Mutfak dekorasyonunda yeni trendler

0

Yepyeni bir eve taşınmak ya da evinizi tadilattan geçirmek gibi bir planınız varsa mutfağınızda yapabileceğiniz değişiklikler konusunda yazımızı okumanızı öneririz.

Mutfaklar artık evlerin en çok kullanılan odalarından iri oldu. Pek çok insan mutfakta zaman geçirmekten keyif alıyor. Misafirler yemek hazırlanırken mutfakta ağırlanmaya başlanıyor, çocuklarla beraber kekler pastalar pişiriliyor. Bu durumda da yeni taleplere ve trendlere göre mutfağınızı revize etmek isteyebilirsiniz. İşte yapabilecekleriniz…

Ekstra lavabo ekleyin
Ne kadar çok yemek pişirirseniz, o kadar bulaşık çıkacak demektir. Ayrıca sebzelerin yıkanması da var. İkinci bir lavaboya yeriniz yoksa iki gözlü lavabolardan alın. Üstelik hareketli musluk da işinizi çok kolaylaştırır.

İş tezgâhlarını ayırın
İki gözlü lavabolar gibi farklı farklı tezgah alanları yaratmak da bu aralar mutfak trendlerinin başında geliyor. Bazen birkaç kişi mutfakta beraber yemek hazırlayabiliyor. Her kişinin yapacağı işe göre belli bir yerde çalışması için düzeninizi ona göre kurun.

 Mutfak adanızı yaratın
Eğer imkanınız varsa yurt dışında çok kullanılan ama bizim mutfaklarımızda pek olmayan “ada” sistemini yapın. Yanı mutfağın ortasında bir çalışma alanı kurun. Altında dolapların, üstünde yine dolap ve rafların olduğu… Burası hazırlık dışında yemek yemek için bile keyifli olur.

Mutfakta eğlenin
İyi yemek yapabilmenin bir yolu da bu işten zevk almak ve eğlenmek… O yüzden burada geçireceğiniz zamanı eğlenceli kılacak detaylara yer verin. Bu bir televizyon ya da küçük bir kütüphane bile olabilir. Ya da minik bir bilgisayar… Hem müzik dinleyip hem tarifleri bulabileceğiniz…

Mutfakta yiyin
Belki minik bir atıştırma için, belki yemek hazırlarken bir taraftan da misafirlerinizle muhabbet edebilmek için mutfakta oturma alanı oluşturun. Bunun için büyük bir Alana ve koltuklara gerek yok. Küçük bir masa ve minik sempatik tabureler bile çok keyifli olur. Hatta bu aralar çok daha moda…

Ailenizi mutfağa sokun
Artık aileler beraberce mutfakta çok daha fazla zaman geçiriyor. Yemekleri beraber yapıyor, ortalığı işbölümü yaparak toparlıyorlar. Siz de ailenizi eğlenceli yollarla mutfağınıza dahil edin.

Çocuk dostu mutfaklar
Pek çok çocuk yemeyi yemenin yanı sıra, yemekle oynamayı sever. Hazırlık aşamasında ortalığı dağıtmak, ellerini bulaştırmak onlara çok eğlenceli gelir. Ama inanın onlar için yararlıdır da bu. O yüzden mutfağınızı düzenlerken çocuklarını da düşünün ve onların size yardım edebilecekleri güvenli ve Pratik bir alan oluşturun.

Mutfağınızı evinizle birleştirin
Eğer yeni ev yapıyor ya da baştan kırmalı dökmeli değişiklikler yapıyorsanız önerimiz mutfağınınız salonunuza ya da varsa yemek odasına açılan ayrı bir kapısı olması… Servis ve ev trafiğini çok kolaylaştırır.

Mutfağınızı süsleyin
Evinizin salonunu ya da diğer odalarınızı dekoratif detaylarla süslediğiniz gibi mutfağınıza da bunu yapın. Duvarlarına güzel resim, dekoratif tabaklar ya da objeler asın. Bazı mutfak malzemelerini raflarda süs gibi sergileyebilirsiniz. Zaten artık o kadar güzel malzemeler de var ki, sergilenmeye değer!

Ahşabın zaferi
Mutfaklarda ahşap trendi yine öne çıkmış durumda. Koyu ahşap tonları, geri özellikle kiraz ve akçaağaç ağaçları çok revaçta. vardır. Ahşap zenginliği zarafet ve sıcaklık verir. Ortamı davetkar hale getirir.

 

Paylaş

Cevap yaz