Neleri yiyerek zayıf kalabilirsiniz?

0

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, belli şeyleri belli miktarlarda tüketerek zayıf ve zinde kalmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Bizden söylemesi, sizden uygulaması…

Avlanmadan, dağ tepe gezip toplamadan, ekip biçmeden besine ulaşmak modern yaşamım getirdiği şişmanlığın en büyük sebebi olarak görülüyor. Üstelik mühendislik harikası gibi sunulan, bayatlaması engellenmiş, yapay lezzet katıcı ve renklendiricilerle giydirirmiş besinlerin kilo aldırıcı ve birçok süregelen hastalığa neden olduğu bildiriliyor. Temel olarak almamız gereken ve doyurucu proteinlerin kaynaklarının önemi kaçınılmaz. Ama beyaz ve kırmızı eti neyle ve nasıl yiyeceğimiz konusunda çeşitlendirmek de elimizde. İşte bunlardan öne çıkan bazıları şunlar:

Esas noktalar
Et, tavuk ve hindi:  Tokluğun sırlarından biri… Protein ve pek çok besin değeri yüksek olduğundan hem tok tutuyor hem de gelişim için çok yararlı. Özellikle spor yapıyorsanız asla ihmal etmemelisiniz.

Yulaf: Bol miktarda lif ve sağlıklı karbonhidrat (Şeker) içerdiğinden kahvaltıda tüketilmesi yağ yakılmasını kolaylaştırıyor sık acıkmayı engelliyor. Hayatınızdan eksik etmeyin.

Yoğurt: Birçok çalışma yoğurt tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğunu, protein içeriği sayesinde tok tutucu olduğunu gösteriyor. Üstelik ev yapımı yani probiyotik içeriği yüksek olan yoğurdun sindirimi kolaylaştırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de bulunuyor. Vücudumuz proteini yakarken karbonhidrat yakmaya göre çok daha fazla kalori harcadığından protein içeriği yüksek besinlerle kilo vermek daha kolay oluyor.

Siyah fasulye, barbunya, mercimek, nohut: Son derece besleyici, bakliyatları da düzenli olarak tüketmenizde fayda var. Tencere yemeğinin yanı sıra soğuk salata gibi de tüketebilirsiniz.

Keçi peyniri: En uzun ve sağlıklı yaşayan kilo sorunu olmayan topluluklardan biri olan Girit’lilerin günde yaklaşık 200-300 gr keçi peyniri tükettikleri biliniyor. Yeşillikle beslenen keçilerden elde edilen peynirin içerdiği yağ asidinin tok tutucu ve kilo verdirici özelliği olduğu düşünülüyor.

Yumurta: Bir çalışmaya göre simit yerine yumurta yiyen kadınların iki kat daha fazla kilo verebildikleri bildiriliyor, tok tutucu enerji verici özelliğiyle halsizliği engelliyor.

Gelin çiğ sebze yiyelim
Bir şeyler atıştırmak istediğinizde, fazla kalori almadan açlığınızı yatıştırmak ve doymak için çiğ kabak, havuç, salatalık, biber, domates en uygun seçenekler olarak görünüyor. Yüksek vitamin içerikleri nedeniyle de diyet yaparken halsizlik hissetmenize engel oluyor.

Brokoli: Düşük kalorisi, kansere karşı koruyucu özellikli ve bol lif içermesi nedeniyle diyeti kolaylaştırıyor.

Salata: Salataya lezzet vermek için kalorisiz bir seçenek arıyorsanız sirke çok uygun bir seçenek. Üstelik kısıtlı da olsa bazı araştırmalar yağ yakmayı kolaylaştırdığını düşündürüyor.

Badem, ceviz, fındık atıştırmalıkları: Kavrulmamış ham haliyle tüketildiklerinde doyurucu özellikleri, içerdikleri faydalı yağ asitleri ve  yüksek antioksidan özellikleri insülin direncinin kırılmasına ve yağ yakılmasına yardımcı oluyor.

Acı biber: İçerdiği kapsaisin isimli madde sayesinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye destek oluyor.

Tarçın: İnsülin direncini azaltarak, kan şekerini dengeleyerek yağ yakılmasına yardımcı oluyor. Şeker hastalığı riskini azaltıyor. Günde 5-6 gr taze çekilmiş toz halinde tüketilmesi öneriliyor.

Yeşil kahve:  Bildiğimiz kahvenin kavrulmamış hali olan yeşil kahve kısıtlı sayıda araştırmalara göre yağ yakıcı özelliği olan klorojenik asit sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor, kan şekerini dengeliyor. Kavrulmuş kahveyse yemek öncesi içildiğinde iştahı frenleyerek az yemenizi sağlıyor fakat metabolizmanızı pek hızlandırmıyor.

Yeşil çay: Kaşesin isimli içeriği ile karın çevresindeki yağların yakılmasını kolaylaştırıcı etkisi olduğu düşünülüyor. Bu etkinin yeterli olabilmesi için günde 5-6 bardak içilmesi gerekiyor.

Sırları olan meyveler
Yaban mersini, kızılcık, ahududu, böğürtlen, dut, çilek: Tatlı arzunuzu karşılarken, düşük kalorisi sayesinde kilo aldırmıyor. Yoğun lif ve su içeriği tok tutuyor. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor.

Elma, armut: Özellikle kabuğundaki lif miktarının fazla olması sayesinde, biraz da tam olgunlaşmamış haliyle tüketildindiğinde daha az yemek yeme ihtiyacı duyuluyor. Uzun süre çiğneyerek yenilen besinler daha çok kilo verdiriyor.

Karpuz:  Midede çok yer kaplayarak çabuk doymayı sağlıyor. Özellikle kabuğa yakın beyaz kısmının bol miktarda tüketilmesi öneriliyor. Antioksidan likopen, C vitamini, A vitamini içeriyor.

Avakado:  Bu tropik meyve içerdiği faydalı yağ, protein ve yüksek lif oranı sayesinde hem lezzetli hem de doyurucu kilo almayı engelleyici besinler arasında gösteriliyor.

Greyfurt:  Her yemekten önce yenen yarım adet greyfurtun kilo verdirdiğini gösteren araştırmalar var. Yağ yakıcı olmasa datokluk hissi vermesi ile ön plâna çıkıyor.

Son söz: Siyah çikolata ile bir hayat her zaman güzeldir! Yağ yakmayı kolaylaştırıyor.  Tuza, şekere, yağa karşı iştahı azaltıyor. Kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyona karşı koruyucu etki gösteriyor.

Paylaş

Cevap yaz