Mutfakta daha iyi bir aşçı olmanızın sırları!

0

h

 

EatingWell Dergisinin yemek editörü, okurlarından en çok duyduğu soruyu cevaplamaya karar vermiş. Çünkü yıllardır pek çok kadının sorduğu temel soru mutfaklarında nasıl daha iyi bir aşçı olabilecekleriymiş. O da oturup nefis bir liste hazırlamış. Biz de sizinle paylaşıyoruz.

1. Doğru malzemeleriniz olsun
Mutfaklara gereksiz pek çok şey alınır. Çoğu bir sure sonra da dolaplarda kalır. O yüzden kullanacağınız eşyaları alın. Mesela pişireceğiniz yemek miktarlarına göre tencere ve tavalarınız olsun. Salata kurutucusu gibi Pratik parçalarınız olsun. En az 2 kesme tahtanız olmalı. Biri et tavik ve balık için, ikincisi de diğerleri için. Soğan sarmısak gibi güçlü aroma veren sebzeleri kesmek için ayrı bir üçüncüsü de olabilir. Ama fazlasına gerek yok. Ölçü kap ve kaşıkları da Pratik mutfak yaşamına yardımcı olur.

2. Çalışma alanınızı organize edin
Ne kadar dar ya da geniş yeriniz olduğu önemli değil, çalışma alanınızı yani tezgahınızı doğru kullanmanız önemli. Geniş kesme tahtası üzerinde kullanacağınız malzemeleri hazırlayıp küçük kaplara koyarak yanınızda bulundurabilirsiniz. Hemen elinizin altında bir çöp kutusu ya da torbası bulunsun ki bir şey soyduğunuzda hemen çöpleri onun içine atabilirsiniz.

3. Akıllıca alışveriş yapın
Çabuk yemek yapmanın temel noktalarından biri haftalık alışveriş yapmaktır. Böylece pek çok malzeme elinizin altında hazır olur. Önceden ne pişireceğinize karar verirseniz ona göre alışveriş yaparsınız. Arada da kalanlarla farklı şeyler eklemeniz mümkün olur. Arada da aile fertlerinden gelecek taleplere göre bir iki şeyi günlük eklemek sorun çıkarmaz.

4. Kilerinizi sağlam tutun
Alışveriş listenizi yaparken kilerinizi gözden geçirin. Orada her zaman olması gereke hayat kurtaran bazı konserveler, soslar olmalı. Eksileni tamamlarsanız şipşak bir şey hazırlamak istediğinizde malzemeniz elinizin altında olmuş olur.

5. Baharatların gücünü kullanın
Baharatlar lezzetin ve sağlığın sırrıdır. Hele ki bir de taze olurlarsa… Yiyeceklerinize lezzet vermesi amacıyla şeker tuz ya da kremi yerine değişik baharatları kullanmayı alışkanlık haline getirin. Taze olmasa bile her türlü baharatlarınız için güzel bir bölüm ayırın mutfağınızda. Hatta bir de ekebilseniz ne nefis olur! Taze taze koparır kullanırsınız.

6. Tarifler konusuna gelince
Yeni bir tarif deneyecekseniz önce baştan aşağı bir okuyun. Nerede neye ihtiyacınız olabileceğini görüp hazırlayın. Yeni yapacağınız tarifler üzerinde değişiklik yapmayın. Ama çok iyi bildiğiniz bazı yemekleri yaparken bir katık değişiklikler deneyebilirsiniz. Biraz deneyim ve heyecan katmak fena olmaz. Ölçüleri de kafanıza göre değiştirmemeye dikkat edin. Bazı yemeklerde bu oranların değişmesi çok büyük fark yaratmasa da bazı yemeklerde ciddi lezzet farkına yol açabilir.

7. Bir profesyonelmiş gibi takılın
Eğer mutfakla ilgili filmler seyretmişseniz ya da açık mutfaklı bir lokantada yemek yediyseniz, nasıl işlediğini fark etmişsinizdir. Bütün iş organizasyonda! Her şey hazır ve yerli yerinde olmalı. Malzemelerinizi hazırlamalı, kesilmiş, ayıklanmış, doğranmış, her nasıl kullanacaksanız öyle bulundurmalısınız. Fırın tepsiniz, tencereniz, kullanacağınız kap kacak da aynı şekilde hazır olmalı ve hepsi doğru yerde konumlanmalı. Mesela kestiklerinizi tencereye atacaksanız tencere yanınızda durmalı. Bir de metal maşanız olsun. Dikkat etmişseniz aşçılar metal maşasız pek iş yapmıyorlar, vardır bir bildikleri…

8. Ve göz bebeğimiz bıçaklar
Yine pek çok şefin kendi bıçak takımları olduğunu ve hatta onları başkalarına ellettirmediklerini bile duymuş olabilirsiniz. Her ne kadar pek çok kolaylaştırıcı aletler üretilse de mutfakta bıçakların yeri ayrıdır. İyi bıçaklar zaman olarak işinizi çok kolaylaştırır ve malzemenin de bozulmadan kesilmesini sağlar. Başta biraz yavaş ve yaralı olabilirsiniz ama zamanla hızlandığınızı ve rahatladığınızı göreceksiniz. Bunun için bazı yemek programlarını da izleyebilirsiniz tabi…

9. Pratik yan yemekleriniz olsun
Her zaman aklınızda ailenizin de sevdiği hazırlaması Pratik ve lezzetli yan yemekler olsun. Mesela cacık, çoban salata, yeşil salata bunların başında gelir. İçine farklı malzemeler katarak da bu yemekleri renklendirebilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz