Masajla rahatlayın, şişkinliğinizi atın!

0

Hamilesiniz, mutlusunuz ama ağrınız, şişkinliğiniz var. Bir bebek beklemenin verdiği mutluluğa yaşadığınız ağrılar gölge düşürüyorsa bir masaj yaptırmaya ne dersiniz?

Hamilelik sırasında en çok rastlanan problemler kilo artması sebebiyle görülen el, ayak şişmeleri ve ağrılar, bebeğin karında taşınması sebebiyle oluşan sırt ve bacak ağrıları ve vücutta oluşan ödemlerdir. Bacak krampları, basur, varisler, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayak şişmeleri, mide yanması, hazımsızlık ikinci ve üçüncü trimesterde nispeten daha sıktır. Bu durum bütün heyecanına rağmen anne adaylarının canını biraz sıkar, sağlığını da rahatsız eder. Bu tip durumlarda masaj anne adayları için yardımcı ve etkili bir yol olur.
Hamile masajı sayesinde bu ağrılardan kurtulabilir ve vücuttaki ödemi daha kolay atabilirsiniz. Çok yumuşak ve ritmik dokunuşlarla uygulanan hamile masajı, hamilelik sırasında oluşan gerginlik, stres ve psikolojik sıkıntıları atmaya yardım eder. Doğal masaj terapisi hamilelik sırasında rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Şişmelerin verdiği rahatsızlık yorgunluğa, fiziksel ve duygusal açıdan sıkıntılı olunmasına yol açtığında masaj duyguları canlandırarak iyi ve neşeli hissedilmesine yardımcı olur. Hızlı darbeler bedeni ve zihni canlandırırken, yavaş hareketler vücudu gevşetip rahatlatır.
Peki anne adayları için güzel de ya bebek için? Hamileliğin ilk aylarında fetüs, annenin iç çekirdek ısısına karşı çok duyarlıdır. Bu ısının yükselmesine ve yüksek düzeyde kalmasına neden olan bir ortam, potansiyel olarak fetüsün gelişimiyle ilgili problemlere neden olabilir. İnsanlar için normal ısı aralığı 36.1 ile 37.3 °C arasındadır. Bu yüzden hamileler vücut ısılarını 39°C’nin üzerine çıkaracak ortamlarda kalmaktan kaçınmalılar. Dolayısıyla ilk dört ay masajdan kaçınmak daha doğrudur. Ayrıca hamilelik sırasında pelvik bölgesine masaj uygulanmaz. Bunun dışında tüm vücuda uygulanabilen masaj rahmin bacaklar ve damarlar üzerinde yarattığı baskı sonucu yavaşlayan dolaşımı hızlandırarak çeşitli rahatsızlıklara yol açan duygusal gerilimi önler.

Bunlara dikkat edin!
*Hamileliğin ilk dört ayında masaj yaptırmayın.
*Hamile masajının yan yatırılarak yapılacağını unutmayın.
*Hamilelik masajı sırasında rahim kaslarının kasılması ve düşüğe neden olacak şu aromaterapi yağlarını kullanmayın: Karanfil, fesleğen, yalancı mirha, ardıç, biberiye, tatlı mercangüç, oğulotu, adaçayı, rezene, anason, servi, yasemin, tarçın, İngiliz nanesi, kekik, melisa …
* Yasemin, turunç, palmarosa, hintdefnesi, fesleğen yağları ise hafifletilmiş dozlarda kullanılabilir.

Paylaş

Cevap yaz