Kimisini sevmeyeceğiniz mutfak sırları!

0

Alışkanlıkları değiştirmek zordur ama bazı gerçekler de inkar edilemez. Mutfakla ilgili bazı gerçekleri biz yazalım, uygulayıp uygulamamak size kalmış!

Buzdolabına girmeyecek sebzeler
Çoğumuz, meyve ve sebzeleri buzdolabında sakladığımız takdirde daha uzun süre dayanacaklarını düşünüyoruz. Oysa bu hepsi için geçerli değil. Mesela patates, domates, muz ve elma için buzdolabı iyi bir saklama alanı değil. Patates sıcakta daha da tatlılaşırken, diğerleri soğukta etilen salgıladığından, dolapta daha çabuk olgunlaşır ve çürür.

Püre yaparken…
İşinizi kolaylaştırdığınızı düşünüyorsunuz ama püre yaparken blender kullanmayın. Çünkü blender pürenizi daha yapışkan ve macun gibi bir kıvamda yapar ki, bu lezzetli bir pürede tercih edilen bir durum değildir. En iyisi eski usul bir ezici kullanmak. Kollara kuvvet!

Sütleri buzdolabının kapağında saklamayın
İşte hepimizin alışkanlıklarından biri daha; sütleri buzdolabının kapağında tutmak. Oysa kapak içlerinin ısısı biraz daha düşüktür. Ayrıca, kapının açılıp kapanması sıcaklık sıçramalarına yol açarak sütün raf ömrünü kısaltır.

Makarna haşlarken
Makarnaları kaynar suya attığınız anda hemen karıştırmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Böylece tencerenin zeminine ve birbirine yapışmasını önlersiniz. Sonrasında da 3 dakikada bir karıştırmaya devam…

Pişirirken fırını açmayın
Dayanamayıp bakmak istiyorsunuz değil mi? Ama olmaz. Fırının kapağını her açtığınızda sıcaklığını düşürüyorsunuz. Kekinizin kabarmamasının nedenlerinden biri de bu.

Ekmekler buzdolabına
Ekmek serin ve kuru bir yerde yani buzdolabında saklanmalıdır. Sadece yabancı kokuların sinmemesi için iyice sarmaya dikkat edin.

Farklı kesme tahtaları kullanın
Mutfağınızda en az iki tane kesme tahtası olmalıdır; biri etler diğeri pişirmeyi gerektirmeyen gıdalar için. Çiğ et, sadece pişirme sırasında ölen tehlikeli bakteriler içerebileceğinden, bu bakterilerin diğer gıdalara bulaşmasını önlemenin en etkili yollarından biri farklı kesme tahtaları kullanmaktır. Bunları karıştırmamak için, farklı renkli kesme tahtaları alın.

Paylaş

Cevap yaz