Ne kadar karbonhidrat?

0

Karbonhidrat düşmanımız değildir. Ne var ki aldığımız miktarı önemlidir. Hatta doğru zamanda doğru oranda yediğimiz takdirde büyük yararları vardır.

Bu tip ölçüler kişiden kişiye değişir. Çünkü herkesin metabolizma hızı farklıdır. Bu hız da yaşa, cinsiyete, aktivite düzeyine, kilo gibi pek çok şeye bağlıdır. Metabolizma hızımıza göre almamız gereken kalorinin yüzde 55 i karbonhidratlardan, yüzde 15 i proteinlerden yüzde 30 u ise yağlardan sağlanmalıdır. Metabolizma hızı 2000 kkal olan bir bireyin aldığı enerjinin 1100 kilokalorisi karbonhidrattan gelmelidir.Karbonhidratın miktarı belirlendikten sonra cinsi için Glisemik İndeksine ve yüküne bakarak karar verilmelidir.Mesela pirinç pilavının Glisemik indeksi 139 ,Glisemik yükü 59 dur. Buna karşın bulgur pilavının glisemik indeksi 48 ,glisemik yükü 12 dir.Bu iki besinin aslında kalorileri yakındır.Gördüğümüz gibi burada kaloriden çok içerik önem kazanmaktadır. Glisemik indeksi ve yükü düşük olan besinler tok tutar ve kilo vermemize yardımcıdır.

Hangi besinlerde var

– Esas olarak Mısır gevreği, tahıl ve ekmek çeşitleri, pirinç, arpa,yulaf, makarna yüksek karbonhidrat içerir.

– Meyvelerdende kuru üzüm kayısı, hurma, incir, üzüm, elma, portakal, armut, yaban mersini, muz, ananas, çilek, karpuz, ve yüksek karbonhidrat içerir.

– Toz şeker, şekerleme, kek, mısır şurubu, meyve suyu, ekmek, beyaz undan yapılmış makarna ve mısır gevreği basit karbonhidratlı gıdalara girer.

– Baklagil türlerinden; nohut, kuru fasulye, börülce, bakla yüksek kompleks karbonhidrat taşırlar. Bazı kök sebzelerden, patates, tatlı patates, havuç, mısır da bu gruba dahildir.

– Yüksek miktarda kompleks karbonhidrat taşıyan besinler ise kepek, arpa, mısır unu, makarna, patates, kepekli pirinç, yulaf, mısır, musli, kıyılmış buğday, tam tahıllı gevrek, bezelye, fasulye, karabuğday, mercimekdir.

Bir dilim ekmek nelere eşit?

Çeyrek simit, 1 avuç beyaz leblebi, yarım haşlanmış mısır, 1 kepçe çorba, 2 yemek kaşığı makarna-pilav-erişte-kısır-bulgur, 2 adet tatlı diyet bisküvi ve 1 orta boy patates haşlaması

 

Paylaş

Cevap yaz