size eğlenceli mi eğlenceli bir kardan kale yapma fırsatı; ama önce dolapları biraz karıştırıp, plaj oyuncaklarına ulaşmanız gerek. Kum kovalarını ve kürekleri bulduğunuz an eğlenmeye hazırsınız demektir.

2. İzleri takip et
Bütün aile, kalın tabanlı kayak botlarınızı giyin. Hazır ve başla! Zıpla, zıpla, zıpla! Ne kadar eğlenceli değil mi? Şimdi de sıra, karda bıraktığınız ayak izlerinize basarak yürümeye geldi. Ama unutmayın, herkes sadece kendi ayak izine basabilir. Basamazsanız, ceza ne mi? Elbette kartopu yağmuruna tutulmak!

3. Simit keyfi
Plaj oyuncaklarının karda da eğlendirebildiğini az önce gördünüz. Umarız kum kovalarını aldığınız yeri unutmamışsınızdır; çünkü eğlenceli bir yarış için bu kez deniz simitlerine ihtiyacınız olacak. Ne mi yapacaksınız? Hafif eğimli bir yer belirleyeceksiniz, eğimin bitimine bir bitiş çizgisi çekeceksiniz ve simitlerinize oturup ayaklarınız yardımıyla hızlanırken kayda kaymanın keyfini çıkaracaksınız.

4. Meyve avı
Bütün gün aç bilaç oyun oynayacak değilsiniz ya, yemek yemek de lazım değil mi? Şöyle bol sulu bir elmaya ne dersiniz? Ama önce karın altına saklanmış elmaları bulmanız gerek. Merak etmeyin, elmaları bulmak için bütün bahçeyi kazmak zorunda değilsiniz. Önceden belirlediğiniz işaretleri takip edip kar tümseklerine ulaşmanız yeterli.

5. Karda golf
Karda golf oynamak için önce oyun alanını biraz düzeltmek gerek. Balkon yıkarken kullanılan çekçek bu aşamada işinize yarayabilir. Daha sonra düzelttiğiniz alanı bozmamaya özen göstererek delikleri belirlemeniz ve minyatür bayrakları gerekli yerlere saplamanız gerekecek. İşte size birinci sınıf bir golf sahası. Bol şans!

6. Lezzetli bir kardan adam
Kardan adam yaparken epey eğlenmiştiniz. Şimdi kardan adamı da eğlenceye dahil etmeye ne dersiniz? Kardan adamın kakaolu bisküviden gözleri, çilekli şekerlemeden ağzı ve incirli kurabiyeden düğmeleri var. Bunları yemek serbest; ama önce gözlerinizin mendille bağlanmasına izin vermeli, kendi etrafınızda üç kere dönmeli ve bu leziz yiyecekleri bulup, kardan adamın neresi olduğunu doğru tahmin etmelisiniz.

7. Hedefi vudun
Bu oyun için bir hedef tahtasına ihtiyacınız var. Evinizde yoksa, 50×50 santimetre ebatlarında bir tahtanın üzerine 10 santimetre aralıklarla içiçe üç daire çizip, daha sonra bunları farklı renklerde boyamanız yeterli. Hedefi 12’den vurmak için kartoplarınızla alıştırma yapmaya hemen başlayın.

8. Haydi hoppa davul zurna
Karda oynanan bütün oyunların zaten yeterince dondurucu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hemen karar vermeyin; çünkü henüz en dondurucusunu duymadınız! Bu oyunda keskin gözlü bir ebeye ve kıpırdamadan durmayı ya da kelimenin tam anlamıyla donup kalmayı becerebilen uslu çocuklara ihtiyaç var. Ebe arkası dönükken tekerlemeyi söyleyecek. Bu sürede ebeye yaklaşabildiğiniz kadar yaklaşmak zorundasınız. Tekerlemeyi söyler söylemez ebe aniden yüzünü size dönecek. Unutmayın, kıpırdayan yanar!

9. Kardan heykeller
Sanatsal yeteneklerinizi sergilemek için işte size bulunmaz bir fırsat. Karı kullanarak yapabileceklerinizin sınırı neredeyse yok. Tek sınır hayal gücünüz.

10. Bil bakalım ben neyim?
Karda penguen gibi yürümeyi hiç denemiş miydiniz? Peki, kurbağa gibi zıplamayı? Balık gibi kıvrılmayı denediniz mi peki? Hayır mı? O zaman bembeyaz karlarda zıplayıp yuvarlanarak bu hayvanları taklit etmenin tam zamanı! Bizden size önemli bir tavsiye: Bu görüntüleri kaydetmeyi sakın unutmayın; çünkü daha sonra kendinizi seyrederken kahkahalara boğulacağınız garanti.

11. Hula hop zamanı
Bilenler bilir, hulahop çevirmek ustalık ister; karda hulahop çevirmekse gerçekten zor iştir. Ama pes etmek yok! Eller havaya, hulahoplar bele…

12. Kartopu savaşı
En iyiyi en sona sakladık. Neden mi? Biraz sonra içiniz dışınız kar olacak da ondan! Kar savaşından sonra ise herkes doğru eve! Hemen üstünüzü değiştirin ve sıcak çikolatalarınızın keyfini çıkarın.

Paylaş

Cevap yaz