Okullar açılmadan mutfağınızı hazırlayın!

0

Screen Shot 2015-09-15 at 12.29.44 PM

Okullar yakında açılacak. Hatta bir kısmı açıldı bile! Okul çağı döneminde, çocukların fiziksel aktivitelerinin artması ile bu dönemdeki enerji ihtiyaçları ve tükettikleri besinlerin değerleri de artıyor. Buna göre biz de hazırlıklarımızı, yapacağımız alışveriş listesini değiştirmeliyiz. 

Yiyeceklerle başarı ne kadar lakalıdır? Evet sporun giziğimize olduğu kadar barez bir etkisini göremebek de besinler vücudumuzda saldıkları enzimlerle, verdikleri enerje ya da gevşeklikle hayatımızı ya da günlük performanslarımızı etkiler. Okul dönemi de, çocukların hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma süreçleri için de çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarılarının daha iyi ve dikkat dağınıklıklarının daha az olduğu biliniyor. Çocuğun hem fiziksel gelişimi hem de okul başarısında, beslenme alışkanlıklarının öneminin hepimiz farkındayız.Çocukların okul çağındaki beslenme alışkanlıkları, yetişkin dönemlerindeki beslenme alışkanlıkları ile ileride kalp ve şeker gibi kronik hastalıklara yakalanma risklerini de belirlemektedir. Bu nedenle okula devam eden çocukların beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, neyi ne kadar yemesi gerektiği çocuğa öğretilmeli ve bunun devamlı olması sağlanmalıdır. Yetersiz ve dengesiz beslenen, yağ, karbonhidrat ve kalori içeriği yüksek gıdalar tüketen, yemek saati düzensiz olan çocuklarda, yetişkinlik döneminde kronik hastalıklara yakalanma oranları daha yüksektir. Bu hastalıklar:

  • Diyabet (şeker hastalığı)
  • Karaciğer yağlanması
  • Kalp hastalıkları
  • Obezite
  • Damar sertliği
  • Mide hastalıkları
  • Gut
  • Kemik ve eklem hastalıkları
  • Kanser
  • Diş ve ağız sağlığında bozukluklardır.

 Çocukların okulda yemesi için hazırlanan ve beslenme çantalarına konulan besinler konusunda yanlışlar yapılmaktadır. Çocuğun kahvaltı etmeden okula gitmesi, yanında götürdüğü besinlerin seçimindeki hatalar ve açıkta satılan besinleri tüketmelerine izin verilmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına dolayısıyla da yetersiz beslenmeye neden olmaktadır. Bu da ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır.

Nededen başlanmalı?
Çocuklarımızın evde yiyeceği ilk ve en önemli öğün lan kahvaltı seçeneklarini genişleterek işe başlayabilirsiniz. Yumurta, peynir, sevdiğiniz ekmek çeşitleri gibi vazgeçilmezlerin yanı sıra yulaf, mısır gevrekleri ya da müesli gibi alternatifleri de sağlayabilirsiniz. Yoğurt, normal ve kuru meyve ile işlem görmemiş kuruyemişler her zaman evinizde olsun. Okul gelişlerinde de aç olan çocuklarınız için sağlıklı seçenekler olacaklardır. Kışa doğru tahin pekmezi de devreye sokabilirsiniz. Evde yapacağınız içine yeşillikleri de katabileceğiniz sandviçler, yine ev yapımı kek ve kurabiyeler de onlara keyif verecektir.

Hangi besinler zararlıdır?
Bilinçsizce veya hazırlanması kolay olsun diye çocuğun beslenme çantasına konulacak olan kek, bisküvi, hazır meyve suları, gofret, çikolata, börek, kurabiye, kuru pasta, poğaça gibi besinlerin yağ ve kalori oranları yüksektir. Özellikle basit karbonhidrat (şeker) içeren besinlerin çocuk tarafından tüketilmesi de sakıncalıdır. Bu besinler, kan şekerinin hızla yükselmesine ve ardından hızla düşmesine sebep olduklarından, çocukta insülin seviyesinde bozulmalara, dikkat dağınıklığına, diş çürüklerine ve yüksek kalori içerdikleri için de obeziteye sebep olabilmektedirler. Yağ oranı fazla olan besinlerin tüketimi sonucunda ise özellikle yüksek doymuş yağ alımı fazla olduğundan, ileri yaşlarda koroner kalp hastalıkları, damar sertliği, hiperlipidemia gibi birçok sağlık problemiyle karşılaşılabilmektedir.

Beslenme çantasına konulacak yiyecekler?
Özellikle okullarda ara öğün olarak tüketilmesi için hazırlanan beslenme çantalarına konulacak besinleri seçerken, çocuğun yeme davranışlarına göre dengeli ve sağlıklı besinler konulmalıdır. Çocuğun harcadığı enerji miktarını ve beslenme alışkanlıklarını göz önüne alarak, ara öğün alternatifi olarak peynir, ekmek, zeytin, yumurta, reçel gibi besinlerden oluşan kahvaltı, süt+meyve, taze sıkılmış meyve suyu, peynirli, ton balıklı v.b besinlerden oluşmuş sandviçler, ceviz, fındık + meyve gibi sağlıklı seçenekler hazırlanabilir. İçecek olarak çay veya hazır meyve sularının yerine süt, bitki çayları veya taze sıkılmış portakal suyu tercih edilmelidir. Tercihen çelikten yapılmış beslenme çantalarını kullanın.

Paylaş

Cevap yaz