Küçük mutfaklar için yaratıcı çözümler!

0

dreamstime_m_47022935

Mutfağınız küçük ve bu size zorluyor mu? Canınızı sıkmayın, pratik ve akıllıca çözümlerle küçük alanınızı bile en doğru şekilde değerlendirebilirsiniz.

Alanınızın küçük olması, güzel bir mutfağınız olmayacağı anlamına gelmez. Alanları doğru değerlendirmeye dikkat etmek gerekir. Öncelikle gereksiz ya da çok kullanmayacağınız şeyleri saklamak en doğru başlangıçtır. Bir kaç stratejik dekorasyon hileleri ile daha büyük bir boşluk hissi oluşturmanız da mümkün. Muhteşem bir mutfak oluşturmak neyin nerede olduğuyla alakalıdır ne de olsa… Doğru çözümlere ulaşmak için depolama ve aydınlatma da önem taşır.

– Daha küçük ve kompakt aletleri kullanın. Kocaman buzdolaplarına fırınlara gerek yok. Daha ufak boyları tercih edin. Mikrodalga gibi küçük ev aletlerini alandan tasarruf etmek için dolapları altında asılı saklayabilirsiniz.
– Mutfağınızın merkezinden yararlanın. Mutfak merkezinde bir ada oluşturarak en uygun depolama sistemini kurabilirsiniz.
– Aydınlatma ile daha fazla alan yanılsaması yaratabilirsiniz Dolap altlarından tezgahı aydınlatan ışıklar alanı daha ferah gösterir.
– Açık raf sistemini de kullanabilirsiniz. İster duvara ister de tavandan aşağı sarkıtarak rafları değerlendirebilirsiniz. Dekoratif olarak güzel de görünür.
– İllüzyonu kullanın. Mutfak zeminlerinizi diyagonal yerleştirilmiş karolarla kaplayabilir ya da o tip bir halı koyabilirsiniz.
– Dolap kapaklarınızı camlı tercih edebilirsiniz. Cam sayesinde göz dolabın içine de kayacağı için daha genişmiş hissini verir. Ama dolap içlerini düzgün yerleştirmeyi ihmal etmeyin.
– Güneş ışığının mümkün olduğunca içeri girmesini sağlayın. Perdelerinizi açık olacak şekilde tutmaya dikkat edin.
– Depolama gerçekten önemli. Artık çok akıllıca dolap ve çekmece içi sistemleri kuruluyor. Bunları mutlak değerlendirin
– Tekerlekli çekmece üniteleri kullanın. Böylece onu istediğiniz yere kolayca taşıyabilirsiniz.
– Mutfağınızı dağınık tutmayın. Dağınıklık, ortamın daha da küçük görünmesine neden olur. Tezgahlarınızı ve diğer alanlarınızı ne kadar boş tutarsanız, o kadar ferah olur.
– Az iyidir. Mutfağınızı gereksiz eşyalarla ya da gereksiz sayıda parçalarla doldurmayın.
– Duvarlarla dolapları aynı renge boyayın. Açık tonları tercih edin. Solgun renkler ışığı yansıtır ve bu da alanın daha geniş görünmesini sağlar.
– Tavanı değerlendirin. Gözü yükseğe kaldıracak detaylar kullanın. Yukarılara tablolar ya da güzel dekoratif tabaklar asın.
– Gömme dolap kullanın.
– Az yer kaplayan mobilyalar seçin. Her şeyinizi küçük tutun. İnce sandalyeler, dar tablolar kullanın. Tıknaz mobilyalardan, kalın parçalardan kaçının.
Karışık ve fazla ıncık cıncıklı eşyalardan da kaçının. Daha sade, daha düz objeler ve parçalar seçin.

Paylaş

Cevap yaz