Okul kazaları ve ilkyardım önerileri…

0

Her an telefonunuz çalabilir ve okuldan arayabilirler. “Çocuğunuzun başına küçük bir kaza geldi!” cümlesiyle karşılaşabilirsiniz. Ya da okul arkadaşlarıyla beraber oynarken başlarına çeşitli aksilikler gelebilir. Her ne sebepten olursa olsun, temel ilkyardım bilgilerini edinmenin tam zamanı değil mi? Konuyla ilgili Medline operasyonlarından sorumlu direktörü Dr. Barış Mutluer bilgi veriyor.

Evdeki güvenli orasından artık dışarı çıkan bir çocuğunuz var artık. Okulda ya da arkadaşlarının evinde ya da son derece güvenli bildiğiniz kendi evinizde bile oynarken küçük kazalar yaşayabilirsiniz. Merak etmeyin, panik olmayın. Ama temel ilkyardım bilgilerini de aklınızın bir tarafından bulundurun. İşte aşağıda okul dönemi çocuğunuz en çok başına gelen kazalar ve bu durumda neler yapılabileceği…

Yaralanmalar: Yaralanmalarda öncelikle kanama varsa durdurmak gerekir. Yaranın çevresi temizlenmeli ve temiz bir gazlı bez ile kapatılmalıdır.

Kesikler: Kesilen bölge temizlendikten sonra kanayan yere 10 dakika süre ile tampon yapılmalı ve eğer kanama bu basınç ile durdurulamıyorsa turnike uygulanmalıdır. Turnike sonrası, yaralı en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Burun kanamaları: Burun kanamalarında, bilinen ve uygulananın aksine kanın genzine dolmaması için, kanaması olan kişi oturtulduktan sonra başı öne doğru eğilmelidir. Daha sonra burun kanatları 10 dakika süreyle sıkılı tutulmalıdır. Kanama böyle durmuyorsa en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Baş yaralanmaları/travmalar: Saçlı deride oluşan yaralanmalarda, yaranın olduğu yer temizlendikten sonra yaranın üzerine temiz bir gazlı bez konarak bir müddet baskı uygulanır. Kafa travmalarında şuur kaybı, baş ağrısı ya da dönmesi, bulantı, kusma olup olmadığı mutlaka sorgulanmalı/gözlenmelidir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa hasta acilen en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir. Ciddi kafa travmalarında boyunda da hasar olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve sağlık kurumuna gidene kadar boyunluk takılmalıdır.

Burkulma ve ezikler: Burkulmanın belirtileri şişme, morarma, kuvvetli bir ağrı ve kan birikmesidir. Burkulma ve eziklerde yapacağınız ilkyardım ise hasarlı yere, temiz bir beze sarılı buz uygulaması yapmak. Elastik bandajla hafif sıkı olacak şekilde olmasına dikkat edin.

Kırık ve çıkıklar: Kırığın olduğu yerde şiddetli ağrı, şiş ve/veya çürük (morarma), kırığın olduğu bölgede hareketlerin kısıtlanması, şekil bozukluğu, kırığın olduğu bölgede, cildi dışa doğru iten bir çıkıntı ya da dönme görülür. Kırığın ya da çıkığın olduğu yerin pozisyonu değiştirilmemelisiniz. Açık yara var ise, üzeri kapatılmalı, sağlık kurumuna gitmeden önce kırık bir atel, tahta ya da mukavva ile sabitlenmeli ve sürekli temiz beze sarılmış buz uygulamalısınız. Çıkık ise ve askıya alınabilecek bir bölgede ise askıya alınmalıdır.

Yanıklar: Sıcak su ya da alevle oluşan yanıklarda, yanığa maruz kalan bölge el ayak gibi küçük alanlar ise derhal soğuk suya tutulmalıdır. 1. derece yanık yani ciltte kızarıklık şeklinde ise, yanık kremleri ile tedavi edilmelidir. 2. ve 3. derece yanıklarda yani cilt yüzeyinde su kabarcıkları oluşmuşsa, yanığın üzeri temiz bir gazlı bez ile hafifçe kapatılıp en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Baygınlıklar: Sadece kafaya alınan şiddetli bir darbe değil, sınav stresi ya da aşırı heyecan bile baygınlık geçirmeye sebep olabiliyor. Bu noktada uyarmak istediğimiz en önemli konu, baygınlık sebebinin sadece psikolojik olmayabileceği; tansiyon, aritmi, epilepsi, beyin kanaması, kan şekeri düşmesi gibi çok daha ciddi hastalıkların söz konusu olabileceğidir.
Baygın çocuğunuzu hemen yerden kaldırılmamalı, düz bir şekilde sırtüstü yatırılmalı ve eğer kusma hali varsa yan çevirmelisiniz. Vücudunda kasılmalar oluyorsa, yakınında bulunan eşyalar hastaya zarar vermemesi için uzaklaştırılmalı ve kesinlikle ağzına bir şey konulmamalıdır. Hasta ayıldıktan sonra en yakın sağlık kurumuna götürmeniz gerekir.

Ağır okul çantaları:

Çocuklarımızın ders kitaplarını taşımak için alacağımız sırt çantalarında dikkat edilmesi gereken noktaları belirtmek gerekirse:

– Çantanın boş olarak ağırlığının 1,5 kg’dan fazla olmaması gerekir.

– Yastıklı ve geniş omuz askıları olmalıdır.

– Çantanın görünen dış yüzeylerinde bol miktarda reflektör olmalıdır.

– Dolu çantanın ağırlığının, çocuğunuzun ağırlığının en çok onda biri kadar olmalıdır. Aksi takdirde, ağır okul çantaları çocuğun omurgasının bükülmesine sebep olabilir.

Paylaş

Cevap yaz