Kurban Bayramı’nda aman dikkat!

0

screen-shot-2016-09-09-at-2-01-05-pm

Okullar açılmadan az önce uzun bir kurban bayramı haftamız var. Böyle uzun tatil dönemlerinde beslenmenizi ve formunuzu korumak için nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz anlatmaya çalışacağız.

1-Kahvaltısız asla
İster sabahın çok erken saatinde kurban için, ister tatile gitmek için yola çıkıyor olun fark etmez, mutlaka kahvaltınızı yapın. Aceleniz varsa mükellef bir kahvaltı olmasına gerek yok. İçine domates-salatalık koyduğunuz tam buğday ekmeğiyle yaptığınız bir sandviç de olabilir, süt veya yoğurtla yulafı karıştırıp da yiyebilirsiniz. Yoğurtun içine şeftali ya da diğer meyvelerden de yakışır diyorsanız, o da olabilir.
2-Su içmeyi unutmayın
Bayram ikramları, çay kahve veya gazlı içecekler derken su içmeyi ikinci plana atmayın. Suyun yerini hiçbir içecek tutmaz. Susuzluk açlık hissiyle karışacağı için gereksiz kalori alımınız da artabilir. Günde en az 1,5- 2 litre civarında su için.
3-Et tüketimi ne kadar, nasıl?
Malum bayram kurban bayramı, kavurmasından, haşlamasına, ızgarasına kadar her tür eti yiyeceğimiz bir bayram. Etin bekletilme süresi çok düşük olduğu için öncelikle mutlaka marinasyon yapmadan (yumuşatmadan) eti kullanmayın. Marinasyon için soğan da kullanabilirsiniz baharatları da ancak yağ ve yağlı marinasyonlardan kaçının. Etin en az yüzde 20’si zaten yağ. Bu yüzden hazırlarken de, pişirirken de yağdan kaçınmak gerekir. Etin hazırlanması sırasında görünür yağlarını mutlaka ayırmaya çalışın. Tencereye girmeden ete bu işlemi uygularsanız alacağınız hayvansal yağ miktarını düşürmüş olursunuz. Pişirme olarak da sebzeyle kavurma, haşlama veya ızgarayı tercih etmeye çalışın. Porsiyon miktarı olarak 1 el kadar et den fazlasını tüketmemeye özen gösterin. İki ana öğününüzde de et yiyeceksiniz porsiyonu iki öğüne bölerek kullanın.
4-Peki, etin yanında ne yemeliyiz?
Öncelikle mutlaka her tür rengin bulunduğu mevsim sebzelerinden oluşan rengârenk bir salata en iyisi… Etin fazlaca yağlı olduğunu düşünürsek bayram boyunca salatalarınıza sos olarak yağ kullanmayın, sirke, limon, balsamik sirke kullanın. Demir yetersizliğiniz yoksa etin yanında yağsız yoğurttan yapılan cacık, ayran ve yoğurt tüketimi de yapılabilir. Yoğurt ve sütün içinde bulunan kalsiyum yağa yapışarak emilmeden atılmasını sağlar.
5-Tatlılar ne olacak?
Bayram tabi yesek olmuyor yemesek olmuyor bir yandan ısrar kıyamette bitmez. Mümkün olduğunca tatlıyı az yemeye, porsiyonlarını küçük tutmaya özen gösterin. Tatlıyı yediniz, yedikten sonra hareket etmeye özen gösterin. En azından yediklerinizin bir kısmının enerjisini hemen tüketmiş olursunuz.
6-Bayram Hareket etmenize engel değildir?
Eylül ayındayız, havanın daha serin olduğu zamanlar, gün içinde hareket etmeye ziyaretlerden vakit bulamamış olabilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra tempolu bir yürüyüş yapabilirsiniz. 30-45 dakika tempolu yürümek ertesi gün metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Üşenmeyin, yürüyün.
7-Battı balık yan gider deyip ipin ucunu bırakmayın.
Bayram döneminde ne kadar dikkat etsek de normal beslenme düzenimizden çıkacağımız aşikâr. Elinizden geleni yapın unutmayın alacağınız her fazla kaloriyle sonra yine siz uğraşacaksınız. Bir tatlıya hayır dediğinizde veya yarısını tükettiğinizde kendinizi takdir edin. Aklınız yemedikleriniz de kalmasın, iradenizle gurur duysun.
8-Bayram biter
Bayram biter, işlerimize evimize geri döndüğümüz zaman, kilonuzu takip edin. Aldığınız kilo varsa bunu kısa zamanda vermek hem daha kolay hem de daha kısa süre de olacaktır. Kilo üzerinizde ne kadar uzun zaman kalırsa vermek zorlaşır.

Paylaş

Cevap yaz