Mükemmel bir baba olmanın 10 yolu!

0

Koşuşturma içinde geçen iş hayatı, yapılması gereken işler, katılması gerekilen toplantılar… Tüm bu kaos içinde eşinizin harika bir baba olmasına yardımcı olmak istemez misiniz? Bu yazıyı onlara okutmanızı öneririz. İşte mükemmel babanın 10 özelliği:

1. Öncelik çocukların olsun. Sigara içiyor musunuz? Öyleyse çocuklarınız için bırakın! Hayır, sağlığınız için, kendiniz için değil; çocuklarınız için. Çünkü eğer onlara iyi bakmak istiyorsanız, önce kendinize iyi bakmalısınız

2. Onları koruyun. Bir baba olarak belki de en asli göreviniz çocuklarınızı korumak. Bunu da birçok açıdan yapabilirsiniz. Evin içerisinde onun zarar görebileceği sivri köşeler ya da çekmecelere dikkat edin ve önlemini alın. Güvenlik açısından ona bilinç kazandırın. Otomobil kullanırken emniyet kemerinizi mutlaka takın. Unutmayın babalar, çocuklarının (özellikle de erkek çocukların) rol modelidir. Bunun yanı sıra finansal açıdan da çocukları korumak çok önemli. Eğer mümkünse sağlık sigortası yaptırın.

3. Vaktinizi onlarla geçirin. İşten eve çok yorgun geliyor olabilirsiniz ama hafta içleri çocuğunuzla vakit geçirebileceğiniz başka zaman yok. Bu yüzden, süreyi verimli kullanmak önemli. Bu yılların tadını çıkartın, büyüdüklerinde birlikte bir şeyler yapmaya her zaman vakit olmayabilir.

4. Sarılın. Babalar sevgilerini göstermekten korkmamalılar. Çünkü çocukların fiziksel olarak ilişki kurmaya ihtiyaçları vardır. Bu yüzden onlara sarılın, sıkı sıkı!

5. Oynayın. Dışarı çıkın ve birlikte spor aktiviteleri yapın; futbol, tenis, basketbol… Ya da evinizde; yastık savaşı, legolar, araba yarışları… Nasıl eğlenilir onlara gösterin!

6. “Anne” işlerini yapın. Geleneksel olarak annenin göreviymiş gibi görünen işleri zaman zaman devralabilirsiniz. Bebeğinizin altını değiştirmek, yemeğini yedirmek, gecenin bir vakti uyanıp, ağlayan bebeği uyutmak…

7. Masal okuyun. Çocuğunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri. Çocuk kitapları gerçekten de çok eğlenceli oluyor. Üstelik bu tip bir aktivitede siz de hiç yorulmayacaksınız çünkü onun yanına, yatağa uzanarak okuyacaksınız. E daha ne olsun!

8. Annenin yanında olun. Çocukların yanında, anneleriyle tartışmayın. Annelerine davranış biçiminiz, kendilerine olan güvenlerini ve gelişimlerini etkiler. Nazik ve sevecen olmak önemli. Bir de kooperatif olmak… Çocuğunuzla ilgili kararları birlikte verin, ortak bir nokta bulun. Birbirinizle çelişmeyin.

9. Ekonomi konusunda onu eğitin. Para kazanmak hatta onu doğru kullanıp, biriktirmek günümüzün en büyük sorunlarından biri. Çocuğunuza paranın önemini öğretin. İstediği bir şeyi elde etmek için para biriktirmesi gerektiği, verdiğiniz harçlıkları doğru kullanması için ilk adımlar olabilir.

10. Anneye iyi davranın. Bu madde 8. maddeyle aynı değil! Karınızı yemeğe çıkartın, ona masaj yapın, kendisine zaman ayırabilmesi için arada sırada bebeğe siz bakın, en önemlisi de sevginizi ona gösterin. Unutmayın, eğer anne mutluysa, çocuk da mutludur. E dolayısıyla da evin babası da mutludur!

Paylaş

Cevap yaz