Kartpostal gibi fotoğraflar!

0

Her ne kadar selfie döneminde olsak da klasik fotoğraflar bebekler için geçerliliğini koruyor. Ne de olsa fotoğraflar her zaman geçmişe dair en güzel belgeler olmuştur.

YENİ DOĞMUŞ BEBEKLER
Teknik:  Açık bir arka plan. Bebeğinizi üstüne yatırmak için açık renkli bir yatak çarşafı veya battaniyesi seçebilirsiniz; böylece bebeğinizin cildi zarar görmez. Nazik, belirsiz bir ışık kullanmaya çalışın. Flaş kullanmanız gerekiyorsa, flaşı bebeğin örtüsüne doğru patlatın; o zaman bebeğinizin gözleri zarar görmez ve gözlerini ışıktan dolayı kapatmaz.
Reji: Bebeğinizin fotoğrafını doğduğu ilk günden çekmeye çalışmayın. Birkaç gün geçtikten sonra cildi kendi rengine gelir ve ilk günkü nazikliği geçmiş olur. Bebek kıyafetleri seçmek zorunda değilsiniz. Bebeğiniz kendini neyin içinde rahat hissediyorsa, onun içinde çekin fotoğrafını. Bu, sizin kokunuzun sindiği bebek battaniyesi de olabilir; bebeğinizin nazik boynunu battaniye içinden hafifçe gösterebilirsiniz.
Çekim: Zoom objektifiyle, bebeğinizin minicik ayaklarının, ellerinin detaylarını almanız çok hoş olabilir. Fotoğraf makinenizle detay çekebiliyorsanız, bu fotoğraflar size ilerisi için çok güzel hatıralar olacaktır. Üstelik, fotoğraf çekme konusunda da ilerleyebilirsiniz!

BEBEK PORTRESİ
Teknik: Porte fotoğrafını yakın bir kadraj içinde alacağınız için, 80-85 mm. lik bir objektif kullanın; böyle bir objektifiniz yoksa, zoom yaparak kadrajı ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlamayı yaparken derinliğin bozulmayacağına emin olmalısınız. Fotoğrafta odak noktanız bebeğin yüzü olmalıdır; bu durumda arka plan flu gözükecektir. Bebeğiniz direkt güneş ışığına doğru bakmasın. Yumuşak bir güneş ışığı bu fotoğraf için yeterlidir. Fotoğrafı çekerken, flaş kullanmayın; flaş kullanmanız kaçınılmaz ise, karede direkt patlamamasına uğraşın.
Reji: Bebeğin giysisiyle arka planın uyumlu olmasına özen gösterin. Bebeğinizi; bir şeyler anlatarak, şarkı söyleyerek, kuklayla oyun oynayarak güldürmeye çalışın.
Çekim: Bebeğin suratına fazla ışık geliyorsa, bebeğin yüzündeki ışığa göre diyafram numarasını yükseltebilirsiniz. Diyafram numarasını yükselttiğiniz zaman, diyafram kısılır ve fotoğraf filminin üzerine daha az ışık düşer; böylelikle yüz çevresinde daha yumuşak bir ışık elde edersiniz. Ve: Siyah-beyaz fotoğraflarla her zaman daha güzel portreler elde edersiniz.

BEBEK VE ANNE
Teknik: Anne-bebek fotoğraflarında, anne üzerine koyu renkli giysiler giymezse, bebeğin cildi de çok soluk gözükmez. Bu gibi fotoğraflarda beyaz ve yumuşak bir ışık kullanın. Bu fotoğrafta da flaş kullanmamaya çalışın veya bir örtüyü reflektör olarak kullanın.
Reji: Annenin gölgesinin bebeğin üzerine düşmemesine dikkat edin. Bunun için doğru açıdan gelen bir ışığı seçmeniz gerekiyor. Poz olarak; anne bebeği kucağına alıp, yüzleri birbirine yakın fotoğrafı çekilebilir. Veya: Anne, bebeğin kafasını omzuna yatırır ve bebekle anne yan açıdan fotoğraf çektirebilir.
Bir başka fikir: Anne bebeği kucağına alır ve ikisi de aynaya bakarlar. Ama bu gibi fotoğraflarda kameranın yönünü iyi ayarlamak gerekir, çünkü kamera ve fotoğrafı çeken aynada gözükebilir. Ayrıca ışığın da yansımamasına dikkat etmelisiniz; flaşlı çekimler ayna camında patlayabilir.

İLK SAKARLIK
Teknik: Dışarıda gün ışığında çekilebilecek bir fotoğraftır. Sakin bir arka plan (kumsal, evin verandası gibi…) ortamında çekmek daha iyi bir görüntü verir. İlginç bir kare yakalamak için, sahilde kullandığınız kum kovasının içine minik bebeğinizi dikkatlice yerleştirerek çekebilirsiniz. Bu arada aman dikkat edin, bebeğiniz yürümeye başladıysa, tek başına kovanın içine girmesine izin vermeyin!
Reji: Çocuğunuzu başka biri siz fotoğraf çekene kadar, onu oyalayacak hareketler yapabilir.
Çekim: Çocuğunuzu sevdiği oyuncağı göstererek kameraya bakmasını sağlayabilirsiniz.

AİLE FOTOĞRAFLARI
Teknik: Makinenizi, otomatik çekme konuma getirip, aile fotoğrafı çekmek için kameranın önüne doğru koşuyorsanız, bu pozların biraz zor yakalanması zor olabilir. Başka birine verip, aile fotoğrafı çektirirseniz, daha güzel karelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle arkadaşlarınız fotoğraf çekmesini seviyorlarsa, özel anlara ait güzel pozlarınız olabilir. Diyaframı düşürürseniz, alan derinliği daha fazla kareler elde edersiniz ve daha geniş kadrajlı fotoğraflarınız olur.
Reji: Bütün bir aile yan yana çekim yapılırsa, sanki askeri hizaya geçmiş gibi kareler elde edersiniz. Kendinizi nasıl daha rahat hissediyorsanız, kamera da bunu öyle göstermelidir. Doğal anların fotoğrafları çok daha etkileyici olur. Kıyafetlerde tek renkler seçmeye çalışın; herkes çok renkli giyinmişse, siyah-beyaz fotoğraflar bu durumda daha idealdir.
Çekim: Aile fotoğrafı için klasik pozlar yerine daha farklı kareler deneyebilirsiniz. Üst açıdan anne-baba ve bebek, çocuk birlikte yatakta yatarken veya çimenlere uzanmışken çekebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZ VE ARKADAŞLARI
Teknik: Bu tarz fotoğraflar için daha çok tele ya da zoom objektifler kullanın. Böylelikle çocuğunuz ve arkadaşları fark etmeden, onların fotoğrafını çekebilirsiniz. Bu tarz fotoğraflarda ışığın çocuğun suratına direkt gelmediğine ve yüzünde sert gölgeler oluşturmamasına dikkat etmelisiniz.
Reji: Çocuklar birlikte oyun oynarken, onları doğal hallerinde çekin.
Çekim: Bütün bir arkadaş grubuna komik bir isim takıp, onları o adla güldürerek kameraya doğru gülmelerini de sağlayabilirsiniz. Uzak açılı bir objektifiniz varsa, çocukların aralarındaki komik anlarını da fotoğraflayabilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz