Nasıl doğum yapsam?

0

Doğum yaklaştıkça anne adaylarını en çok düşündüren konulardan biri de, doğumu nasıl yapacağı sorusudur. Anne adaylarının sezaryen mi yoksa normal doğum mu yapacaklarına ilişkin karar süreçlerinde en önemli yardımcıları doktorları olur. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Op. Dr. Nuri CEYDELİ yazdı.

Uzun maraton bitmek üzeredir ve anne adayının doğumun nasıl gerçekleşeceği yönünde bir karar vermesi gerekir. Bu zor karar verilirken, doğum tecrübeleri, yakın çevrenin aktardıkları, gebeliği takip eden hekimin tecrübesi ve önerileri gibi birçok faktör etkili olur. Doğum şeklini, herhangi bir tıbbi gereklilik olmaması halinde anne adayının belirlemesi gerekir. Doktorun, bu zor karar için anne adayına, her iki doğum şeklinin de avantaj ve dezavantajlarını anlatması önemlidir. Doktor hastanın aklındaki tüm sorulara cevap vermelidir. Doktor bu süreçte karar verici değil sadece hastayı destekleyici olmalıdır. Normal doğum yapmak isteyen bir hastaya zorla sezaryen yapmak veya tam tersi sezaryen olmak isteyen bir hastayı normal doğuma zorlamak doğru değildir. Eğer gerçekten tıbbi olarak sezaryen olmak gerekiyorsa veya normal doğumu zorlayacak veya engelleyecek bir sorun varsa, hastaya bu durum için detaylı bilgi verilmelidir. Aksi takdirde, yani herhangi bir sorun yoksa, normal doğum konusunda özendirilmelidir. Bu özendirme konusunda çok hassas davranılmalıdır. Hem bebek sağlığı, hem de anne sağlığı mutlaka gözetilmelidir.

Normal doğum mu sezaryen mi?

Son yıllarda sezaryene ülkemizde ilgi oldukça artmıştır. Planlı olması hem anne adayının ve ailesinin hem de doktorların işine geliyor çünkü. Zaman ilerledikçe ve halk bilinçlendikçe, normal doğum oranlarının, modern toplumlarla aynı oranlara doğru yükselmesi bekleniyor. Aynı zamanda doktorların buna olan inancı arttıkça ve sağlık politikaları toplumu ve hastaneleri bu duruma özendirdikçe oranlar değişecektir.

Normal doğumda:

 • Hastanın günlük hayatına dönmesi daha kolaydır.
 • Sezaryen gibi bir ameliyat olmadığı için doğum sonrası iyileşme süreci daha hızlıdır.
 • Emzirme dönemi daha hızlı başlar.
 • Ameliyatın getirdiği cerrahi riskler alınmamış olur.
 • Bir miktar kanama riski ve bebeğin stres altında kalması olasılığı fazladır ama kabul edilebilir düzeydedir.

Zorunlu sezaryen yapılması gerekliliği olmadıkça, anne adaylarının normal doğum için mutlaka özendirilmesi gerekiyor. Sınırlı sayıda sezaryen gerekliliği dışında, hasta için uygunsa, normal doğum birinci tercih olarak değerlendirilmeli.

Hangi durumlarda sezaryen gereklidir?

Doğum şeklini belirlerken bebeğin kilosu, anne karnında yerleşim şekli, plasentanın yeri ve annenin kemik yapısının uygunluğu çok önem taşır. Bir de ne kadar değerlendirme yapılırsa yapılsın doğum dinamik bir süreçtir. Bu sebeple, herhangi bir engel durum yoksa, normal doğum eyleminin başlamasını mutlaka beklemek gerekir. Hastanın ağrıları başladıktan, suyu geldikten veya kanaması olduktan sonra doğum eylemi başlamış demektir. Sonraki aşamada, belirli aralıklarla yapılan muayenelerde, rahim ağzının durumu ve bebeğin başının ilerlemesi birlikte değerlendirilerek, doğumun nasıl olacağı anlaşılabilir. Normal doğum yapmak isteyen hastalara bu şansın mutlaka tanınması gerekir. Normal doğum eylemi süresince sabırlı ve soğukkanlı olmak, hem doktor hem de aile yakınları için önemlidir. Çünkü normal doğum süreci uzundur; genellikle ağrılar başladıktan sonra hemen birkaç saat içinde doğum olmaz. Oysa aile bireyleri doğumun hemen ve mümkün olduğunca az ağrılı olması yönünde bir beklenti içinde olurlar. Böyle bir beklenti oluşunca, normal doğumu yönlendirmek zorlaşır.

Doğumun doğal akışını izlemek gerekir. Zaten bu akış içinde herhangi bir aksilik olursa, doktor bilgi verecektir. Biraz çaba ile normal doğumun keyfine varılabilir ve bebek ile en doğal karşılaşma gerçekleşebilir.

 • 4000 gram üzeri bebek ağırlığı,
 • çoğul gebelikler,
 • plasenta previa gibi bebeğin eşinin duruş bozuklukları,
 • baş-pelvis uygunsuzluğu,
 • çeşitli vajinal aktif infeksiyonların varlığı,
 • normal doğuma engel olabilecek anneye ait hastalıklar,

sezaryenle doğumu gerektirir. Ancak bu liste giderek kısalıyor.

 

Paylaş

Cevap yaz