Masallar, çocuklar ve biz…

0

Onlarsız ne hayaller renkli olurdu, ne de büyükler… Eğlendiren, düşündüren, hatta zaman zaman korkutan, çocukluğun olmazsa olmazı, masallar… Bu yazımızda 2 yaşına kadar olan çocuğunuza masallar hakkında bütün bilmek istediklerinizi bulacaksınız.

Hiç masal dinlemeden büyüyen çocuk var mıdır? Her çocuk bir şekilde masalların büyülü dünyasıyla tanışmıştır. Anne-babası hiç anlatmamış olsa da mutlaka bir yerlerden duymuş ya da okumuştur. Eski zamanları, hayvanların dünyasını, unutulmaz aşıkları, zavallı küçük kızları, perileri, zeki çocukları, dedeleri, nineleri, anne-baba sevgisini, kimi zaman da çocukluk maceralarını anlatan, çocukluğun en unutulmaz, en pembe anıları masallardır kuşkusuz… Çocuklar masallar yoluyla dünyayı tanımaya başlar; masallar yoluyla farklı dünyaları keşfederler. İlk olarak, masallar yoluyla gerçek hayal dünyasına girerler. Bu yolla hayal güçleri gelişir, soyut düşünmenin temelleri atılır ve masallar yoluyla kitap okuma alışkanlığı kazanırlar. Masalların çocukların gelişimlerine olan en önemli katkısı, bir ömür boyu taşıyacakları alışkanlıklar kazanmalarını sağlamasıdır. Büyükler için ise masallar, dünyanın gerçekliğinden ve koşturmasından en kolay ve en renkli sıyrılma yoludur. Masallar çocukların ve büyüklerin hayatlarında bu kadar büyük bir öneme sahipken, bu konuda daha fazla bilgi edinelim istedik.

İlk aylar
“Uyusun da büyüsün ninni… Tıpış tıpış yürüsün ninni… Danalar girmiş bostana…” Bundan ala masal mı olur… Onlar hiç hatırlamasalar da, daha ilk günden başlar minicik bebeklerin hikayelerle, masallarla olan tanışıklıkları. Günümüzde sadece geleneklere sadık kalmak adına sayılı ülkede kullanılan “prens” “prenses” unvanları, minik bebeklerimize söylediğimiz güzel masal benzetmelerinden sadece birkaçı… Uzmanlar, daha yaşamın ilk aylarından itibaren, bebeklere kitap ve masal okunmasının dil gelişimine olumlu katkıları olacağı konusunda birleşiyor. Kısacası, daha doğduğu günden itibaren (ilk aylarda bir şeyler okuyacak haliniz olursa tabii) bebeğinizi uyuturken, ona rahatlıkla kitaplar, masallar okuyabilirsiniz. Bu dönemde masallar konusundaki seçim, aslında çok önemli değil. Ancak bebeğiniz artık kucağınızda oturabiliyor duruma geldikten ve önünde gördüğü her şeyi ağzına sokmaktan vazgeçtikten hemen sonra onunla birlikte masal kitaplarını karıştırmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinize ilk yıl sürecince okuyabileceğiniz en uygun kitaplar, büyük resimli ve her sayfada en fazla bir cümle olan basit hikaye, masal kitaplarıdır. Çünkü bebeğiniz 6-7 aylık olduktan sonra, kitaplarda tek ilgi duyduğu bölüm, gördüğü resimler olacaktır.

1-2 Yaş dönemi
Bebeğiniz 1 yaşına yaklaşırken, sadece resimlerle ilgilenmekten vazgeçecek ve söylediklerinize de kulak vermeye başlayacaktır. Okuduğunuz kelimeleri dikkatle dinleyecek ve dilinden geldiğince tekrar etmeye çalışacaktır. Bu nedenle özellikle bebeğinizin 1 yaşına yaklaştığı aylarda, anlamasını kolaylaştırmak için, karmaşık olmayan son derece basit hikayeleri, bebeğinizle birlikte tekrarlayarak okumanız, dil ve zeka gelişimi açısından son derece yararlıdır. Bu yaşlarda, bebeğinize kitap okurken dilediğiniz kadar doğaçlama yapabilirsiniz. Resimlerdeki küçük ayrıntıların tamamı sizin hizmetinizde, bebeğinize yeni kelimeler öğretebilmeniz için karşınızda parlayıp duruyorlar. Erken dönemlerde animasyonlu kitaplar son derece ilgi çekicidirler. Sayfaları açıldıkça üç boyutlu hale gelen resimler, bebeğinizin simgeleri dokunarak da öğrenebilmesini sağlayacaktır. Kitapları okurken ya da uydururken, sık sık sözünü ettiğiniz kelimelerin simgelerine dokunun ve bebeğinizi de dokunmaya teşvik edin; böylelikle öğrenme üç duyuyla gerçekleşmiş olur: dinleyerek, görerek ve dokunarak. Müzikli masal kitapları da bu yaş için en uygun seçeneklerdir.

Ritimli masallar
Bu yaş dönemlerindeki bebekler, ritimlerden çok hoşlanırlar. Reklamlara duydukları merak da bundandır. Bu yüzden ritimli bir şekilde okuyabilir, kitaplar içindeki tekrarlanan kelimeleri özellikle vurgulayarak dikkatlerini uzun süre yoğunlaştırabilirsiniz: “Tak tak diye kapıya vurmuş. Tak tak!” “ 1-2 yaşlarındaki bebeklerin klasik masalları takip etmeleri zordur. Uyuyan Güzel, Pamuk Prenses gibi masallardaki kurgu onların anlayamayacağı düzeydedir. Kitaplardaki resimlerin arasında bile ilgilerini çekebilecek bir bağlantı yoktur. Ancak yaşlarına uygun basit düzeyde hazırlanmış klasikler bulduğunuzda kaçırmayın. İlerde okumayı ilk öğrendiği zamanlarda pratik yapabileceği bu kitapları da iyi saklamayı ihmal etmeyin. Bu yaş döneminde seçiminizi, en basit ve kısa hikayelerden yana kullanın. Ayrıca bebeğinizin küçük elleri için de en ideali küçük kitaplardır. Kalın kartondan hatta tahtadan yapılmış kitaplar en uygun seçenek olacaktır.

Paylaş

Cevap yaz