Kimler bakıcı olarak çalışıyor?

0

Birçok anne çalışmak durumunda. Kimisi bebeklerini aile büyüklerine bırakırken kimisi de bakıcılarla yol alıyor. Son yıllarda bakıcıların yanı sıra oyun abla abileri de ailelere yardımcı olmaya başladı.

Çalışan bir kadınsanız çocuk sahibi olduktan sonra hayatınızda bazı düzenlemeler yapmanız, yenilikler katmanız gerekebiliyor. Çocuğunuzla ilgilenecek olan kişi de bu konuların başında geliyor. Kariyer.net iştiraki bakiciburada.com, aileleri hem üniversite öğrencisi oyun ablaları ve abileriyle hem de kendi çoğunu büyütmüş olan yetişkin bakıcılarla buluşturma fırsatını sunarken profesyonel bakıcılarla çalışma imkanı da tanıyor. Ve site bu güne kadarki çalışmalarının sonucunda bir takım verilere ulaşmış,
Deneyimli kadın bakıcılar ön planda
Bakiciburada.com’da özgeçmiş dolduran bakıcıların özgeçmişleri incelediğinde adayların yüzde 88’inin kadın olduğu görülürken adayların sadece yüzde 12’sini erkek bakıcılar ve oyun abileri oluşturuyor. Buna ek olarak adayların yüzde 71’inin bekar olduğu; yüzde 29’unun ise evli olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca veriler incelendiğinde bakıcı adaylarının yüzde 9’unun çocuk sahibi olduğu, dolayısıyla çocuk yetiştirme konusunda deneyimli olduğu görülüyor. Bekar adaylarda ise çoğunluğu oyun ablalığı/abiliği yapmak isteyen genç adaylar oluştururken; tek başına yaşayan ve çocuğuna bakmak, evini geçindirmek için iş hayatına atılmak isteyen kadınların da bakiciburada.com üzerinden özgeçmiş doldurarak iş arayışında bulunduğu dikkat çekiyor. Bakıcı olmak isteyen adayların özgeçmişlerine bakıldığında adayların yüzde 9’unun pedagojik enformasyon almış olması dikkat çekiyor. Ayrıca adayların tecrübeleri incelendiğinde de bakıcı olmak isteyenlerin yarısından fazlasının (yüzde 56) 1-5 yıl arası tecrübeye sahip olduğu görülüyor. Bakıcı olmak isteyen adayların yüzde 31’inin 1 yıldan az tecrübesi varken; 5 yıldan fazla tecrübeye sahip adayların oranı ise yüzde 13 olduğu ortaya çıkıyor.
Üniversite öğrencilerinin tercihi: Oyun ablalığı/abiliği
Bakiciburada.com’daki adayların özgeçmişleri incelendiğinde, adayların yarısının (yüzde 52) 18-25 yaş aralığında olduğu ve bu oranın büyük bölümünü de üniversite öğrencilerinin oluşturduğu görülüyor. Bakiciburada.com’da 26-35 yaş aralığındaki adayların oranı yüzde 28, 36-45 yaş aralığındaki adayların oranı yüzde 12 ve 46 yaş üstü adayların oranı ise yüzde 8 olarak karşımıza çıkıyor. Adayların eğitim durumları incelendiğinde ise yüzde 41’inin üniversite öğrencisi, yüzde 24’ünün üniversite mezunu, yüzde 26’sının lise mezunu, yüzde 5’inin ortaokul mezunu, yüzde 4’ünün de ilkokul mezunu olduğu ortaya çıkıyor.
Bakıcılık, yabancıların da tercihi
Bakiciburada.com’da özgeçmiş dolduran adayların yüzde 96’sını Türk adaylar oluşturuyor. Platformda, Türk adaylardan sonra en çok özgeçmiş dolduran adayların Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Almanya, Gürcistan, ABD ve Rusya ülkelerinden olduğu ortaya çıkıyor. Yabancı adaylar yatılı da çalışabildiği için bazı ailelerin yabancı uyruklu bakıcılarla çalışmayı tercih ettiği kullanıcı görüşlerinden elde edilen bilgilerde görülüyor.

Paylaş

Cevap yaz