Piliç üretiminde hormon hakkında merak ettikleriniz…

0

Avrupa Birliği ülkeleri de dahil, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kanatlı yetiştiriciliğinde hormon kullanılmamaktadır. Türkiye’de hormon kullanımı, imal edilmesi, satılması, bulundurulması da yasaktır. Diğer taraftan, Hormon ucuz bir madde olmadığından uygulama ekonomik açıdan da rasyonel değildir. Kullanımı durumunda ise üretim maliyetlerini birkaç misli artıracaktır.

 

Yemlere katılan katkı maddeleri kesinlikle hormon değildir. Yem katkı maddeleri, yemlere ya da suya katıldıklarında, hayvanların besin maddesi(vitamin, mineral vb.) ihtiyaçlarını karşılayan, hayvansal üretimin çevresel sonuçlarında olumlu etkisi olan, özellikle sindirim sistemini veya sindirimi destekleyici etkileri ile hayvansal üretimi, performansı ve hayvan refahını olumlu yönde etkileyen maddelerdir. Biz insanlar nasıl ilave vitaminler mineraller, probiyotiklere ihtiyaç duyuyorsak, hayvan sağlığında da benzer uygulamalar mevcuttur.

 

Son yıllarda, tamamen doğal katkı maddeleri kullanımı yoğunlaşmıştır. Örneğin; bitki özleri ve esansiyel yağlar (nane, kekik, sarımsak, biberiye vs), organik asitler (laktik asit, bütirik asit vs), enzimler, probiyotik ve prebiyotikler gibi.

 

Paylaş

Cevap yaz