Kurban Bayramı’nı nasıl anlatabilirsiniz?

0

Bayram faslı güzel de Kurban kısmı biraz endişe verici. Yine de hayatımızın bir parçası. Çocuklarımıza aktarmamız gereken geleneklerimizden biri… Peki onları rahatsız etmeden nasıl anlatabiliriz?

Çocuklara özel olarak Kurban Bayramı’nın nasıl aktarılacağı biraz daha hassasiyet isteyen bir konu. Burada ilk dikkat etmeniz gereken nokta çocuğun yaşı ve gelişimi… Kuracağınız cümleler bunlara uygun olmalı. Özellikle 7 yaş öncesi soyut kavramların çocuk için henüz netleşmediği dönemde “kurban” “ölüm” gibi sözcükler kullanmaktan kaçınmak faydalı olacaktır. Emsey Hospital’dan Uzman Psikolog Tuba Yıldırım Üstünel, çocuklarda bayram bilincinin oluşturulmasının gerekli olduğunu belirtiyor. Tabii ki işin sosyal ve eğlenceli yönüne odaklanmak önemli. Akraba ve dost ziyaretleri gerçekleştirmek, mümkünse çocuğa bayramlık yeni kıyafetler almak, bayramla ilgili masallar anlatmak çocukta bayram bilincinin oluşmasına yardımcı olur. Bayramlarda çocuğun arkadaşları ve arkadaşlarının ailelerini ziyaret etmek konusunda da yönlendirilme yapılması bayramları daha keyifli hale getirecektir. Kurban kavramını çocuğunuz sormadığı sürece detaylandırmamaya dikkat edin. Çocuklarımıza bayramı anlatırken kurbanlıkların kesimi üzerinde durmak yerine bayramın ve kurbanın sosyal boyutu üzerinde durabilirsiniz. İnsanların bayramda yardımlaştığını, akrabalarını ziyaret ettiğini, durumu olmayan kişilere para ve yiyecek yardımında bulunduğunu anlatmak daha doğru olacaktır. Etin insan sağlığı ve çocukların büyümesi için çok faydalı bir besin olduğu ama durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının yıl içerisinde çok fazla et yiyememelerine rağmen bu bayram sayesinde onlara et yardımında bulunulduğu söylenebilir. Bu ailelerin çocuklarının et yiyerek mutlu oldukları ve daha sağlıklı olabilecekleri anlatılmalı.

Meraklı çocuklar için
Kesim işlemi ile ilgili sorulan sorulara ise ebeveynler, bunun kasapların işi olduğu için onlarında bunu çok fazla bilmediğini ama kasapların hayvanları çok iyi tanıdığı için onların canlarını yakmadıklarını söyleyebilirler. Kurban Bayramı ve Kurban ibadeti aktarılırken, kurbanın bir hediye olarak geldiği bizlerinde aynı şekilde her yıl yine bir hediye verdiğimiz şeklinde aktarılması daha iyi olur. 7 yaş sonrası çocuklara anlatılırken ise vurgu bıçak, kesmek, kurban etmek gibi kavramlardan çok bayramın güzelliğinden ve manevi öneminden bahsedilebilir. Burada bu bayramında aynı diğer ibadetler gibi yılda bir kez yapılması gereken bir ibadet olduğu, bizlerin böylece sevap kazandığı ve yardımlaşmak için bir fırsat olduğu aktarılabilir.

Kurban kesimini çocuklar izlemeli mi?
7 yaş altı çocuklar hiçbir şekilde uzaktan dahi olsa kurban kesilmesine şahit olmamalı. 7-12 yaş arası dönemde kurbanın neden kesildiği izah edilmeli ancak kurban kesimini izlemesi konusunda çocuğun duruma yaklaşımı ve sosyal etkenler göz önüne alınarak karara varmanızı öneririz. Doğu kültüründe veya hayvancılığın yaygın olduğu bir kesimde yetişen çocuklar için hayvanların kesilmesi ve etlerinin yenmesi olağan bir durum olarak karşılanabilecekken şehir merkezinde yetişen, buna yabancı ve yapı olarak hassas bir çocuk için travmatik sonuçlara neden olabilir. Hassas yapıda ve duruma yabancı olan çocukların kurban kesimini izlememesi tercih edilir. Ancak şahit olmuşsa veya olma ihtimali yüksek ise hayvanın canının yanmadığını söyleyerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bir de şu var, çocukların kurbanlıklarla duygusal bir bağ kurabiliyor. Çocuklarınızı bu gibi durumlardan mümkün mertebe uzak tutulmaya çalışılmalı ve kurban eti yemek istemeyen çocuğunuzu kesinlikle zorlanmamalısınız. Aynı şekilde “Bak bu senin beslediğin koyunun eti” “Dün bahçede duran ineğin eti” ve benzeri cümleler kullanmayın. Çocuğun yaşı kaç olursa olsun kurban ya da bayram ile ilgili sorduğu sorular yanıtsız bırakılmamalı veya geçiştirilmemelidir. Çocuk görmezden gelinmemeli ve etrafta neler olup bittiğiyle ilgili kendi anlayacağı şekilde bilgilendirilmelidir.

Paylaş

Cevap yaz