Piliç alırken ve tüketirken nelere dikkat etmelisiniz?

0

Doğru alışveriş ve doğru kullanım sağlıklı beslenmenin ilk kurallarından biridir.

Öncelikle, markası belli; Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen “onay numarası” olan soğukta muhafaza edilmiş, ambalajlı ve ambalaj üzerinde Son tüketim tarihli etiketi olan ürünleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde yapılan bir tercihte piliç eti ihtiyaçlarını, kontrollü çiftliklerde yetiştirilmiş sağlıklı etlik piliçlerin, hijyenik kesimhanelerde kesilmiş ve izlenebilir etlerinden sağlamış olacaktır.

Bilinçli tüketicilerimiz yaz aylarında piliç eti ve ürünlerini alırken alışverişlerini ayrı yapmalı veya toplu market alışverişlerinde de en sona bırakmalıdırlar. Kasaptan ya da marketten ambalajlı, etiketli olan, markası belli olan, piliç etlerini gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Ambalajların açılmamış, yırtılmamış, bozulmamış olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Kesinlikle ambalajsız ürün satın alınmamalıdır.   Alım yaptığınız kasap ya da marketin soğuk zincirin devamını sağladığına da dikkat edilmelidir. Piliç eti ya satın alındıktan hemen sonra ( mümkün olan en kısa sürede) tüketilmeli, ya da soğuk zincir bozulmadan muhafaza edilmelidir. Taze soğutulmuş et ve ürünleri buzdolaplarının normal sıcaklığı olan 0/ +4oC de, etiketlerinde belirtilen son tüketim tarihlerine kadar saklanabilmektedir. Buzdolabı hacminin üzerinde ürün konulmamasına dikkat edilmelidir.

Dondurulmuş et muhafazaları için buzdolaplarının -10, -12oC olan buzluk veya -18 – 24oC olan derin dondurucu kısımları kullanılmaktadır. Burada da benzer şekilde ürünün raf ömrünü; parça büyüklüğü, buzluğun doluluk oranı ve üretim koşulları vb. faktörler dikkate almalısınız. Evde buzdolabınızda kanatlı etler ile diğer sebze meyve vb. gıdaları birbiriyle üst üste koymamaya dikkat edin. Piliç eti iç sıcaklığını min 75oC olacak şekilde (içi kırmızı kalmayacak şekilde) pişirilmelidir.

Piliç etinin kaliteli olması, sağlıklı ve hijyenik olması anlamına gelir ki:

  • Sağlıklı ve kontrollü koşullarda, uygun besleme stratejileri uygulanarak yetiştirilmiş hayvanlardan elde edilmiş olmalıdır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onay numaralı ve devletin denetlediği tesisler olmalıdır.
  • Hijyenik koşullarda üretilmiş olmalıdır. (onay numaralı ve devletin denetlediği tesisler)
  • İstenmeyen katkı ve kalıntı içermemelidir.(onay numaralı ve devletin denetlediği tesisler)
  • Soğuk zincir kuralları iyi uygulanmış ve soğuk zincir kırılmamış olmalıdır.
  • Belirlenen raf ömrünü aşmamış olmalıdır.
  • Ambalajlı olmalıdır.
  • Piliç etinde renk, koku ve tekstür olarak herhangi bir olumsuzluk bulunmamalıdır.

Paylaş

Cevap yaz