Kış depresyonuna iyi gelecek besinler…

0

Screen Shot 2016-02-15 at 11.27.15 AM

Kışın evde geçirilen zamanın artması, güneş ışınlardan faydalanma süresinin kısalması, hastalıklar gibi nedenler bu mevsimde depresyona sebep olabilir.

Karbonhidratlar mutluluk hormonu yani serotonin seviyesini arttırarak, kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bu nedenle kış aylarında karbonhidrat isteği artar. Evde geçirilen sürenin uzamasıyla, televizyon ve bilgisayar başında geçen zaman da uzadığından atıştırmalıklar daha fazla tüketilir. Bunu dikkate alarak abur cubur ve basit karbonhidrattan olabildiğince uzak durmalısınız. Karbonhidrat kaynağı olarak, porsiyon ölçülerine dikkat etmek şartıyla kuru baklagil, meyve ve tahıl ürünleri tüketebilirsiniz.
Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bu nedenle antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyveleri tüketmeye dikkat edin. Elma, armut, nar, ayva, portakal, mandalina, kivi gibi kış meyvelerine günlük beslenme programınızda yer verin.

Tavuk
Tavuk eti, proteinin iyi kaynaklarındandır. Protein, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan önemli unsurlardan biridir. Aynı zamanda amino asitler sinir sistemi sağlığında rol alarak depresyondan korunmayı da sağlar. Demir, çinko, potasyum ve fosfor açısından da zengindir. Kalori ve yağ miktarını azaltmak istiyorsanız derisiz tüketmeyi tercih etmelisiniz. Tavuk etini haşlayarak veya ızgarada pişirebilirsiniz.

Hindi
Hindi eti, protein açısından zengindir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Hindi etinde bulunan minerallerden çinko, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaraların iyileşmesini sağlar. İçerdiği yüksek oranda triptofan ve histidine sayesinde de hastalıklardan uzak durmanızı sağlar. Tavuk eti gibi hindi etinin de yağ oranı oldukça düşüktür.

Portakal
Kış mevsiminin akla gelen ilk meyvesi portakal, A ve C vitaminlerini içerir. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Günlük meyve hakkınız bir tanesini bir küçük boy portakal olarak kullanabilirsiniz.

Brokoli
Brokoli, antioksidan kapasitesi nedeniyle grip ile kolon, prostat ve pankreas kanserilerine karşı koruyucudur. Folik asit, A, C ve K vitaminleri; demir, potasyum, selenyum, kalsiyum mineralleri içerir. Aynı zamanda lif içeriği de fazladır. Brokoliyi yoğurt ile birlikte salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

Fındık
Fındık da iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca içerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Güçlü bir antioksidan olan E vitaminini içerir. Kalori ve yağ içeriği yüksek olduğu için porsiyon miktarına dikkat etmek gerekir.

Süt
Süt içerdiği kalsiyum ve D vitamini sayesinde kemik ve diş sağlığımız için önemli bir besindir. Kış mevsiminde vücudun, D vitamini kaynağı olan güneşten yararlanma süresi azalır. Bu nedenle D vitamini kaynaklarını tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Süt tüketiminizi arttırmanız iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca egzersiz yapmak da mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını sağlar. Bu nedenle haftada 2-3 gün egzersiz yapın. Gün ışığından yararlamak için dışarıda zaman geçirin.

Sonuç olarak kışı depresyondan uzak geçirmek istiyorsanız beslenme düzeninize ve fiziksel aktivitenize dikkat edin ve hastalanmadan geçireceğiniz kışın keyfini doya doya çıkarın.

Paylaş

Cevap yaz