Kilo vermek isteyenler için yeni mutfak düzenlemeleri…

0

Screen Shot 2015-09-21 at 11.28.02 AM

Diyette en büyük tehlike kendi mutfaklarımızdır. Dolaptaki bir parça çikolata, derindondurucudaki bir kutu dondurma başımıza çok iş açabilir. O yüzden diyet öncesi mutfağınızı baştan aşağı bir gözden geçirin.

Diyete başladıysanız ve kilo vermeyi hedefliyorsanız, önce mutfağınızı elden geçirmeniz gerekir. Çünkü daralıp daralıp mutfağa gittiğinizde sizi tuzağınıza düşüren şeylerden uzak kalmanız gerektiği gibi, yemeniz gereken bir takım şeyler de hazır olarak elinizin altında olmalı. İşte size bu iki yolda yapmanız gerekenleri özetliyoruz. Üstelik bu yöntemler sizi bütçesel olarak da zaman açısından da rahatlatacaktır.

  1. Doğru ölçü kapları kullanın

Diyetteki kişilerin en çok yaptığı hata, yenebilecek besinlerin miktarını ayarlayamamaktır. Mesela müsli ya da yulaf yiyeceğimiz zaman, miktarı konusunda çok bilgimiz olmaz. Koca bir kaseyi bunlarla doldurursanız, yanarsınız! O yüzden ne yiyecekseniz yiyin, doğru miktarı öğrenin. Hazır ölçü kaplarından satın alabilirsiniz. Ya da evde olan büyük bir bardağınızı ölçü bardağı olarak işaretleyip kullanabilirsiniz. Bazı paketlerin üzerinde servis miktarı yazar. O miktardan şaşmayın.

  1. Ahududu yeyin

Atıştırma hakkınız diyette de var tabi. Ama yüksek kalorili olacak şekilde değil. Sağlıklı atıştırmalık olarak kabul edilen yiyecekleri mutfağınızda bulundurun. Bazı diyet uzmanlarına göre ahududu diyet dostu bir meyve. Ama çok da çabuk bozulur. Daha uzun dayanması için aldığınızda onlarıyıkamadan buzdolabına kaldırın ki kuru kalsın. Kullanacağınız miktarı çıkartıp, yıkadıktan sonra tüketin.

  1. “Sağlıklı köşe” yaratın

Gerçekten aç olmadığınız halde günde kaç kere kendinizi mutfağa dolapları karıştırmaya atıyorsunuz? Özellikle de akşamları… İnanın yalnız değilsiniz! Bunun için önerimiz şöyle: Buzdolabınızı ve atıştırmalıkları bulundurduğunuz diğer dolabınızı yeniden düzenleyin. Kalorisi yüksek ya da yemesi sakıncalı olan şeyleri arkalara yerleştirin. Size uygun olanları da önlerde yer alsın. Böylece her dolabı açtığınızda gözünüz ilk olarak onları görecek. Ailenize de bu bilgiyi verin ve sizin sağlıklı köşenize saygı duymalarını isteyin.

  1. Mutfak tartınız olsun

Evet, yukarıda porsiyon konusunun önemini vurgulamıştık. Tartı da bu aşamada önemli bir yardımcınız olacaktır.

  1. 100 kalorilik atıştırma paketleri hazırlayın

Hazır olanları satın alabileceğiniz gibi kendi ağız tadınıza ve bütçenize uygun küçük atıştırmalık paketler hazırlayabilirsiniz. Kuruyemişli, meyveli, yulaflı kepekli kurabiyeli ya da tuzlu hafif krakerli… Çeşitlilik size bağlı. Bunları yanınızda da taşıyabilirsiniz.

  1. Muz dondurun

Her ne kadar kalorili olarak kabul edilse de muz, hem diyet hem spor yapanlar için önemli bir meyve. İşte size farklı bir öneri: 5-6 muzu alıp soyun ve ortadan ikiye bölün. Sonra onları bir tepsiye yan yana yerleştirin. Bir saat buzluğa koyun. Tepsi düz kalsın ki muzlar kayıp birbirine yapışmasın. Sonra çıkarıp sertleşen muzları bir torbaya koyup tekrar buzluğa kaldırın. Bu şekilde birbirlerine de yapışmamış olacaklar. İstediğiniz zaman çıkarıp, tüketin.

  1. Küçük tabaklarda yiyin

Bunu duymuşsunuzdur. Tabağınız ya da kaseniz ne kadar büyükse yediğinizi yemek o kadar küçük görünür. O yüzden küçük tabak ve kaseler kullanırsanız porsiyonlarınız gözünüze daha büyük görünecektir. Ee, ne demişler önce gözümüz doymalı! Hem bulaşık da daha kolay olmaz mı?

  1. Haşlanmış yumurta hazırlayın

Diyet yaparken protein gerçekten önemli bir besin kaynağı. Hele spor da yapıyorsanız. Nitekim yumurtayı haşlamak, soymak bazen süre alır. Eğer belli bir miktarda yumurtayı önceden haşlar ve kabuklarını soyarak dolapta saklarsanız tüketmeniz çok daha kolay olacaktır. Sandviç ya da salatalarınıza bile ekleyebilirsiniz. Küçük bir öneri, yumurtayı haşlarken suya biraz karbonat ya da sirke eklerseniz soymak daha kolay olacaktır.

  1. Yağ yerine tavuk suyu

Et ya da sebze sote yemekleri yaparken yağ yerine et, tavuk veya sebze suyu kullanabilirsiniz. Bunların arasında en kullanışlı olanı da tavuk suyudur. Evde önceden hazırlayacağınız bu suları, kullanım miktarınıza göre küçük küçük kap ya da poşetlere bölüp, buzlukta saklayabilirsiniz.

  1. Donmuş Ispanak

Pek çok aşçının donmuş ıspanak kullandığını biliyor musunuz? Marketlerde hazır satılmasına rağmen evde kendiniz de dondurabilirsiniz. Yaprakları birbirine sıkıştırmadan dondurursanız istediğiniz miktarı rahatça alabilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz