Oyuncak alırken bunlara dikkat!

0

Evet, çocuklarımızın bayramı 23 Nisan yaklaşıyor. O gün onları eğlendirmek, mutlu etmek ve hatta biraz daha fazla şımartmak gerek. O gün için çocuklarınıza hediye almayı düşünüyorsanez önce yazımızı okuyun… Sizler için madde madde hazırladık…

1. Üzerinde CE işareti olmayan ürünler alınmamalıdır. Ancak unutmayın ki, CE işareti, ürünün kaliteli ve tehlikesiz olduğunu göstermez.

2. Oyuncağın üzerinde, üreticinin veya ithalatçının adının veya markasının olması gereklidir. İsimsiz ve markasız oyuncaklar, gereklilikleri yerine getirmeyen oyuncaklardır; bunlardan uzak durulmalıdır.

3. Oyuncağın ambalajının/etiketinin üzerindeki kullanma talimatı ve uyarıların Türkçe olması gerekmektedir. Bunu içermeyen ürünler alınmamalıdır.

4. Oyuncak, çocuğun yaşına, gelişimine, gereksinimlerine uygun ve kullanışlı olmalıdır. Oyuncak üzerindeki “yaş ibaresi” mutlaka kontrol edilmelidir. Yaş uyarısı, ürünün üzerinde açıkça okunabilmelidir. Bu uyarıyı içermeyen ürünler satın alınmamalıdır. Örneğin, “36 aylıktan küçük çocuklar için uygun değildir” veya “3 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir” gibi.

5. Oyuncaklar kolayca temizlenebilmelidir. Yeni Oyuncak Yönetmeliği’ne göre, 36 aylıktan küçük çocukların kullanması amaçlanmış bir oyuncağın, mutlaka temizlenebilir biçimde üretilmesi ve tasarlanması gerekmektedir.

6. Bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdırlar. Küçük çocuklar oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce iyice yıkanarak temizlenmelidir.

7. Yumuşak hayvan ve bebek gibi oyuncaklarda, gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş veya yapıştırılmış olması gerekmektedir. Çocuğun bunları ağzına sokması durumunda, bu tür parçalar kopup, çocukların nefes borusunu tıkayabilir.

8. Çıngıraklar, sıkıştırılabilir oyuncaklar ve dişlikler, yeni doğmuş çocuğun boğazından geçemeyecek kadar büyük olmalıdır. Bu tür oyuncakları elinize alıp, iyice kontrol etmelisiniz.

9. Çocuklar su oyunlarında yalnız bırakılmamalıdır. Suda oynanan oyuncaklar, sadece çocuğun boyunu geçmeyen derinlikteki suda ve gözetim altında kullanılmalıdır.

10. İnce, çabuk kırılır plastikten yapılmış oyuncaklar satın alınmamalıdır. Üç yaşından küçük çocukların oyuncakları çok sert maddeden yapılmış olmalıdır.

11. Oyuncağa iliştirilmiş plastik etiketler, fiyat etiketler, plastik bağcıklar ve buna benzer şeyler kesilip, atılmalıdır. Bunlar çocuğun ağzına girerek tehlike oluşturabilir.

12. Oyuncağın dikiş yerlerinin sökülüp sökülmediği, çekiştirilerek kontrol edilmelidir. Oyuncak içindeki dolgu malzemeleri çocuklar için tehdit oluşturabilir.

13. Beşik, bebek karyolası veya bebek arabasına gerilmek üzere tasarlanan oyuncaklar, çocuk elleri ve dizleri üzerinde doğrulmaya başladığında çıkartılmalıdır. Dolaşma nedeniyle oluşabilecek muhtemel yaralanmalar bu şekilde engellenebilir.

14. İçi sıvı dolu diş kaşıyıcılar, sadece ev tipi buzdolabında soğutulmalı, derin dondurucuya konulmamalıdır.

15. Tekerlekli patenleri, oyuncak kaykayları kullanırken, çocukların mutlaka koruyucu donanım giymesi ve vücut ağırlığı 20 kg’dan fazla olan çocukların, bunları kullanmaması gerekmektedir.

16. Uzun ipli, kordonlu, kurdeleli oyuncaklar da küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler. Bu bağlar ve kordonlar çocuğun boynuna dolanarak nefes almasını engelleyebilir.

17. Sekiz yaşından küçük çocuklar şişirilmemiş veya patlak balonları şişirirken boğulabilirler ya da solukları tıkanabilir. Yetişkin gözetimi gereklidir. Şişirilmemiş balonları çocuklardan uzak tutmak, patlak balonları hemen atmak gerekmektedir.

18. Çikolata yumurtaların içindeki küçük oyuncaklara dikkat edilmelidir. Bunlar çocukların boğazına kaçarak tehlike oluşturabilir.

19. Yüksek ses çıkaran oyuncaklar çocuklardan uzak tutulmalıdır.

20. Tüylü oyuncaklar alerji açısından birtakım problemler doğurabileceği için özellikle alerjik bünyeli çocuklardan uzak tutulmalıdır. Ayrıca bu tür oyuncaklar daha çabuk mikrop barındırabilirler ve temizlenmesi çok zordur.

21. Oyuncak telefonlar, uzaktan kumandalı arabalar ve birçok elektronik oyuncak çoğunlukla uzun süreli ve yüksek ses çıkarırlar. Özellikle oyuncak cep telefonu gibi çocuğun kulağına yakın tuttuğu oyuncaklarda çok dikkatli olunmalıdır. Oyuncağı kendi kulağınızın yakınına tuttuğunuzda, yüksek ve rahatsız edici ses çıkarıyorsa satın alınmamalıdır.

22. Sesli oyuncak hayvanlar, müzik kutuları, çıngıraklar ve diğer bebek oyuncakları, günümüzde genelde kabul edilebilir düzeyde ses çıkarmaktadır. Ancak bu tür oyuncaklar, satın alınmadan önce yine de kulağa iyice yaklaştırılıp, denenmelidir. Sesli oyuncaklar, çocuk yatarken kulağının yanına gelirse zararlı olabilir veya ses yüksekse çocuğu rahatsız edebilir.

23. Pille çalışan oyuncaklarda mutlaka kaliteli piller kullanılmalı ve özellikle oyuncağın pil koyma yerinin vidalı, emniyetli bir şekilde kapatılmış olmasına dikkat edilmelidir.

24. Oyuncakların taşınması için kullanılan çantalar, torbalar, paketleme malzemeleri, oyuncak çıkarıldıktan sonra hemen imha edilmelidir. Bu poşetler çocuğun yüzüne yapışıp, nefes almasını önleyerek boğulma tehlikesi oluşturabilir.

25. Elektrikli oyuncaklarda ortaya çıkan sorunlar, aşırı ısınma ve oyuncağın alev almasıdır. Şarj edilebilir ve şarj edilemeyen pillerin kullanıldığı oyuncaklar piyasada oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. Meydana gelen kazalar ise şarj edilemeyen pillerin şarj edilmesinden kaynaklanmaktadır.

26. Elektrikle herhangi bir parçası ısıtılan oyuncaklarda tavsiye edilen yaş 5 yaş ve üzeri olmalıdır. Elektrikli oyuncaklar bir yetişkinin gözetimi altında kullanılmalıdır.

27. Tahta oyuncaklar keskinleşebilir veya yüzeyinde kıymıklar oluşabilir. Bu oyuncakların yüzeyleri zımparalanarak düzeltilmelidir.

28. Dışarıda kullanılan oyuncakların, yağmurdan veya nemden dolayı paslanıp, çeşitli şekillerde zarar vermemesi için oyundan sonra uygun şekilde korunması gerekmektedir. Bu oyuncakların paslanmış olup olmadığının, dışarıda kullanılan şişirilmiş oyuncakların da patlamış olup olmadığının sıkça kontrol edilmesi gerekmektedir.

Paylaş

Cevap yaz