Kış gebelerine dikkat!

0

Screen Shot 2015-10-15 at 3.30.03 PM

Her ne kadar gebelik süresince anne adayının her konuda kendisine dikkat etmesi gerekse de mevsime göre dkkat edilecek konularda farklılıklar olur. Çünkü ancak bedensel ve psikolojik olarak olumlu geçen bir gebelik sonucunda, aynı şekilde bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı bir bebeğe sahip olunabilinir. İşte kış yaklaşırken hamile olanların bilmesi gerekenler…

Kış gebeleri, besinsel anlamda en şanslı gebelerdir. Çünkü kış sebze ve meyveleri, annenin sağlığı, iyi beslenmesi ve gelişmekte olan bebeği için bol mineral ve vitamine sahiptir. Sağlıklı bir gebelik yaşayabilmek için anne adayının öncelikle beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.
Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler ihtiyacı bol bol karşılar. Anne adaylarının, besin depoları dolu olarak gebeliğe başlamaları gerekir. Gebelik süresinde ise anne adayının sadece günlük yaşamını sürdürecek yeterli besin ve enerji alması kafidir. İlk aylarda kilo alamamak korkulacak bir durum değildir. Bulantı, kusma ve iştahsızlık, kilo alımını ilk aylarda engelleyebilir ancak tüm gebelik boyunca ortalama 10-12 kg almak normal olandır.
Anne adayının günlük protein ihtiyacı 20 gr’dir.15-20 mgr demir, 500mgr kalsiyum alması gerekir. Proteinler, bitkisel ve hayvansal olarak iki türdedir.Ve her iki protein grubu da tüketilmelidir. Hayvansal protein kaynakları et, süt, peynir, yoğurt ve yumurta, bitkisel protein kaynakları ise fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kuru baklagillerdir. Balık, tüketilmesi gereken en önemli proteinlerden biridir. Çünkü bebeğin zeka gelişimi üzerinde olumlu etkisi olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerine sahiptir.

Kış Mevsiminde Beslenm
Kış mevsimi balık yönünden zengindir. Kalsiyum, bebeğin 8. haftadan itibaren oluşan kemik ve dişleri için gereklidir ve gebelikte normalin iki katı kalsiyum almak gerekir. Anneden bebeğe geçen yani sürekli kayba uğrayan bir elementtir ve karşılanması gerekir.Et, yumurta ve kuru baklagiller proteinle birlikte demir içerir. Bebekte beyin, kas, diş ve kan yapımını sağlar. Süt ve süt ürünleri, proteinle birlikte kalsiyum içerir ve bebekte kemik, diş gelişimi ve büyümesini sağlar. Gebelerde demir eksikliği halsizlik, yorgunluk, uykuya meyil, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikayetlere neden olur. Demir eksikliğinde bebek gelişim bozukluğu, erken doğum, düşük ve ölü doğum yapma riski de vardır. Gebeler yiyeceklerden her türlü mineral ve vitaminleri alsalar da kalsiyum ve demir hariçten ilaç olarak da verilmelidir. C vitamininden zengin sebze ve meyveler ise, bağırsaktan demir emilimini hızlandırırlar. Süt demir emilimini azalttığı için demir ilaçlarını sütle almamak gerekir.

Mevsimlerle beslenme arasında büyük bir bağlantı vardır. İnsan sağlığı ve hastalıkları, hava şartlarına, vücuda giren yiyecek ve içeceklere, kişinin yaşadığı ortama, hareketlilik durumuna, fiziksel etkenlere, psikolojik durumuna, bazı dış etkenlere ve kişinin alışkanlıklarına bağlıdır. Kış sebze ve meyveleri, gebeler için çok gerekli vitamin ve mineraller içermektedir. Dikkat çeken bir husus da, şayet yeterince ve dengeli beslenilirse, posalı olan bu sebze ve meyvelerin hızlı kilo alımını engellemesidir.
Kış sebzeleri karnabahar, brokoli, lahana, ıspanak, pırasa, kereviz, maydanoz, dereotu, kabak, turp, patates patlıcan havuç; kış meyveleri ise portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, elmadır. Bu gruplar, vücut toksinlerini atmak, kilo almamak gibi nedenlerle özel programlarda tavsiye edilen sebze ve meyvelerdir. Bu nedenle ve besin değerleri bakımından kış gebelerinin oldukça şanslı olduğu söylenebilir.
Fast food ürünler ise bebek için zehirli bir takım maddeler içerdiğinden zararlıdır. Evde yapılan kızartmalar daha az ısıda yapıldığından zararlı değildir.
Katkısız, mevsiminde yetişen gıdalar tercihimiz olmalıdır.

Ve hatırlatıyoruz: 

  • Kış gebelerinin dikkat etmesi gereken diğer bir husus da giysilerdir. Soğuk havalarda ısınmak için giyilen sıkı, naylon, sentetik giysiler zararlıdır. Hava geçirmediklerinden terlemeye ve buna bağlı olarak mantar enfeksiyonlarına neden olurlar. Kış aylarında yünlü, pamuklu, havalanabilir, yumuşak giysiler tercih edilmelidir.
  • Kış aylarında güneşten daha az yaralanmakla birlikte her gün bir saat açık havada yürümek veya oturmak, gereken D vitamini için yeterli olabilir.
  • Kış aylarında kapalı ortamlarda ve kalabalıkta, damlacık enfeksiyonları (nezle gibi) daha hızlı yayılacağından, gebelerin uzun süre bu ortamlarda bulunmamasını tavsiye ederiz.
  • Gribal enfeksiyonların yaygın olduğu bu mevsimde tokalaşmak ve öpüşmek risk arttırıcı olduğundan uzak durulmalıdır.
  • Evlerde soba ve kaloriferlerin kuruttuğu havayı kaynayan bir çaydanlık, ıslak bezler gibi tedbirlerle nemlendirmek faydalıdır.

 

Paylaş

Cevap yaz